RELAKSASYON

Relaksasyon yöntemi kronik ağrı tedavisinde uygulanıyor. Süreğen bir ağrı çeken hastada organik bozuklukların yanı sıra bir takım ruhsal bozuklukların da görüldüğünü belirten ağrı bilimcileri, gevşeme yönteminin ağrı kliniklerinde uygulanması yönünde hemfikirler.

Mekanizması tam olarak anlaşılamamasına karşın, `relaksasyon' gevşeme yöntemi son zamanlarda kronik ağrı tedavisinde geniş bir uygulama alanı buluyor. Relaksasyonun tıpta kullanılması sanıldığı kadar yeni değil. Yüzyıllardan beri Doğu ve Batı kültürlerinde uygulanan çeşitli meditasyon yöntemlerinin, Yoga, Zen, Budizm, Taoizm gibi çeşitli tarikatların ibadet biçimlerinin temelinde gevşeme eğitimi yatıyor.

Çağdaş tıbbın ve cerrahi girişimlerinin, kronik ağrılardaki etkileri yadsınmıyor. Ancak bununla birlikte `algoloji' ağrı bilimcileri, süreğen bir ağrıdan yakınan hastada, ağrı ve diğer organik bozuklukların yanı sıra birtakım ruhsal bozuklukların da ortaya çıktığını göz önünde tutarak gevşeme yönteminin ağrı kliniklerinde uygulanması yönünde hemfikirler...

Liverpool Üniversitesi Ağrı Klinik Direktörü Prof. Chris Wells ve Profesör Dr. S. Lipton, gevşeme uygulamasında fizyolojik değişikliklerin hipotalamustan (vücudun çeşitli salgılarını kontrol eden arabeyin) kaynaklandığını söyleyerek şu bilgileri veriyorlar:

"Gevşeme eğitimi sırasında oksijen tüketimi ile karbondioksit harcamasında belirgin bir azalma olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kalp ve solunum hızı kendiliğinden azalmakta, damar içi kann basıncı düşmektedir. Gevşeme eğitimi yapılırken oluşan fizyolojik gelişmeler, uyku ve dinlenme halinde görülen değişikliklerden ayrı olarak değerlendirilmelidir. Gevşeme uygulaması, hastanın ağrıyla ilgili bilincini ve düşüncesini de değiştirmekte, hasta kendini huzur içinde duymaktadır. Tamamıyla gevşemiş, çevresel etkenlerden soyutlanmış bir duygu demeti içine girmektedir.''

Egzersizler

Dünyada esas alınan Prof. S. Lipton'ın Liverpool Üniversitesi Ağrı Kliniği'nde uygulanan gevşeme eğitiminin egzersiz yöntemleri şöyle:

Gevşemenin en önemli kısmı doğru solunum yapmasını öğrenmektir. Ağrısı olan pek çok kişi, bir süre sonra göğüs solunumuna geçer. Bu tip solunumda özellikle kişi kendini iyi duymadığı zaman daha sık ve derin solunum yaptığı için, gerekenden fazla oksijen tüketimine yol açar. Fazladan alınan oksijen kan basıncını arttırarak ağrının daha şiddetlenmesine neden olur. Doğru solunum biçimi, kaburga kafesinin orta kısmının altında bulunan diyafragmayı kullanmaktadır.

ÖRNEK 1: Bağdaş kurarak oturun veya yatın. Gevşeyin ve soluk verin. Her iki elinizi de parmak uçları birbirine değecek şekilde karnın üzerine yerleştirin. Soluk alınca parmaklar birbirinden ayrılmalı ve soluk verince birleştirilmelidir.

ÖRNEK 2: Bir elinizi göğsünüze, bir elinizi midenizin üzerine koyun, gevşeyin veya yavaşça nefes alın. Göğüs üzerindeki elinizi hiç hareket ettirmeyin. Nefes aldığınız zaman mideniz üzerinde bulunan eliniz yukarıya itilmeli ve nefes verdiğiniz zaman dinlenme durumundaki yerine dönmelidir. Bu iki gevşeme uygulamasının günlük yaşamımızda çok önemli işlevi vardır. Gerilim başağrıları ve diğer organ ağrıları ile stresten kaynaklanan sinirlilik durumları, bu arada koroner hastalıklarında önemli bir sorun yaratan öfke duygusunun bastırılmasında gevşeme uygulamasının sağlık üzerinde olumlu etkisi gözlenmektedir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN