PRANAYAMA 5

Temel nefes egzersizleri şunlardır:

1. Ujjayi;

2. Surya Bhedana;

3. Candra Bhedana;

4. Nadi Şodhana;

5. Bhastrika;

6. Kapalabhati;

7. Bhamari;

8. Şitali;

9. Şitakari;

10. Sama Vritti;

11. Vişama Vritti;

12. Viloma;

13. Anuloma;

14. Pratiloma;

15. Murçha;

16. Plavini;

17. Sahita Kumbhaka;

18. Kevala Kumbhaka;

19. Kheçari Mudra;

20. Gaja Karani;

21. Yoni Mudra;

22. Surya Pranayama;

23. Candra Pranayama.

Bu nefes egzersizleri orijinal Yoga'nın sekiz basamağında ilerlemiş gerçek Yoga üstadından öğrenilmelidir. Pranayama egzersizlerinde yalnız burun delikleri, burun boru ve zarları, nefes borusu, akciğerler ve diafram aktif çalıştırılmaktadır. Prana'nın gücü bu organlar üzerine yüklenmektedir. Bunun için Pranayama egzersizleri acele etmeden uygulanmalıdır. Bu egzersizler yanlış yönde yapılarsa solunum ve sinir sistemini olumsuz etkileyebilir, ama doğru yönde yapıldıkça bireyi bir çok hastalıklardan kurtarabilir.

Birey hiç bir zaman Pranayamayı kendi başına yapmamalıdır çünkü oğrencinin bedensel sınırlarını görebilen tecrübeli Yoga üstadının yönetimi çok önemlidir. Temel nefes egzersizleri uygulandıktan sonra birey bioenerji egzersizleri öğrenmektedir. Genelde insan nefes alırken hava ile birlikte Prana da almaktadır. Hava akciğerleri, Prana ise enerji kanallarını doldurmaktadır. Bu enerji kanalları burun deliklerinden başlamaktadır. Böylece eğer insan ağızla nefes alırsa Nadi'leri Prana ile dolduramaz. Buna göre de nefes her zaman burundan alınmalıdır ki beden yaşam enerjisi ile dolsun. Bioenerji egzersizleri sırasında birey Prana'ya konsantre olarak Prana ile nefes alıyor. Nefes egzersizlerinden farklı olarak bioenerji egzersizleri zamanı nefes alırken Prana alınır ve nefes verirken Prana dışarı atılmadan vücuda yayılmaktadır. Bioenerji egzersizleri sayesinde bedendeki tıkanmış bioenerji kanalları açılır, kanallar tam kapasitesinde çalışmaya başlar, vücuttaki enerji akışları düzenlenir, bedeni kapsayan bioenerji alanı, Aura, güçlenir.

Bu egzersizler sayesinde birey vücutta toplanarak sıkışıp kalmış olumsuz enerjinin nasıl dışarı atılmasını da öğrenmektedir. Vücuttaki enerji akınlarını iyice kontrol etmeyi öğrendikten sonra birey Prana-terapi olarak adlandırılan kendini tedavi yöntemini öğrenmektedir. Bu tedavi yönteminde insan kendi enerjisini kullanarak kendini tedavi edebilir. Prana-terapi çalışmaları sayesinde birey bedenindeki hasta organları kendi enerjisi ile iyileştirebilir. Bu aşamada birey her hangi ilaç kullanmadan organizmasını sağlam kılabilmektedir. Dengesiz nefes zihnin dengesini bozmaktadır. Pranayama sayesinde nefes dengelendikçe zihnin de dengelenmesine yardım etmektedir. Pranayama uygulanması bioenerji kanallarını olumsuz enerjiden ve tıkanıklardan temizlemektedir. Bu durumda bioenerji bedende rahat bir şekilde dolaşarak bütün organları canlandırmaktadır. Pranayama doğru yönde yapıldıkça bütün rahatsızlıkları ortadan kaldırır, ama yanlış yapılan Pranayama rahatsızlık yaratabilir. Öksürük, astım, baş, kulak ve göz ağrıları v.b. yanlış nefesden kaynaklanmaktadır. Hava doğru yöntemle alınmalı, nefes alış-verişi doğru ritimde olmalı ve nefes doğru yolla tutulmalıdır ki olumlu etki versin.

Pranayama uygulandıkça iç ısı arttıkça vücut ısınarak terledikçe Nadi'ler tıkanıklardan temizlenir. Nadi'lerin temizlenmesiyle bedenin gücü ve canlılığı artmaktadır. Pranayama egzersizleri Nadi'leri tıkanıklılıkdan temizleyerek enerjinin Suşumna Nadi kanalından kolay geçmesini sağlar. Enerji kolaylıkla Suşumna Nadi kanalında hareket ettikçe zihin Manomani haline ulaşmaktadır. Manomani sözcüğü 'huzurlu zihin' anlamına gelmektedir. Pranayama davamlı yapılırsa bütün panik ataklar ve korkular kaybolur. Tam nefes alınıp tutulursa, gözler kapatılıp zihin kaşların arasındaki noktaya konsantre edilirse ölüm korkusu azalarak kaybolmaya başlar.

Pranayama bedenle zihnin sakinleşmesini ve kendilerinin bir tek objede yoğunlaşmasını sağlar; beden daha bilinçli, zihin daha güçlü olur. Birey temel nefes ve bioenerji egzersizlerini öğrenip uyguladıktan sonra Yoga duruşlarını öğrenmeye başlar. Temel nefes egzersizlerini öğrenmeden Asana (duruş) uygulanması Yoga'da tevsiye edilmez. Nefes egzersizleri Yoga'nın temel taşıdır. Solunum fonksiyonu, üzerinde insan iradesinin en kolay kullanılabileceği vejetatif fonksiyondur. Nefes egzersizleri doğrudan beyin zarı hücrelerine tesir etmektedir. Bunun için, birey nefesini bilincli olarak kontrol ettikçe sinir gerginliklerinin sebebini ortadan kaldırabilir. Derin ve doğru nefes bedenin gevşemesine ve sinir sisteminin sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. Yaşam enerjisi vücutta sağlıklı bir biçimde akarak insanı canlandırır ve zihni tazeler. Doğru ve derin nefes insanı Dharana (konsantrasyon) ve Dhyana (meditasyon) çalışmalarına hazırlamaktadır.

Pranayama basamağını tamamladıkça, birey Prana Vidya sahibi olur. Sanskritce Vidya 'bilgi' demektir. Prana Vidya'ya sahip olan insan yaşam enerjisinin bedende nasıl çalışmasını görmekte ve kontrol edebilmektedir. Bundan sonra birey Prana-terapi tekniğini uygulayabilir.

Prana-terapinin bir çok yöntemi vardır. Bu yöntemlerle birey kendi bioenerjisiyle kendini tedavi edebilir. Bu teknikleri kullanan insanın ilaçlara ihtiyacı kalmaz. Her hangi bir organ hastalandıkça insan kendi bioenerjisiyle bu organı besleyip, güçlendirip tedavi edebilir.

Pranayama'nın devamlı uygulanması bireyin hayata bakış tarzını değiştirmektedir ve sigara içmek, alkol kullanmak ve cinsel kontrolsüzlük gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmasını sağlamaktadır. Pranayama uygulandıkça duygular içe çekilmektedir ve Kumbhaka'nın sessizliğinde birey iç özünü hissetmeyi ve dinlemeyi öğrenmektedir; gerçek huzurun ve mutluluğun ruhunda bulunduğunu algılamaktadır. Bu da insanı hislerin hakimiyeti ve zulmünden kurtarmakta olan Yoga'nın bir sonraki Asana basamağına hazırlamaktadır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN