SAĞLIKLI BESİNLER: BAL VE PEKMEZ

Tadlandırıcıların amacı içeceklerin, tatlıların, keklerin ve bazı başka ürünlerin tadını değiştirmek, daha arzu edilir hale getirmektedir. Tatlandırıcılar genellikle vücuda hızla kullanılabilen bir enerji sağlarlar, çünkü bunların çoğu basit şekerlerdir. Maalesef bu tür tatlandırıcılar, özellikle pancardan veya şeker kamışından üretilmiş sofra şekerleri, batılı toplumlarda fazlasıyla kullanılmaktadır. Fazla kullanıldığında kandaki şeker düzeyinin dengesini bozar ve şişmanlığa ve diş çürüklerine neden olurlar. Ayrıca migren, romatizma, asabiyet, uykusuzluk, çarpıntı, nefes darlığı ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar bilinenler. Birçok uzman şekerin henüz bilinmeyen birçok rahatsızlığa da neden olduğunu söyler. Kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanmış kişilerin de şekeri tamamen diyetlerinden çıkarmaları gerekir. Bunca rahatsızlığa neden olan şeker yerine daha doğal tatlandırıcılar (az miktarda olmak şartıyla) kullanabiliriz.

BAL

Yöresine ve yörenin bitki örtüsüne göre adlandırılır. Örneğin Ege Bölgesi'nde Çam Balı, Akdeniz'de Portakal Balı, Güney Doğu Anadolu'da ve İç Anadolu'da Çiçek Balı gibi. Değişik balların iyi geldiği değişik hastalıklar vardır. Ancak bu balları (özellikle doğal ortamda yetişmiş olanları) bulmak pek de kolay değildir. Araştırmalar sonucunda 100 gr. balda 6-8 mg. Kalsiyum, 0,2-0,7 mg. Demir, 26 mg. Klor, 19 mg. Fosfor, ayrıca bol miktarda magnezyum, iyot, potasyum, manganez, çinko, silisyum, krom bulunduğu bildirilmiştir. Ayrıca balda A, B1, B2, E, ve K vitaminleri bulunur.*

PEKMEZ

Köylerde sonbahar bir şenliktir. Diğer birçok faaliyetin yanında pekmez de üretilir. Pekmez, üzüm tanelerinin suyu alındıktan sonra üzüm posasına biraz su eklenerek tekrar çiğnenmesinden sonra elde edilen şırayla yapılır. Bazı yerlerde de torbalara doldurulup üzümün çiğnenerek suyunun çıkarılması ve kalan torbadaki posanın da burularak sıkıştırılması yoluyla şıra elde edilir. Elde edilen şıra büyük bir kazana doldurulur ve kaynatılır. Kaynatmadan sonra pekmez süzülür ve durulmak üzere tahta bir kaba boşaltılır. Özellikle üzüm ve dut pekmezi yaygınsa da keçiboynuzu, nar, elma ve erikle de pekmez yapılır. Doğal olması ve oldukça tatlı olması nedeniyle pekmez tatlı, içecek ve keklerde şeker yerine, ancak az miktarda kullanılabilir. Kışın köylerde yapılan pekmez peltesi de tadına doyum olmayan geleneksel bir tatlıdır.

MEYVE SUYU VE KURU MEYVELER

Bazen tatlı meyvelerin sularını (tatlı elma, üzüm gibi) ve kuru meyveleri (kuru üzüm, kuru incir ve kayısı gibi) tatlandırıcı olarak kullanabiliriz. Metabolizma zamanla daha az tatlı yemeğe alışacağı için bu tür doğal tatlandırıcılarla yapacağınız tatlılar size gayet lezzetli gelecektir. Örneğin kuru meyvelerle hiç pişirmeden ve tatlandırıcı eklemeden yapacağınız hoşaf hem bağırsaklarınızı çalıştıracak, hem de tatlı ihtiyacınızı giderecektir. Bunun için eşit miktarlarda yıkanmış kuru üzüm, kayısı ve inciri çukur bir kaba koyun, üzerine de bol su ekleyin. Üzerini kapatarak oda ısısında bir gece bekletin. Hoşafınız hazırdır!

 

(*) Müheyya İzer, "Bitkisel Protein ile Dengeli Beslenme", Redhouse Yoyınevi, İstanbul, 1983, sf. 100

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN