PRANAYAMA 3

Pranayama basamağında 2 tür egzersiz bulunmaktadır:

1. Nefes egzersizleri;

2. Bioenerji egzersizleri.

Birey önce nefes egzersizlerini uygulamalıdır. Nefes yaşam demektir. Her şeyden önce insan doğru nefes alış-verişini öğremelidir. Bebek doğdukta ilk yaptığı şey nefes almaktır. Bebek önce nefes almaktadır sonra ise sırt üstü bir pozisyonda yatmaktadır. Böylece Yoga'da önce Pranayama sonra ise Asana; önce nefes sonra ise duruş uygulanmaktadır.

Pranayama çalışmaları tecrübeli bir Yoga eğitmeninin rehberliği altında yapılmalıdır. Bu egzersizler kendi başına, kitaplardan veya amatörce Yoga yaptıran kişilerden öğrenilmemelidir. Doğru yönde yapılan Pranayama çalışmaları bedene büyük bir güç ve sağlık vermektedir ama yanlış yönde yapılan Pranayama vücuda zarar verebilir. Pranayama yanlış yapılırsa akciğerleri ve diaframı gerebilir. Solunum ve sinir sistemi yıpranabilir.Yanlış uygulanan Pranayama sağlıklı vücut ve güçlü zihin vermek yerine onların temelini sarsabilir. Pranayama doğru şekilde uygulandıkça insan sağlam sinir sistemine, dengeli zihne ve huzurlu hale sahip olur.

Nefes egzersizleri yapılırken yüz kasları, gözler, kulaklar, boyun kasları, omuzlar, kollar, kalçalar ve bacaklar gerilmemelidir. Bacakların ve kolların gevşek olmasına dikkat edilmelidir çünkü onlar egzersiz zamanı bilinçsiz olarak gerilebilir. Dil pasif tutulmalıdır ki, ağızda tükürük toplanmasın. Tükürük toplandıkça nefes tutma zamanında değil, nefes vermeden önce yutulmalıdır. Pranayama yapılırken gözler kapalı tutulmalıdır ki zihin dışarıdaki maddi nesneler peşinde gidip konsantrasyonu bozmasın. Pranayama uygulanırken kulaklarda baskı hissedilerse egzersiz durdurulmalıdır ve sırt üstü yatarak dinlenilmelidir. Oturarak Pranayama yaparken sırt dimdik olmalı, kollar dümdüz, eller Jnana Mudra şeklinde tutulmalı ve dizlerin üzerinde olmalıdır. Sanskritce Jnana 'bilgi' Mudra ise 'simge' veya 'mühür' demektir. Böylece Jnana Mudra 'bilgi simgesi' anlamına gelmektedir. Jnana Mudra uygulandıkda baş ve işaret parmakların uçları bir birine dokunmalıdır; orta, yüzük ve serçe parmaklar ise bir birine yapışık dümdüz kalmalıdır. İşaret parmak kişisel bilinci baş parmak ise Evrensel Bilinci simgelemektedir. İşaret ve baş parmakların bir birine dokunması veya birleşmesi evrensel bilince veya bilgiye kovuşmanın simgesidir.

Bebek yürümeyi öğrenirken annesi bedensel pasif amma zihinsel aktiftir. Acil durumda bebek düşmek üzere olursa annenin bedeni derhal harekete geçerek bebeğin düşmesini engeller. Buna benzer Pranayama uygulandığı zaman beyin pasif zihin ise aktif tutulmalıdır. Pranayama yapılırken her hangi bir organda bir sorun çıkararsa zihin beyine uyarıcı mesajlar göndermektedir ve beyin derhal gereken tedbirleri almaktadır. Pranayama yaparken birey bir çok şeyi kontrol etmektedir: zamanlamayı, vücudun pozisyonunu, nefesin ritmini ve Prana'nın bedendeki akımını. Derin, devamlı ve uzun nefesin ritmik bir şekilde uygulanması zor olursa Pranayama durdurulmalıdır.

Pranayama çalışmalarında Bandha adlı teknikler mevcuttur. Sanskritce Bandha 'kilit', birleşme' veya 'tutma' demektir. Pranayama çalışmalarıyla bedendeki enerji akınları güçlendirilir; bu zaman Bandha'lar kullanılır ki bu enerji kayıp olmadan vücutta toplansın ve istenilen organlara yönlendirilsin. Bandha'ların yardımıyla vücutta dolaşan enerji akınları

iyice kontrol edilir.

Pranayama çalışmalarında önemli olan üç esas Bandha şunlardır:

1. Jalandhara Bandha;

2. Uddiyana Bandha;

3. Mula Bandha.

Önce birey Jalandhara Bandha uygulanmasını öğrenmelidir. Jala sozcuğü 'ağ' demektir. Jalandhara Bandha uygulandıkta boyun ve boğaz gerilir, kafa indirilerek çene göğüse bastırılmaktadır. Jalandhara Bandha kan ve enerjinin kalbe, boyundakı bezlere ve kafa ile beyne akışını düzenlemektedir. Belli nefes egzersizleri Jalandhara Bandha'sız yapılarsa kafada, gözlerde ve kulaklarda baskı hissedilebilir ve başdönmesi olabilir. Kumbhaka egzersizlerinde Jalandhara Bandha çok önemlidir. Jalandhara Bandha vücudu ve zihni gevşetir. Bu egzersiz süresinde boğaz bölgesindeki sinüs sinirlerine bastırıldığı icin kalp atışları yavaşlar ve kalp rahatlar. Sinüs sinirler beyne kan sağlayan boğaz arterindeki kan basıncını etkiler. Kan basıncı çok yüksek oldukça sinüs sinirler beyne ve kalbe sinyaller gönderir ve kalp atışlarını yavaşlatır. Jalandhara Bandha uygulandıkça sinüs sinirleri yüksek basınca maruz kalır ve kalbin çalışmasını azaltarak zihinde huzur yaratır. Tiroid ve paratiroid bezleri aktivleştirilir ve uyumlu çalışmağa başlarlar. Bu bezlerin aktif ve sağlıklı çalışmasından tüm vücut faydalanır. Bu egzersiz öfkeyi, telaşı ve stresleri atmak için çok yararlıdır ve konsantrasyonu artırır.

Uddiyana 'yukarıya uçmak' anlamına gelmektedir. Uddiyana Bandha uygulandıkça diyafram yukarı doğru karın ise içeri doğru sonuna kadar çekilmektedir. Uddiyana Bandha'nın yardımıyla enerji akını omurgadan geçen esas enerji kanalı olan Suşumna Nadi'den yukarı yönlendirilmektedir. Uddiyana Bandha devamlı olarak doğru yolla uygulandıkça birey gençleşmeye başlar. Uddiyana Bandha uygulandıkça karın kasları sonuna kadar omurgaya doğru içeri ve diyaframa doğru yukarı çekilmelidir. Yoga kitaplarında Uddiyana Bandha, 'Ölüm adlanan fili öldüren kocaman güçlü aslana' benzetilir. Uddiyana Bandha yalnız Bahya Kumbhaka uygulandıkta Reçaka'dan sonra yapılmalıdır, yani nefes tamamen verildikten sonra uygulanmalıdır. Uddiyana Bandha diyaframı ve karın organlarını çalıştırarak canlandırmaktadır. Diyaframın kalkması kalp kaslarına yumuşak bir masaj yaparak onları rahatlatır. Uddiyana Bandha hiç bir zaman Antara Kumbhaka uygulandıkça yapılmamalıdır, yani nefesin alıp tutulduğu zaman uygulanmamalıdır, aksi halde bu kalbin, diyaframın ve gözlerin gerilmesine neden olacaktır. Uddiyana Bandha iç organlara masaj yaparak onları kuvvetlendirir ve sindirim sistemini aktifleştirerek düzene sokar. Şeker hastalığını önler, tenyaları attırır ve kabızlığı geçirir.

Mula 'kök', 'kaynak', 'sebeb' veya 'temel' demektir. Mula Bandha uygulandıkça apışarası kaslar gerilerek içeri ve yukarı çekilmektedir. Bu çalışma yapıldığı zaman karın bölgesinde aşağı doğru akan Apana Vayu enerji akını yukarı doğru yöneltilerek göğüs bölümünde akan Prana Vayu enerji akını ile birleşmektedir. Apana Vayu akınının yukarıya Prana Vayu akınının ise aşağıya yöneltilmesi yaşlanmayı frenlemeye başlar ve birey yaşından çok daha genç gösterir. Mula Bandha önce Antara Kumbhaka zamanı, yani nefesin alıp tutulması anında uygulanmalıdır. Bu anda pelvis ve anus arasında olan bütün kaslar gerilip içeri ve yukarı doğru çekilmelidir. Anus kaslarının gerip sıkılması tekniği Aşvini Mudra adlandırılmaktadır. Aşva 'at' demektir. Aşvini Mudra 'atı yönetmek' anlamına gelmektedir. Mula Bandha derin iç gerginliklerini geçirir, depresyondan kurtulmağa yardım eder, vücuttaki enerjiyi arttırır, bağırsakları hareketlendirir ve vücudun alt bölümündeki organları güçlendirir.

Bu üç Bandha'nın uygulanması on altı Adhara'nı canlandırmaktadır. Adhara sözcüğü 'destek' anlamına gelen Dhri kökünden oluşmaktadır. Böylece Adhara 'destek' veya 'önemli hisse' demektir. Bedendeki on altı önemli hisse şunlardır: baş parmak, bilek, diz, kalça, anüs, cinsel organ, göbek deliği, kalp, boyun, boğaz, damak, burun, kaş arası, alın, baş ve Brahmarandhra. Suşumna Nadi kanalın başın tepesinde olan açıklık Brahmarandhra adlandırılmaktadır.

Uddiyana Bandha'nı ve Mula Bandha'nı kendi başına, tecrübeli Yoga üstadının gözetimi altında olmadan uygulanması çok tehlikeli olabilir. Uddiyana Bandha'nın yanlış uygulanması spermin iradedışı boşaltılmasına ve canlılığın kayıp olmasına neden olabilir. Mula Bandha'nın yanlış yapılması ise bireyi ciddi bir şekilde güçsüz düşürebilir. Mula Bandha'nın doğru şekilde uygulanması ise cinsel enerjinin artmasını ve güçlenmesini sağlar. Bu durumda tecrübeli Yoga üstadının rehberliği çok önemlidir çünki birey bu artan ve güçlenen enerjinin nasıl kontrol edilmesini ve vücutta kullanılmasını oğrenmelidir. Tecrübeli Yoga üstadının yardımı ile birey Urdhvaretus olabilir. Sanskritce Urdhva 'yukarı' Retus ise 'sperm' demektir. Urdhvaretus sözcüğu cinsel enerjiyi kontrol ederek onu vücutta yukarı doğru yöneltip beynin gelişmesi için kullanan insan anlamına gelmektedir. Bununla birey manevi ve spiritüel güç kazanmaktadır. Bireyin içinde gelişen bu güç bir güneş gibi parlayarak dışarı vurmaktadır. Mula Bandha'yı uygulayan insan evrenin Mula'sına yani 'kaynağına' ulaşmaktadır. Böylece birey zihnine, zekasına ve egosuna hakim olmaktadır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN