ŞEMPANZELER BİZDEN DAHA SAĞLIKLI BESLENİYOR

Kanadalı bilim adamlarına göre Homo Sapiens’in canlılar dünyasındaki en yakın akrabası olan şempanzelerin beslenme alışkanlıkları insanlar için de sağlıklı. Araştırmalar şempanzeler diyetinin kolesterin seviyesi üzerinde olumlu bir etki yaptığını göstermiş.

 

Maymunlar, bitkisel yağ açısından zengin olan arpa, yulaf, patlıcan, soya ürünleri ve fındık gibi gıdalarla besleniyorlar. Araştırmacılar yüksek kolesterin seviyesine sahip hastalarda, bu diyetle kolesterin değerinin üçte birinin düşürülebildiğini saptamışlar. Aynı etki normalde kolesterin sentez enzimini önleyici Lovastatin ilacıyla elde edilmekte. Deneyler sırasında dört hafta şempanze diyeti yapan hastaların kolesterin seviyesi %29, ilaçla tedavi edilenlerinse %31 oranında düşmüş.

 

Bu sonuçtan yola çıkan bilim adamları birçok hastanın gereksiz yere ilaçla tedavi edildiğini (bazı durumlarda karaciğer ve kas enzimleriyle sorunlar ortaya çıkabiliyor) oysa uygun bir diyetin de pekala işe yarayacağını savunuyorlar.

 

Şempanze diyeti hemen hemen tüm denekler tarafından beğenilmiş. Ancak hastalar kilo vermemek için büyük porsiyonlar yemek zorunda kalmışlar. İnsana uyarlanan tipik maymun diyeti ise şöyle: Patlıcan, soğan ve taze biberle birlikte fırınlanmış Tofu (femente soya) ve arpa veya başka bir sebze.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN