SEN NEYMİŞSİN BE IHLAMUR

Ihlamur içinde, uçucu yağ, tanen, şeker, C vitamini, reçine ve enzimler bulunduğunu belirten Konya Numune Hastanesi'nden Metabolizma Uzmanı Dr. Ferudun Karakurt, "Ihlamur iyi bir ev ilacıdır. Ciltten mide sorunlarına kadar her derde devadır" diyerek, ıhlamurun doğal yapısıyla, birçok hastalığa iyi geldiğini de ifade ederek, özellikle kış aylarında sık tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

? Mide şikayetlerine: Ihlamur tek başına kaynatılıp içilirse, hazmı kolaylaştırır, içine biraz kekik, nane ekleyerek kaynatıp içerseniz, hem mide yanmalarına, hem de kusma türü rahatsızlıklara iyi gelir.

? Ciltteki lekelere: Ihlamuru suda kaynatıp, sıvı sümüksü hal alıncaya kadar bekletin. Sonra bu sıvıyı lekelere surun, faydasını göreceksiniz. Yine aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla, kırışıklıklara masaj yaparsanız kırışıklıklarınız azalacaktır.

? Strese: Stres için ıhlamur çayı iyi gelir, içine çok az karanfil atarsanız hem tadına güzel bir tat katmış olursunuz, hem de sizi sakinleştiren etkisini arttırırsınız.

? Grip ve nezleye: Grip ve nezle olunca ıhlamuru hiç eksik etmeyin. Bu tür hastalıklarda ıhlamur sadece terlemeyi sağladığı için değil, aynı zamanda vücudun direncini de artırarak tedaviye yardımcı olur.

? Göz çapaklanmalarında: Ihlamuru kaynatın ve süzün. Pamuk yardımı ile gözlerinize kompres yapın. Hem çapaklanmaları önleyecek, hem de gözünüzü dinlendirecektir. Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayı unutmayın.

? Saçlarınıza da ıhlamur: Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara sıra saçlarınızı yıkayarak, saçlarınızın beslenip kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz.

? Öksürük ve balgama: Ihlamuru kaynatıp içtiğinizde hem göğsünüzü yumuşatır hem de rahatlatıp terletir.

Yalnız, ıhlamurun, uzun süre ve fazla miktarda kullanıldığı zaman, kalbe zarar verebileceği hatırlatılıyor...

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN