Pİ SAYISI

Pi sayısı bir dairenin çevresinin çapına olan oranını ifade eder.

Aynı zamanda Yunan alfabesinin 13. harfi olan Pi, M.Ö.20. yüzyılda Babilliler, Mısırlılar, Çinliler tarafından ortalama 3 olarak kabul edilmiştir.

Özelliği, hem sabit hem de cebirsel olmayan bir irrasyonel sayı olmasıdır.

Günlük kullanımda basitçe 3,1416 olarak ifade edilmesine rağmen gerçek değerini ifade etmek için periyodik olarak tekrar etmeyen sonsuz sayıda basamağa ihtiyaç vardır.

Pi, kültürel açıdan matematiksel sabitler içersinde en çok etki yaratanıdır.Bunun en basit nedenleri çok eskiden beri bilinmesi, çember gibi çok yaygın bir geometrik cisimle ilgili olması ve görünüşe göre bir kural izlemeyen ondalık açılımının sınırsızlığına insan aklının henüz ulaşamamasıdır.

Ayrıca Eski Ahit`in bir bölümünde Pi sayısının değerinin 3 olduğu ima edilir. Bu da Zihin-Beden-Ruh üçgenini temsil eder.

Einstein’in doğum günü olan 14 Mart (İngilizce tarih yazılımıyla 3/14) aynı zamanda ABD’de Ulusal Pi günü olarak kutlanıyor.

İnternette sayısız Pi sitelerinde 8.5 saat sadece merakımı gidermek için dolaştıkça bu büyüleyici rakamın gizemlerini özetlemenin çok güç olduğunun farkına vardım. Şiirde, müzikte, renklerde, DNA’da, gökkuşağında, yağmur damlasının suda yaydığı halkalarda, gözbebeğinde, bir toplumdaki ölüm oranının sayısında....

Doğa matematiği çok iyi biliyor. Doğa ne bilge bir öğretmen.

Büyüleyici bir gizem şu Pi sayısı. Tıpkı insanın bilinçaltının kapasitesi gibi. Tıpkı insan psikolojisinin sınırsız boyutları gibi.

Pi sayısı bu nedenle bende sonsuzluk ve sınırsız kapasite anlamına geliyor. Kozmik Bilinç ve insan bilinci arasındaki bağlantı sembolü olarak Pi sayısı son derece uygun.

Yazan: Nil Gün, Kasım 2006

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN