OTO-TELKİN

Oto-telkin, basit bir hipnoz yöntemidir. İnsanlar bu basit yöntemi kendi kendilerine uygularlar. Bu yöntemin herkeste var olan bedensel ve ruhsal şifa güçlerini harekete geçirdiğine inanılır. Oto-telkin aynı zamanda, 19. yüzyılın sonlarında bu yöntemi geliştiren Fransız eczacı Emile Coué'den (1857-1926) esinlenerek, couéizm adıyla da bilinir.

Coué'nin yöntemi bir nevi meditasyon şeklinde olup, belirli sözcükleri tekrarlayarak zihni düşüncelerden arındırmaya dayanır. Onun sonradan ün kazandığı zikir cümlesi ise "Her gün ve her bakımdan daha iyiye gitmekteyim" olmuştur.

Coué'ye göre bu cümle zihin boşken düzenli aralıklarla tekrar edilirse, kişinin tasavvurunda (imagination) yer ederek, beden ve zihnin bilinçaltı çalışmasını olumlu bir şekilde etkiler.

Coué'nin düşüncesine göre, doktorlar hastanın azim ve iradesine ağırlık vererek onun hayalgücünün rolünü yeterince önemsemiyorlardı. Oysa ona göre, bir hastanın hayalgücünde iyileşememe korkusu olduğu sürece, o hastanın yaşama veya iyileşme azmi olması yetersiz kalmaktadır. Coué, hayalgücünün beden üzerindeki etkisine örnek olarak, ağzın sulanmasını vermekteydi. Ağzın sulanması isteyerek oldurulacak bir şey değilken, lezziz yiyecekler hayal edildiğinde kendi kendine oluşturulabilmektedir.

Coué oto-telkin uygulamak için en uygun zamanın gece yatağa yatınca veya sabah uyanır uyanmaz olduğunu söylemiştir. Meditasyon yapmayı biliyorsanız yapın, veya zihninizi tüm düşüncelerden arındırarak istediğiniz hızla Coué'nin cümlesini 20 kez tekrarlayın. Bunu, cümlenin anlamını veya kendinize emir veriyor gibi düşünmeden, bir zikir şeklinde yapmanız yeterli.

Kim yararlanabilir?

Oto-telkin uygulayan insanlar bunu genel olarak kendilerini daha iyi, mutlu ve sağlıklı hissetmek amacıyla yaparlar. Oto-telkin nekahat süresini hızlandırmada, korkuları yenmede, ağrı ve sancıyı hafifletmede etkili olmuştur. Gerginlik, endişe, fobiler ve bağımlılık durumlarında yararları görülmektedir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN