ÖMRÜ UZATAN GEN

Bilimadamları uzun ömür ve sağlıklı yaşama imkanı taşıyan bir gen belirlediklerini bildirdiler. Genin insanoğlunun yüzyıllardır hayalini kurduğu "gençlik iksi­ri" konusunda ipucu verebileceği iddia edildi.

 

ABD`nin California eyaleti San Diego kentindeki Sağlık Enstitüsü`nde çalışan bir grup bilimadamı, mikroskopik kurtçuklar üzerinde yapaılan araştırmalarda, ilk kez ömrün uzamasında etkili olduğu sanılan bir gen belirlediler. Bilimadamlarına göre yaşam süresini uzatmanın bir yolu ``hücre bazında insüline yönelik duyarlılığı azaltmak." Nitekim genleriyle oynanmış fareler üzerinde yapılan araştırmalarda bilim adamları, hayvanların ömrünü ikiye katlamayı başardı. Ancak aşırı büyüme ve üreme sorunları gibi yan etkiler, bu yöntemin insanlar için henüz güvenilir olmadığını ortaya koydu. Ömrü uzatmanın bir diğer yolu ise "normalden az gıda tüketmek”.

 

Araştırma sonucunu kaleme alan yazarlardan Hugo Aguilaniu, "Eğer bir hayvana, normal ihtiyacının yüzde 70`i kadar yem verirseniz, ömrü yüzde 20 ile 30 oranında uzuyor" diyor. Aguilaniu`ya göre, sınırlı ve dengeli bir beslenmeyle insanın yaşam süresini 15-20 yıl kadar uzatmak mümkün.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN