RENKLERİN HAYATIMIZDAKİ PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Konumuza renkleri anlatan ve bugün yazdığım bir şiirle başlamak istiyorum.

RENKLER

Gökkuşağı seyrediyorum

Narin yağmurun ardından

Ve güneş şafağını yaydığında

Saf beyazın renk ayrımı

Rengarenk ve iç içe

Tabiatın ihtişamı

Yaratanın şaheseri

Görüyorum gökkuşağında

Yedi renk,yedi kat

Kırmızı sevgiyi

Turuncu neşeyi

Sarı sevgiyi

Yeşil uyumu

Mavi huzuru ve

Dünyaya açılan pencereyi

Lacivert seziyi

Ve mor menekşe ruh sağlığını simgeler

Ve...

Nedir?Bu renk,bu güzellik

Ve ışığın yansıması

Gökleri seyrediyorum

Ve gökkuşağını

Ve kendimi renkler içinde

Renk olarak görüyorum

Ben rengim renk

Renk nedir? Renk ışığın yansımasıdır. Renk bir ışık frekansıdır. Çin, Mısır ve Hindistan gibi ülkelerde rahipler renklerle tedavi etmişlerdir. Mistik düşünceler M.Ö. 3000 yıl önceye dayanır. Mistik dünyada 7 rakamı önemlidir. Aura yedi kattır. Gök yedi kattır. Gökkuşağı yedi renktir. Işık, en basit tanımıyla, elektromanyetik enerjidir.

Organizmada, hücrelerde manyetik vardır. Akapunkturda bu olgudan faydalanır. Akapunkturun babası bioenerjidir. Akapunktur noktalarının varoluş nedeni çakralardır. Yedi ana çakra ve 21 yan çakranın kesiştiği 700 çivarındaki nokta akapunktur noktalarıdır.

Üç ana renk vardır. Bunlar kırmızı, mavi ve sarıdır. Bunların karışımından oluşan tamamlayıcı renkler vardır. Her rengin tamamlayıcı bir rengi vardır ve bunlar tedavide kullanılır. Kırmızı-mavi ; sarı - menekşe rengi; kırmızı-yeşil-galibarda vb.bunlardır. Örneğin tansiyonu yüksek olan kişinin tansiyonu mavi renk terapisi ile düşürülebilmektedir. Fakat tansiyon düşüklüğünün kalıcılığını sağlayabilmek için mavinin tamamlayıcı rengi olan mor kullanılmaktadır. Renkler önce auramızı ve daha sonra fizik bedenimizi etkiler.

Aura: Bütün canlıların etrafında bulunan elektiromanyetik alandır. İnanca göre yedi kattır. Eterik bedende simgeleriz. İnsanlarda,Fizik Beden,Psikolojik Beden,Duygusal Beden ve Eterik Beden olmak üzere dört beden vardır.Aura çok renkli, ya da tek renkli olabilir. Aura tedavisi için auranın görülebilmesi gereklidir. Kişinin aurası görülebilirse,o kişinin hasta veya sağlıklı olduğu anlaşılabilir. Tedavi edilmiş aurayı negatif düşünceler yeniden bozar. Pozitif düşünmeliyiz. Geçmiş geçmişte kalmıştır. Gelecek belirsizdir. Şimdiyi yaşamalıyız. Ayrıca kendimizlede barışık olmalıyız.

Aura Renkleri Nelerdir?: Auranın renkleri duruma ve pozisyona göre değişir. İnsan korkuyorsa, aura açık gri ; üzüntülü ise, aura koyu gri, kızgın ise, aura kırmızı; daha kızgın ise, aura koyu kırmızı; canlı yaşıyorsa, aura parlak kırmızı; ölmüş ise, aura beyaz olur.Auradaki beyaz çerçeveli çivit renk ölümünün yaklaştığının ifadesidir. Normal bir auranın rengi mavi, açık mavi, gümüş rengi olur. İnsan ruhsallığa yaklaştıkça aura altın sarısına dönüşür.

Rakamsal olarak renkler bir çok ipucu verir. İnsanların ad ve soyadlarının harf toplamları ile nasıl bir karektere sahip olduklarını anlayabiliriz. Evdeki her şeyin rengi ve yediğimiz yiyeceklerin rengi bizi etkiler. Kırmızı renk kızgınlığı artırır ; yeşil renk, kendine hakim olmayı öğretir. Günümüzde hastalıkların artmasının nedeni insanların iyi beslenmemesi, iyi yerlerde oturmaması ve iyi şeyler düşünmemeleridir. İnsanın yapısında her şeyi iyileştirme gücü vardır. İyi düşünceler andorfin salgılanmasına neden olur. Bu salgı endorfinden daha güçlü bir salgıdır.

Feng Shui'ye göre evin girişi kırmızı, mutfak portakal rengi (sindirimi kolaylaştırır) olmalıdır. Sarı renk beyni dinamik kılarken, yeşil sinir sistemini sakinleştirir. Beyaz aydınlık yaratır ve salon için uygundur.

Renklerin çakralarla da bağlantısı vadır. Kırmızı,temel renktir. Sevgi rengidir. Dikkat arttırır. Kan basıncını arttırır. Turuncu dalak rengidir. Neşe verir. Sarı, güneş sinir ağı rengidir. Yeşil kalp çakrasının rengidir. Kalp ve göğüs hastalıklarına iyi gelir. Ateşli hastalıklarda turkuaz rengi bez ıslatılarak hastanın başına konmalıdır. Maviyi düşünmek ve mavi giymek tansiyonu düşürür. Mor bilinci korur. Macenta (çingene pembesi ) rengi, aşk ve şevkat vericidir.

Renklerle tedavi yapacak kişinin renk çemberini tanıması gereklidir. Çakraların rengi vardır. Her çakranın bulunduğu yere kendi rengi uygulanmalıdır. Şiddetli kabız olana turuncu renk,uygulanarak o bölgeye ellerle enerji verilmelidir. Enerji verilirken renk meditasyonu yapılmalıdır. Kalbe yeşil uygulanmalıdır. Kalp hastalarına yeşil elbise giymeleri tazsiye edilir. Migren hastalarına mavi, mor veya çivit mavi renk uygulanır. Tedaviyi herkes yapabilir ama kişinin renkler ve tamamlayıcı renkler hakkında bilgi sahibi olması gereklidir.

Tedavide kulanmak üzere, kavanoza su koyulur. Örneğin mide rahatsızlığı için sarı filitre konulur. Güneşte bekletilir ve o su içilir. Halsizlikte ve işleri ertelemeyi önlemek için kırmızı kullanılır. En önemlisi renk meditasyonu yapmaktır. Çok kızgınken mavi düşünülmelidir. Baş ağrılarında mavi çok önemlidir. Konsantrasyonu yüksek tutarak meditasyon yapabiliriz.

Soğuk renkler ve sıcak renkler vardır. Örneğin mavi ve kırmızı renkli iki kağıt alır yere koyar, renklerine bakmadan ellerinizi üstüne yerleştirirsek: kırmızıdan sıcak vibrasyonlar gelir ve onun kırmızı renk olduğunu anlarız.

Mor giyen insanlar az hasta olur. Çünkü mor ruhsal renktir ve vucudu iyileştirir. Çakraların renginde olan kumaşlar, o çakranın üzerine yerleştirerek de tedavi yapabiliriz. Sarı mideye konulabilir. Depresyon hastalarının evinde kırmızı num yakması iyidir. Sinirli ve çatışma halindeki insanlar, mavi mum yakmalıdır. Bazı hastalıkların tedavisinde üçgen ya da beşgen mumlar yakılarak hasta ortasına oturtulabilir. Mumlardan gelen vibrasyonlar hastayı iyileştirir.

Pratik Bilgiler

- Koyu Kırmızı renkten uzak durulmalıdır. Fakat içe beyaz renk giyilerek kullanılabilir.

- Siyah renk olumsuz vibrasyonlar verir.

- Mavi huzur verir.

- Mor renk insanı çevresinin etkisinden arındırır.

Meditasyon yapmak her zaman önemlidir. Genç ve zinde kalabilmek için meditasyon yapılmalıdır. Her şeyden önce kendimize değer vermeli ve kendimizle barışık olmalıyız.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN