POLEN ALERJİNİZ VARSA

Son günlerde, özellikle İstanbul'da kavak ağaçlannın saçtığı polenler nedeniyle polen alerjisi konusu sık konuşuluyor. Çare olarak da kavak ağaçlannın kesilmesi gündeme geliyor. Oysa her bitki üremek, neslini sürdürmek için polen saçmak zorundadır. Kavak ağaçlannın çok sayıda olduğu ve saçtığı polenlerin pamukçuklar halinde ortalarda uçuştuğu dikkat çekiyor.

Polen alerjisi denildiğinde genellikle ilkbahar ayları hatıra gelir. Oysa her bitkinin polen saçma mevsimi farklıdır. Birçok ağaç, ot ve süs bitkinin çiçeklenme ve dolayısıyla polen saçma dönemi ilkbahar dışında da olabiliyor. Polen alerjisi olanlar özellikle sıcak ve nemli günlerde çok daha dikkatli olmak zorundalar. Eğer polen alerjiniz varsa;

Havanın nemli ve bitkilerin polen saçtığı günlerde ya da esinti nedeniyle polenlerin uçuştuğu anlarda çok zorunlu değilse, evde kalmaya gayret edin.

Eğer olanaklarınız varsa, evinize klima cihazı taktırarak pencereleri kapatın, içeride yeterli serinliği sağlayın, aynı zamanda havadaki aşırı nemi giderin ve havanın süzülmesini sağlayın.

Araçta giderken camları kapalı tutmaya çalışın.

Polenlerin yoğun olarak havaya karıştığı 14 ile 16 saatleri arasında dışarı çıkmayın.

Yeşillikli, ağaçlı yerlerden uzak durun.

Tatilinizi yeşillikten uzak yerler, örneğin plajlar için planlayın.

Polenin yoğun olduğu günlerde eve döner dönmez giysilerinizi değiştirin ve duş yapın, böylece giysilerde ve saçınızdaki polenlerden kurtulmuş olursunuz.

Yıkanmış çamaşırlarınızı kapalı yerlerde kurutun.

Bir alerji uzmanı ile bağlantınızı sürdürün.

Alerji uzmanları yapacakları tetkiklerden sonra sizde hangi bitkilerin polenlerine karşı alerji olduğunu belirleyecektir. Böylece o bitkilerden uzak kalarak şikayetleri bir ölçüde de olsa azaltabilirsiniz. Bazı gelişmiş ülkeler, yayınladıkları meteoroloji raporlarının yanı sıra, polen raporları da yayınlamaktadır. Böylece alerjisi bulunanların gerekli önlemleri almasına yardımcı olunmaktadır. Dileriz bu uygulama ülkemizde de başlayabilir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN