SARMISAK

Sarmısak bitki uzmanları tarafından dünyadaki en önemli bitkisel ilaçlardan biri olarak bilinir. Sarmısak değişik toplum ve kültürlerde, yıllardır hem ilaç hemde gıda maddesi olarak kullanılmıştır. Ancak sarmısağın kuvvetli ve bazı kişilere rahatsız edici gelen kokusu, nefeste ve ciltte belirgindir. Mısır piramitlerini inşa eden işçiler, hastalıklardan korunmak için çok fazla sarmısak yerlerdi. 18. yüzyıl Fransa'sında, mezar kazıcılar ezilmiş sarmısak ve şarap karışımı içerek yığınları öldüren salgın hastalıklara karşı korunmuşlardı. I. Ve II. Dünya Savaşları esnasında, askerlere sarmısak verilerek kangrene karşı önlem alınmıştı.

İnsanlar yıllarca damar sertliği, yüksek tansiyon, grip, öksürük, gastrointestinal problemler ve adet sancısına çare olarak sarmısak kullandılar. Tıbbi araştırmalar sarmısağın birçok cins bakteriyi, bazı virüsleri ve mantar enfeksiyonlarını, hatta bağırsak parazitlerini öldürdüğünü gösterdi. Sarmısak, aynı zamanda, bir antioksidan olarak bağışıklık sistemini de güçlendirir. Kanseri önlemede yardımcıdır. Sarmısağın bilinen en olumlu etkisi kalp ve damar hastalıkları konusundadır. Yüksek kolesterol ve trigliseriti, damar sertliğini ve grip ve öksürük gibi solunum sistemi enfeksiyonlarını önlemekte etkilidir.

Sarmısağın ana vatanı Orta Asyadır. Sarmısak boyu 25 cm veya daha yüksek olabilen kalımlı bir bitkidir. Sarmısağin başı şifalı olan bölümüdür. Sarmısağın başında, her biri yaklaşık 1 gr olan 4 ile 20 adet arasında sarmısak dişi yer alır.

Çok fazla miktarda sarmısak yemekten kaçının, mide ağrısı yapabilir. Aynı zamanda sarmısak ellerinizle uzun zaman temas halinde olursa, ciltte tahriş yapabilir.

Sarmısağın kanı sulandırıcı (inceltici) etkisi vardır. Eğer kanınız zor pıhtılaşıyorsa, yüksek dozda sarmısak tabletleri kullanmayın. Sarmısağın bu özelliğine bilhassa ameliyat öncesi dikkat etmekte yarar vardır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN