NEUROFEEDBACK

“Dikkat eksikliği” probleminin çözümüne yönelik bir çok yaklaşımın arasında en etkili olan yöntem Neurofeedback dediğimiz bir çeşit öğrenme projesidir. Kişinin dikkatini yönlendirmesine yardımcı olan bir yöntemdir. ABD`deki üniversite laboratuvarlarında yapılan araştırmalar sonrasında, Neurofeedback daha yaygın bir hale gelmiştir.

 

Neurofeedback kişinin kendi olumsuz beyin dalgaları olan Delta ve Teta`yı olumlu beyin dalgaları olan Alfa ve Beta`ya çevirmeye yardımcı olan bir öğrenme stratejisidir. Kişiye kendi beyin dalgalarının karakteriyle ilgili bilgi verilirse o da beyin dalgalarını değiştirmeyi öğrenebilir. Bunu bir çeşit beyin egzersizi olarak düşünebiliriz.

 

Uzmanlar, düzenli Neurofeedback seanslarıyla istenilen beyin dalgalarının fazlalaşmasıyla, beyin hücreleri arasındaki bağlantıların güçlendiğini ve kan akışının

hızlandığını görmüşlerdir.

 

Neurofeedback beyinde problem yaşayan bir çok kondisyonda ve hastalıkta başarıyla kullanılır. Bunlar arasında

* Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite

* Öğrenme bozukluğu

* Uyku problemleri

* Migren

* Depresyon

* Beyin hasarı

* Diş gıcırdatmaları

* Bağımlılığa

kadar olan problemleri tedavi etmektedir.

 

Önce hastayla ön görüşme yapılıp sağlık problemleri ve aile hayatı hakkında bilgi alındıktan sonra Neurofeedback seanslarına başlanır. Yaklaşık 30 dakika süren bu seanslar haftada en az üç kere tekrarlanmalıdır. Günlük seansların daha faydalı olduğu da bir gerçektir. Tedavi 20-40 seans arasında ara vermeden yapılan uygulamalarda başarılı olunmuştur. Neurofeedback hiç bir risk taşımayan ilaçsız bir tedavi yöntemi olduğu için ABD`de binlerce insanda başarıyla uygulanmıştır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN