PSİKODRAMA: Yaşamın sahnesini oluşturmak

Psikodrama'nın oluşumuna bir tiyatro sanatçısı vesile olmuştur. Freud ile aynı dönemde yaşamış olan Viyanalı psikiyatrist Jacob Moreno, sahnede kötü kişilikleri canlandıran bir kadın sanatçının, giderek özel yaşamında daha tatlı bir insan haline dönüştüğünü gözlemler. Moreno bu gözlemi sonucu, sanatçıda oluşan bu değişimin, kişiliğindeki olumsuzlukları sahnede canlandırarak içinden atabilmesine, dolayısıyla kişiliğinin olumlu taraflarını gerçek hayatına aktarabilmesine bağlar.

Bunun üzerine Moreno bir teori geliştirerek, "Eğer insanlar grup halinde bir araya gelip korkutucu veya zor anları canlandırabilirse, gerçek hayatlarında asla ifade edemeyecekleri gerçek duygularını ortaya koyabilirler" der. Bu teorisini de bir çeşit psikoterapi yöntemi olarak geliştirir.

Psikodrama'da bir grup hasta, uzman bir terapistin yönetiminde birbirlerinin hayattaki rolünü ve içinde bulundukları durumu sırayla canlandırır. Bir oyun sahneledikleri için, katılımcılar birbirlerine gerçek duygularını çok daha rahat ve güvenli bir şekilde ifade edebilirler.

Psikodrama çok güçlü duyguları ortaya koyan kuvvetli bir deneydir. Dolayısıyla bir uzman terapistin nezaretinde yapılması elzemdir. Terapistin görevi ise, gruba canlandırdıkları olayları açıklamak ve katılımcıların gerçek duygularını açıklamaktır.

Spontanite tiyatrosu ve devamı olarak psikodrama, yaşamın sahnesini oluşturmayı hedefleyen bir oluşumdur. Sanat yaratıcılığın kendisidir; oysa geleneksel tiyatroda yaratıcılıktan uzaklaşılır, oyuncular hep aynı rolü oynarlar. Spontanite tiyatrosu bu sorunu çözme yolunda var olmuştur; her yaratı sadece bir kez yaratılır, herkes sanatçıdır, seyircilerin öyküleri oynanır ve kalıplaşmış olanın dışına çıkılır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN