PRANAYAMA 2

Kozmik enerji nefes alırken hava ile birlikte vücuda girmektedir. Nefes aldıkça insan akciğerlerini hava ile bioenerji kanallarını ise kozmik enerji ile doldurmaktadır. Kozmik enerji vücuda yerleşdikde 'yaşam enerjisi' adlandırılmaktadır ve yaptığı fonksionlara göre çeşitlenmektedir. Yaşam enerjisi vücutta hareket ederek farklı enerji akınlarına bölünmektedir. Bu enerji akınları Vayu olarak adlandırılmaktadır. Vayu sözcüğünün genel anlamı 'rüzgardır'. Burada ise Vayu 'enerji akını' anlamına gelmektedir. Böylece bedende 5 birinci dereceli ve 5 ikinci dereceli enerji akını bulunmaktadır.

Beş birinci dereceli enerji akını şunlardır:

1. Prana Vayu;

2. Apana Vayu;

3. Samana Vayu;

4. Udana Vayu;

5. Vyana Vayu.

1. Prana Vayu kalp alanında hareket eden, ak ciğerleri çalıştıran ve nefes alış-verişine yardım eden enerji akınıdır.

2. Apana Vayu karnın alt kısmında hareket eden, barsak ve böbrekleri çalıştıran ve idrar ile dışkıların atılmasına yardım eden enerji akınıdır.

3. Samana Vayu mide bölgesinde hareket eden, gastrik ateşi güçlendiren ve gıdanın hazmına yardım eden enerji akınıdır.

4. Udana Vayu boğaz bölgesinde hareket eden, hava ve gıdanın alınmasına yardım eden enerji akınıdır.

5. Vyana Vayu tüm vücutta dolaşarak gıda ve nefesten alınan enerjini her hücreye dağıtan enerji akınıdır.

Beş ikinci dereceli enerji akını şunlardır:

1. Naga Vayu;

2. Kurma Vayu;

3. Krikara Vayu;

4. Devadatta Vayu;

5. Dhananjaya Vayu.

1. Naga Vayu geyirmeye neden olarak mide gerginliğini ortadan kaldıran enerji akınıdır.

2. Kurma Vayu gözlere yabancı maddelerin veya çok parlak ışığın düşmemesi için göz kapaklarının hareketine yardım eden enerji akınıdır.

3. Krikara Vayu tozun burun deliklerinden geçmesini ve boğaza inmesini engellemek için hıçkırığa ve oksürüğe neden olan enerji akınıdır.

4. Devadatta Vayu vücudun gevşemesini sağlamak için yorğun bedene daha fazla oksijen alınmasını temin ederek esnemeye neden olan enerji akınıdır.

5. Dhananjaya Vayu vücudun tüm aktivitesini dengede tutmağa yardım eden enerji akınıdır.

Pranayama yaparak birey bu enerji akınlarının nasıl guçlendirilmesini ve kontrol edilmesini öğrenmektedir. Zamanla insanın yanlış nefes, beslenme, düşünce ve eylem tarzına göre bioenerji kanalları tıkanmaktadır. Böylece insan nefes alırken içine aldığı Prana'nın yalnız küçük bir kısmını kullanmaktadır, kalan büyük bir kısmını kullanmadan nefes verirken dışarı atmaktadır. Bu nedenle bedendeki bioenerji aktivitesi düşük olur, vücudu kapsayan Aura, bioenerji alanı gücünü kayıp eder ve küçülür, bu da organların güçsüz düşmesine ve çabuk hastalık kapmasına sebep olur.

Aura vücudun enerjetik kalkanıdır ve bu kalkan güçsüz düşüp küçüldükçe insan her türlü negatif enerjinin tesirine maruz kalmaktadır. Bioenerji kanalları tamamen tıkanınca vücut felç olmaktadır. Pranayama egzersizleri sayesinde tıkanmış bioenerji kanalları açılıp tam kapasitesinde çalışmaya başlamaktadır, bioenerji akınları düzene sokulmaktadır, vücudu kapsayan Aura (bioenerji alanı) güçlenip genişlemektedir, vücüttaki Çakra'lar (bioenerji merkezleri) aktifleşmektedir, birbiriyle uyumda ve tam kapasitesinde çalışmaya başlamaktadır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN