SAĞLIKLI YAŞLANMANIN PÜF NOKTALARI

BİR yılı daha geride bıraktığımız şu günlerde herkes birbirine sağlıklı ve mutlu bir yıl diledi. Sonuçta yeni yılla birlikte ömrümüzden bir yıl daha uçup gidiveriyor. Sağlıklı bir biçimde yaşlanma, tıpta "Anti-Aging" kavramı altında araştırılmakta. 100 yılı geride bırakmış ihtiyar delikanlılara uzun yaşamın sırrı sorulduğunda, genelde yoğurt veya sarımsak yedim ya da her gün bir bardak şarap içtim gibi yanıtlar alınır.

Ancak böyle basit reçeteleri artık öneremeyiz, diyor Alman doktorlar Thomas Rabe ve Thomas Strowitzki. 100 yıl önce bir kadının ömrü olsa olsa elli yıldı, ama bugün 35 yıl daha uzun yaşama şansına sahip. Anti-Aging kavramında birçok insanın genç görünerek yaşlanma arzusu gizlidir. Ve tıp bu istek doğrultusunda hormon takviyesi, çeşitli kremler, cildin gerginleştirilmesine yönelik cerrahi girişimler, yağların alınması ve kırışıkların önlenmesi gibi birçok teknik geliştirdi.

Aslında doktorların "Anti-Aging" kavramından çıkardıkları sonuç mümkün olduğunca geç yaşlanarak sağlıklı ölmek olarak özetlenebilir. Bir insanın ne kadar yaşayacağı biraz da genlere bağlı. Bilim adamları "Gerontogen" olarak adlandırılan genlerin aktifleştirilmesi durumunda yaşamın uzayabileceğini buldular. Bir kurtçuk türünde Gerontogen daf-2 geninin değiştirilmesi sonucunda yaşam süresi iki haftadan dört haftaya çıkmış. Ama ne yazık ki insanlarda yaşlılığı önleyen bir gen terapisi henüz söz konuşu değil. Bu nedenle şimdilik elimizdeki önerilerle yetinmek zorundayız.

En sık reçete

Kişinin yaşam biçimi yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynuyor. Bu durumda en sık önerilen reçete de sağlıklı beslenme oluyor. Örneğin Amerikalılar "Five a Day" reçetesini yani günde beş öğün meyve veya sebze tüketilmesini önerirken buna ilave olarak günde iki litre su içilmesini ve açık havada düzenli egzersizler tavsiye ediyorlar. Tabii ki alkol ve sigara kesinlikle yasak. Sağlıklı yaşlanmanın diğer önemli faktörlerinden biri de stressiz ve mutlu bir yaşam sürebilmeyi bilmek. Yaşlılıkta cinsel yaşamın gereksizliği de geçerliliğini yitirdi. Mutlu bir cinsel ilişkinin temeli, karşılıklı ilgi ve dokunma sanatına dayanmakta.

Alman psikolog Rolf Verres'e göre yaşlılıkta cinsel yaşam psikolojik, zihinsel ve metapsişik açıdan da önemli. Doktorlara düşen görevse yaşlanma sürecinde etkili olan kalp/dolaşım rahatsızlıkları, kanser ve osteoporoz gibi hastalıkları önlemek. Hormon takviyesi bu durumda anahtar rolü üstlenmekte. Hormon tedavisi sayesinde mesela osteoporoz gibi değişim yıllarına bağlı hastalıklar hafifletiyor, hatta tamamen önlenebiliyor da. Ne var ki son araştırmalar östrojen takviyesinin meme kanseri riskini yükselttiğini gösterdi. Uzmanlar bu yüzden hormon takviyesinin, kişisel risk faktörleri dikkate alınarak ve mümkün olduğunca düşük dozlarda uygulanmasını öneriyorlar.

İktidar sorunu

Tıp bu arada yaşlanmakta olan erkeklerin iktidar gücü ve psikolojileriyle de daha fazla ilgilenmeye başladı. Sonuçta erkek de değişim yılları yaşıyor ve tıpkı kadında olduğu gibi erkeğe de cinsellik hormonu DHEA ve büyüme hormonu GH önerilmekte. Ancak bu hormonları alırken de dikkatli olmak gerekiyor. Hormonların yan etkileri hala yeterince araştırılmadı çünkü. Ayrıca cilt gerdirme ve yağ aldırma işlemleri yalnızca uzman doktorlarca uygulanmalı.

Ne ilginçtir ki genç görünerek sağlıklı yaşlanma konusunu araştıran Anti-Aging uzmanları bile bazı soruları sormadan edemiyorlar. Güzellik ve yaşlanma, bireyler için ne ifade ediyor? Kırışıklıklar illa da "mucizevi işlemlerle" giderilmek zorunda mı? Yoksa insan kırışıklarıyla da sağlıklı ve mutlu bir biçimde yaşlanabilir mi?

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN