SEN BÜYÜKSÜN EINSTEIN!

Hubble'ın çektiği fotoğrafta görülen patlamayla ışık yayan uzak yıldız, iki yıl önce çekilen fotoğraflarla karşılaştırıldığında bir farklılık ortaya çıktı. Işık, tahmin edildiği kadar parlak değildi. Evrenin sabit hızla genişlediği teorisine göre yıldızın ışığı, Hubble'ın tespit ettiğinden iki kat parlak olmalıydı.

Tüm bunlar ne anlama geliyor, diyorsunuz. Açıklayalım: Ünlü bilimadamı Albert Einstein, uzayda bulunan ve gezegenlerin çekim kuvvetinden daha güçlü olan görünmez bir enerji sayesinde, gezegenlerin birbirini ittiğini ve evrenin sanılandan daha büyük bir hızla genişlemeyi sürdürdüğünü iddia etmişti. Elde edilen yeni bilgiler ise, yıllar önce Einstein'ın, evrenin giderek artan bir hızla genişlediği teorisini doğruladı.

Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda, yıldızın, dünyadan tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde uzaklaştığı için ışığının söndüğü anlaşıldı. Bu sonuç ise, Einstein'ın negatif yerçekimi kuramını doğruluyor.

Evrenin, 14 milyar yıl önce Big Bang adlı büyük patlamadan beri devam eden genişlemesinin, gezegenler arasındaki çekim kuvveti nedeniyle, sabit bir hızla gerçekleştiğine inanılıyordu. Fakat bu fotoğrafla birlikte, bugüne kadar elde edilen bilgiler de tamamen değişti.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN