OBEZİTE ve UYKU

Diyet uzmanlarının kilo vermek isteyenlere yeni bir önerileri var: Yatıp uyuyun. Geniş kapsamlı bir araştırmanın sonucunda uyku miktarı ve obez olma riski arasında şaşırtıcı bir ilişki olduğu bulundu.

Bilim adamlarınca, gecede 4 saatten az uyuyanların, tavsiye edilen 7-9 saat uyuyarak dinlenenlerden %73 daha fazla obez olma riski taşıdığı keşfedildi. 5 saat uyuyanların obezite riski %50 artarken, 6 saat uyuyanlarda bu risk %23 oluyor.

Columbia Üniversitesi ve New York?daki St. Luke's-Roosevelt Hastanesi?nden Dr. Steven Heymsfield ?Belki insanların daha uzun uyumasına yardımcı olarak, fazla kilo problemlerine de yardımcı olunabilir? dedi. Bu araştırmayı yürüten Dr. Heymsfield ve epidomiyolojist James Gangswich vardıkları sonuçları Kuzey Amerika Obezite Araştırmaları Derneği?nin toplantısında açıkladılar. Söz konusu araştırma 1980?ler boyunca federal hükümetin 18,000 yetişkin üzerinde yürüttüğü Sağlık ve Beslenme Taraması?nın verileri değerlendirilerek gerçekleşti. Araştırma esnasında obeziteye doğrudan etki edecek egzersiz alışkanlıkları gibi faktörler de değerlendirilerek, uykunun etkileri tek başına incelendi.

Aslında daha çok uyumanın obeziteyi engellediği şaşırtıcı bir sonuç çünkü uyurken daha az kalori yakarız. Ancak uyanıkken de daha çok yemek yeriz. Uzmanlara göre obezite riskindeki farklılığı doğuran, kronik uykusuzluğun vücuttaki yeme arzusu üzerindeki etkisi. Uykusuzluk, kanda iştahı bastıran bir protein olan leptini düşürüyor, iştah arttıran grehlin maddesini ise yükseltiyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN