MÜZİK HER DERDE DEVA

Araştırmalara göre, müzik dinlemek, bir müzik aleti çalmak veya şarkı söylemek sadece keyif verici ve yaratıcı bir iş değil; beyni güçlendiriyor, öğrenmeyi kolaylaştırıyor, ağrıyı hafifletiyor.

ABD'nin önde gelen üniversitelerin de besi ve Isvec Karolinsk Tıp Enstitünün katılımıyla yürütülen Music Making & Welness Project (Müzik Yapma ve Sağlık Projesi) çalışmaları müziğin iyileştirici gücünü ortaya koydu. Buna göre müzik, uyku düzenleyen melatonin hormonu ve vücudu doğal ağrı kesici mekanizması olan ve rahatlamaya yol açan B- endorfin hormonun üretimini artırıyor.

Araştırmalara müzik dinlemenin beynin belirli bölgelerini güçlendirdiğini gösteriyor.

Üniversite öğrencileri, 10 dakika Mozart dinlettikten sonra testlerde daha başarılı oluyorlar.

Ancak Weinberger müziğinin olumlu etkisinin kısa süreli olduğu belirtiliyor ve "Uzun süreli ve düzenli dinlediğinde müziğin etkisi daha kalıcı oluyor. Su sünger için neyse,notlarda beyin için o. Su nasıl ki süngerin morfolojisini değiştiriyorsa, müzik de beyninkini değiştiriyor.

Evrenin tedavi edici gücü

30 yıl önce yasemini yitiren ruh ünlü Amerikalı saksafoncu Alber Ayler, müzikte ilgili görüşleri sorulduğunda "Müzik, evrenin tedavi edici gücüdür ..." demişti.

Bu aforizma, Stuttgart'lı perküsyon ustası ve ses terapisti Christoph Haas'in atölyesinin duvarında asılı. Alman caz, rock ve punk gruplarında yıllarca bateri çalan Haas, 20 yıldır dünyanın dört bir yanını dolaşarak ritmin peşinden üzerindeki yatıştırıcı etkilerini anlatıyor.

Haas," Ritim bir akım; bildiğimiz her şey, mikroskobik hücreler kadar gezegenler üzerinde de etki yapan bir titreşim. Ses ve ritim, ayni titreşimli enerjinin farklı frekansları. İşte bu nedenle ritim, öz merkezimizi bulmamız için çok önemli bir anahtar" diyor.

Doğuma sancısız çözüm

Müziğin ağrı kesici özeliğini bilen ve kullanan ülkelerden biri de İtalya. Birçok doğum kliniğin de 'şarkı ile doğum' yöntemi uygulanıyor. Anne adaylarına hamileliğin son 2-3 ayında önce müzikle gevşemek, doğum sırasındada nefes alıp vermeyi ayarlamak ve daha az sancı çekmek için şarkı söylemek öğretiliyor. Hindistan ve Fas'ta çok eski çağlardan beri kullanılan müzikli doğum yönteminde, şarkı söylerken vücut ruhsal ve fiziksel acıyı azaltan endorfin maddesi salgılıyor. Gerilimi ve stresi azaltmanın yanı sıra bebekle de iletişim kuruluyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN