ORİKÜLER TERAPİ (Auricular Therapy)

1950lerde Lyons'da yaşayan Fransız Dr.Paul Nagier birçok hastasının kulağında delik izleri gördü. Bunlar yerel bir kişi tarafından siyatik tedavi etme amacıyla batırılmış iğnelerin sonucuydu. Dr.Nagier bunu klinik anlamda incelemeye başladı ve kulaktaki akupunktur noktalarının bir nevi refleks, veya sağlık aynası, görevi üstlenerek vücudun çeşitli kısımlarını yansıttığını keşfetti.

Araştırmaları sonucu, bu noktaları birleştirince, başaşağı yatmakta olan anakarnındaki bir bebek şeklinin ortaya çıktığını keşfetti. Bu araştırmaları sonucunda, kulağın insan vücüdünun minyatür bir aynası olduğu kanaatine vardı. Bu konuda kitaplar yayınladı ve Lyons'daki kliniğinde çok ileri bir tedavi sistemi geliştirdi.

Milattan önceki dört asırda, bir hastanın kulağına iğne batırarak tedavi etme, tüm Akdeniz ülkelerinde sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemiydi. Aynı yöntemin eski Çin, Mısır, Hint ve Yunan uygarlıklarında uygulandığına dair kanıtlar da bulunmaktadır.

Akupunktur'a benzeyen Oriküler tedaviye göre kulakta 200den fazla akupunktur noktası vardır. Bu noktaların herbiri vücüdün çeşitli organlarıyla doğrudan bağlantılıdır. Uygun noktalardaki sinir uçları iğneyle uyarılarak, rahatsızlığın olduğu yere şifa dalgaları gönderilir. Ayrıca uzmanlar, bedende rahatsızlık olan yerlerin kulak üzerinde yara, nodül, beyaz leke veya egzama şeklinde kendini gösterdiğini de söylerler.

Oriküler terapinin özellikle alkol, sigara, yemek gibi bağımlılık sorunlarının tedavisinde ve kontrolünde etkili olduğu gözlemlenir. Ayrıca sancı kontrolünde de etkili olduğu görülür ve Çin, Sri Lanka gibi ülkelerde anastezi yerine uygulanmaktadır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN