ORUÇ TUT SIHHAT BUL

Oruç tutma damar sertliği ve buna bağlı gelişen birçok hastalığın da ilacı olarak kabul edilebilir. Damar sertliği orta ve büyük damarların bir hastalığı olarak bilinir. Kalp damarları, beyin damarları, kalbin küçük damarları, ayak ve bacak damarları, böbrek damarları sık tutulan damarlar.

Damarların iç kısmında endotel dediğimiz ince bir zar tabakası var. Bu zar tabakası düz ve pürüzsüzdür. Yıllar içerisinde pürüzsüz, yeni ve taze yapı giderek kartlaşıyor ve damarın kalitesi bozuluyor. Elastikiyet kaybolduğunda biz buna damar sertliği diyoruz. Doğumdan itibaren beslenmede yapılan yanlışlar orta yaşlara gelindiğinde bu şekilde bulgu vermeye başlar.

Hastalığa zemin hazırlayan da gıdalardır. Beyaz şeker, beyaz un, hamurlu gıdalar, kızartmalar ve doğal olarak katı yağlar. Yine kırmızı et ve etteki yağ oranının fazla olması, taze olmayan bayatlamış patates, rafine gıdalarla beslenmeye çalışmak, bir de hazır gıdalar ve fast-food alışkanlığı, yani beslenme tarzını damar sertliği yapan unsurların başlıcaları olarak sayabiliriz.

Ramazan ayı ile birlikte bir ay süre ile oruç tutarak damar sertliğine karşı doğal, ilaçsız bir çözümden hücrelerimizi mahrum etmeyelim. Eskiler "can boğazdan gelir" derdi. Şimdi can boğazdan çıkıyor sevgili okurlar. Aç ve susuz kalma ile kaybettiklerimiz, kazandıklarımızın yanında çok cılız kalır. Onun için az yemek, az uyumak ve az konuşmak insan-ı kamil için olmazsa olmaz şartlardandır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN