OSTEOPATİ

Bedenimizin en büyük sistemi kemikler, adaleler, eklemler ve bağlardan oluşan çerçevedir. Yürümemizi, koşmamızı, araba kullanmamızı, konuşmamızı, yazmamızı, spor yapmamızı - kısaca her türlü fiziksel aktivitemizi- bu çerçeve sayesinde yerine getiririz. En yaygın kullanılan doğal sağlık yöntemlerinden biri olan Osteopati, bu çerçevede oluşan mekanik problemleri teşhis ve tedavi etmeyi amaçlar.

Bu sorunlar yaralanma veya stres gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilirler ve çerçevenin verimli ve rahat işlev görmesine engel olabilirler. Osteoptalar, bedenin yapısı sağlam ise tıpkı iyi ayarlanmış bir motor gibi, en az hasar veya aşınma ile çalıştığını düşünürler.

Dik durmak mekanizma üzerine sürekli büyük bir yük bindirmektedir. Yerçekimi, özellikle belkemiği ve diskler üzerinde basınç yaratır. Dik duruşta bunlar üzerine binen ağırlık ve yük, kötü duruşlarla artar ve mekanik sorunların ortaya çıkma olasılığı da artar. Osteopatlar elleriyle masaj ve manipulasyon yaparak iskeletimizin normal ve rahat işlev sağlamasını hedeflerler.

Amerikalı Dr. Andrew Taylor Still (1828-1917), klasik tıpta uğradığı hayalkırıklığı sonucunda 1870lerin ortalarında osteopatiyi icat etmiştir. Vücudun doğal şifa gücünü harekete geçirerek tedaviyi, o zamanın çoğunlukla tehlikeli olan ilaçlarını kullanmaya yeğlemiştir.

İnsan vücudunun anatomisi hakkındaki detaylı bilgisi ve daha önceki mühendislik eğitimi, onun insan bedenine bir makine olarak yaklaşmasına neden olmuştur. Still'e göre birçok rahatsızlık insan bedeninin ayarının bozulmasıyla ortaya çıkmakta ve manipulasyon sayesinde denge yeniden oluşturulabilmekteydi.

Still'in fikirlerine başta gösterilen olumsuz tepkiler zamanla ortadan kalkmış ve günümüzde osteopati tıp dünyasında kabul edilmiştir. Bugün yalnız ABD'de 15 osteopati okulu ve 20,000'den fazla osteopati hekimi vardır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN