ORGANİK GIDALAR ALTERNATİF OLABİLİR Mİ?


Sebzede zehir tartışmaları gözlerin organik gıdalara çevrilmesine neden oldu. Organik tarımda kimyasal ilaç veya hormon yerine tamamıyla doğal yöntemler kullanılıyor.

Normal ürünlerin nerdeyse iki katı fiyatla satılan organik tarım ürünleri Türkiye'deki tarımın yüzde 1'lik bölümünü oluşturuyor. Üretilen organik gıdaların yaklaşık yüzde 90'ı da yurtdışına ihraç ediliyor.

ISIRGAN OTU SUYUNDAN BÖCEK İLACI

Organik tarımın hiç bir aşamasında kimyasal madde kullanılmıyor. Zararlı böcek ve hastalıklarla mücadele etmek için doğal yöntemlerden yararlanılıyor.

Organik tarım üreticisi Mavi Deniz şirketinden Hakan Pamuk, küçük böcekler ve yaprak bitleri için ısırgan otu suyu kullandıklarını belirtirken, zaten kimyasal ilaçların ana maddelerinin de doğadan elde edildiğini hatırlatarak aynı işlevi gördüklerini anlatıyor. Pamuk, organik gıdaların pahalı olmasının nedenini ise şöyle açıklıyor:

"Üretim aşaması çok zahmetli. Çok dikkatlı olmak zorundasınız. Ayrıca sertikasyon süreci çok pahalı. Devletin organik gıda ihraç eden kuruluşları desteklemesi gerekiyor. Türkiye organik tarıma çok uygun, sertifasyon konusunda destek alabilirsek ihracat kapasitesi artar."

ORGANİK GIDALAR DENETLENİYOR MU?

Türkiye'de en ciddi denetimini organik ürünlerde yapıldığını söylemek mümkün. Organik ürünler tarladan paketlemeye kadar pek çok aşamada kontrol edilerek testlerden geçiriliyor.

Öncelikle organik tarım yapabilmek için Tarım Bakanlığı'ndan izin ve özel bir kontrol kuruluşu tarafından sertifa almak gerekiyor. Organik gıda üretimi için sertifika veren özel kuruluş, ürünü her aşamada kontrol ediyor, gıdalarda kimyasal kalıntı olup olmadığına dair analizler yapıyor. Organik gıdaların paketlerine de ürünün hangi özel kuruluş tarafından kontrol edildiği ve sertifikalandırıldığı yazılıyor.

İhraç edilecek organik gıdaların ise Avrupa Birliği tarafından kabul edilmiş bir kuruluş tarafından sertifikalandırılması gerekiyor.

ORGANİK ÜRÜN ALIRKEN DİKKAT!

Türkiye'de organik ürünleri denetleyen ve sertifika veren 7 özel kuruluş bulunuyor. Ürünleri sürekli kontrol eden bu bağımsız kuruluşlar, kurallara aykırı bir davranış tespit ettikleri takdirde üreticilerin organik ürün sertifikasını iptal ediyor.

Tüketicilerin bir ürünün organik olup olmadığını anlaması için paketlerdeki etiketlere ve sertifikalarına bakmaları gerekiyor. Çünkü normal tarım ürünlerinin üzerinde bulunan 'hormonsuz' 'doğal' yazıları zaman zaman yanıltıcı olabiliyor.

Ayrıca organik ürün satan mağazalar ürünün sertifikasını tüketiciye göstermek zorunda. Organik ürün nerede satılırsa satılsın etiketlerdeki numara ve kodlardan üreticiye kadar ulaşmak mümkün.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN