POZİTİF DÜŞÜNCE ve BEYİN GÜCÜ

Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
Geriye kalan et ve kemiksin
Gül düşünürsün gülistan olusun
Diken düşünürsün dikenlik olursun
MEVLANA

"Pozitif psikoloji"nin genel amacı, sevgi, çalışma ve oyun deneyimlerini zenginleştirmektir. Seligman'a göre iyimserliği, sevgiyi, sebatı, orijinalliği (hakikiliği), sorumluluğu iyi ana-babalığı, başkalarını düşünmeyi, medeniliği, ılımlılığı ve hoşgörüyü keşfetmek her psikoloğun doğuştan gelen hakkıdır. Geçtiğimiz 30 yılın psikoloji literatüründe depresyon kelimesini içeren 54.000 özet (abstract ), "anksiyete" kelimesini içeren 41.416 özet varken ,"neşe" kelimesi özetlerde 415 kere geçmektedir. Ayrıca Seligman, depresyon teşhisi konmuş bulunan 18 milyon insanın sadece küçük bir bölümünün biyolojik kökenli depresyon yaşadığını düşünüyor; bu da depresyon anlayışımızın tamamen yanlış olduğu anlamına gelir.

Prof.Seligman'a göre pozitif psikolojinin üç kademesi şunlardır.

1- Öznel iyi olma hali
2- Pozitif karakter
3- Pozitif topluluk

Sizi daha güçlü kılacak şu yaşam felsefesine kulak verin.

Mizah duygunuzu yitirmeyin
Cesur olun
İdealist olun

Deepak Chopra yaratıcı güç ile ilgili şöyle der:
Sizin için en önemli gerçek, gücünüzü aldığınız kaynaktır.

Yaratıcı güç aklımızı ve bedenimizi şekillendirir, evrimin gücü de budur. Yaratıcı gücünüzle ilişki kurun.Yaşamın tümünü kaplayan üç temel güç vardır. Bunlar:

Yaratma
Koruma
Yok etme

Yaratıcılık gücünü egemen kılan kişiler başarılı olmuşlardır.Kendi güçlerinin kaynağının yine kendileri olduğunu bilirler ve aşağıdaki ortak özeliklere sahiptirler.

Sessizliğin tadını çıkarmayı bilirler
Doğayı hisseder,ondan zevk alırlar
Kendi duygularına güvenirler
Kargaşa içinde işlerine odaklanırlar
Çocuklar gibi onlarda hayal kurmaktan hoşlanırlar
Kendi bilinçlerine güvenirler. Herhangi bir görüşe katı bir şekilde bağlı değildirler.

Affetmek, bir başka insana veya, kendinize karşı içinizde duyduğunuz öfkenin yerine sevgiyi koymaktır. İşte size affetmenin birkaç yolu:

İşe enerjinizi arttıracak bir şey yaparak başlayın
Sanki kalbinizden konuşuyormuşsunuz ve içinizden yükselen affetme sözcüklerini dile getiriyormuşsunuz gibi yapın.
Elerinizi kalbinizin üzerine yerleştirin, içinizden taşan duyguları hissedin.

Doğru felsefesinin ana kaynağı olan pozitif düşünce günümüzde batı tıbbında benimsendiği sihirli bir kelimedir. Doğada, evrende her şey karşılıklı etkileşim halindedir.Zihinle beden arasında böyle bir etkileşim vardır. Zihindeki olumlu düşünceler bedende bir takın olumlu sonuçlar yaratır.

Mutlu insanlarda veya ızdırabını dindirme imkanı arayan kişilerin beyninde "Endorfin" denilen bir çeşit doğal morfin salgılanıyor. Bu morfin bildiğimiz morfinden en az yüz kez daha güçlüdür. İnsanlar ne kadar mutlu ne kadar pozitif olurlarsa ürettikleri "Nöropeptip" denilen protein zincirlerinde o kadar daha sağlıklı oluyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Pozitif düşünce olumsuzlukları razı olmayan her koşulda yapabilecek iyi bir şeyin olduğuna inanan, insan hayatını olumlu yönde etkileyen bir dünce tarzıdır. Bugün artık başarının yolu pozitif düşünmekten geçiyor. Bu iki kelimeyi hayat felsefesi olarak benimseyen insanlar, umudunu, güvenini, iyimserliğini kaybetmeden kendine güvenen, cesur ve insiyatif sahibi bireyler olduklarını çevrelerine hissettiriyorlar.

Gönül, arayıp dünleri feryat etme
Kam almak için yarınlar icat etme
Dünler düş olup gitti, yarınlarsa hayal
Cahilce şu gerçek günü berbat etme
ÖMER HAYYAM

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN