SAÇ KEPEĞİ NEDİR, NASIL YOK EDİLİR?

Saçta kepeklenmeye neyin neden olduğu uzun süredir bilinememektedir. Bazı doktorlar kepeğe kafatasındaki sebakus bezlerinin çok az ya da çok fazla yağ üretmesinin neden olduğunu düşünmektedir.

Oysa, bazı dermatologlar bunun bir enfeksiyon sonucu olduğunu söylemektedir. Saç dibi yağı ve ölü deri hücreleri arasında arasında üreyen bir mantar tespit edilmiştir. Mantara karşı etkili şampuanlar, 1980'lerde geliştirilmiş ve halen eczanelerde ve sağlık dükkanlarında satılmaktadır.

Uzmanların Tavsiyeleri

NATUROPATİ

Kendi kendine yardım Doğal canlı yoğurt saç kremi olarak tavsiye edilmektedir. Saçınızı önce yıkayıp durulayın. Sonra başınıza masaj yaparak yoğurdu iyice sürün ve 10-15 dakika bekletin. Tekrar duruladıktan sonra, mümkün olduğunca az şampuan kullanarak tekrar saçınızı yıkayın. Son durulamada 2 kaşık sirkeye kekik, ısırgan otu veya adaçayından hazırlanacak kuvvetli bir karışım kullanabilirsiniz.

Konsültasyon Bir naturopat size kepeğin bünyenizde toksinlerin varlığının göstergesi olduğunu veya beslenme yetersizliği ve minerallerde yetersizlikten kaynaklandığını söyleyebilir. Günlük beslenmenizde taze meyve ve sebzeye, kepekli besinlere, bitkisel yağlara ve yağsız et veya fındık gibi yüksek proteinli besinlere ağırlık vermenizi önerecektir.

DİĞER TAMAMLAYICI TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bitkisel Tıp: Şampuanlandıktan sonra saç diplerinize lavanta veya biberiye kaynatarak oluşturacağınız damıtımla masaj yapabilisiniz. Veya 1 litre suya 15 gr. adaçayı koyup 5 dakika kaynatın. Ateşten indirip 5 dakika daha bekletin. Suyu süzerek saç diplerinize bununla masaj yapın.

Aromaterapi: 7 damla sedirağacı uçucu yağı ve her birinden 10'ar damla selvi ve ardıç yağını 50 ml. taşıyıcı yağa karıştırın. Şaç diplerinize bu karışımla iyice masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletin. Durulamak için yumuşak bir şampuanı sulandırmadan saç diplerinize sürün ve ılık suyla akıtın.

Saç kepeğini kontrol etmek için yukarıdaki miktarlardaki uçucu yağları 600 ml. ılık suyla iyice karıştırın ve son durulama olarak bu karışımı kullanın.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN