SHIATSU

Shiatsu, bir Japon sağaltma yöntemidir. 'Shi' ve 'atsu' sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur ve 'parmak basıncı' anlamına gelir. Pek çok sağlatma yöntemi gibi, geleneksel Çin tıbbının akupunktur tekniği temel alınarak geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bugün kullanılan Zen Shiatsu yöntemini akupunkturdan ayıran pek çok özellik vardır.

Akupunktur, 5 bin yıldan bu yana tanınan klasik meridyen haritasını kullanmaktadır. Amaç, tıkanmış olanları muhtemelen enerji dağıtım noktalarına iğne batırmak ve bu batırılan iğneyi, içeride çevirip bir vakum yaratarak, noktanın meridyenin diğer bölümlerinden kendine doğru enerji çekmesini sağlamaktır. Böylece beden içi enerji dolaşımı yeniden dengeye girecektir. Pek çok insanın iğneden korkuyor olmasının, bu yöntemin uygulanabilirliğine gölge düşürmekte olduğunu ayrımsayan Japon terapistler, iğnenin yarattığı etkiyi sağlayacak başka bir yöntemin arayışına girdiler. Bir zaman sonra aynı meridyen üstünde bulunan iki ayrı noktaya, parmak uçları yoluyla, derin bir basınç uygulamanın, tıpkı akupunktur iğneleri gibi etkili olduğunu ayrımsadılar.

Hiçbir şey yapmadan yapmak

Daha sonra uzun yıllardan beri Japonya'da kullanılmakta olan 'Anma' yöntemini bu yeni tekniğe eklediler. Anma'yı, 'bedene destek verecek sıkışmış adalenin kendisini serbest bırakmasını sağlamak üzere, eklem yerlerinde tutulup, kasın kendini serbest bırakmasından sonra gerilmesi' şeklinde özetleyebiliriz. Artık yeni bir yöntem doğmuştur. Özellikle parmak basıncından yararlanılıyor olması nedeniyle bu yönteme 'Shiatsu' adı verilmiştir.

20. yüzyılın ilk yarısında, Namikoshi adlı bir uzman bilinen ilk 'Shiatsu' okulunu açtı ve yukarıda açıklanan yöntemin daha geniş kullanımını sağlamak üzere öğrenci yetiştirmeye başladı. Bu okulda eğitim alıp, 10 yıl süreyle öğretmenlik de yapan Masunaga, daha sonra akupunkturda kullanılan klasik haritanın yetersiz kaldığını, her meridyenin bedenin her yerinde bulunduğunu keşfetti. Ayrıca, sancılı bir yöntem olan parmak basıncının, aslında yalnızca hastalığı iyileştirdiğini, hastanın ise tam olarak sağaltılamadığını gözlemledi.

Zen eğitimi almış olan Masunaga, 'hiçbir şey yapmadan yapmak' teorisini temel alarak, adına 'Zen Shiatsu' dedi. Zen Shiatsu'nun Akupresür ve klasik Shiatsu'dan çok daha yaygın kullanılmasının asıl nedeni, etkisinin çok daha derin ve kalıcı olmasından kaynaklanmaktadır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN