Şifalı otlar, meditasyon ve yoga eşliğinde...

Sağlıklı beslenerek ve vücudu dirençsiz bırakmadan zayıflamayı kim istemez? Üstelik huzurun o dayanılmaz cazibesiyle birlikte olursa... Ayurveda, size sağlıklı zayıflamayı vaad ediyor. Verdiğiniz kiloları geri almaya gelince... Ayurveda?nın yaşam felsefesini benimsediğinizde ?asla?!

Güneş pırıl pırıl, doğa pozitif enerjisini yayıyor. Ama siz, bu günlerin tadını çıkarmak yerine fazla kilolarınız yüzünden kara kara düşünmeye başladınız, değil mi? Üzülmeyin, formunuza kavuşmak için henüz geç kalmış sayılmazsınız. Bu kez bir değişiklik yapın ve fazla kilolarınızdan Ayurveda'nın yaşam felsefesiyle kurtulun. Bu yöntemde neler mi var? Şifalı çaylar, masajlar, meditasvon ve daha niceleri. Üstelik Ayurveda beslenme tarzı sadece zayıflatmıyor, size sağlıklı ve enerji dolu bir yaşamın da kapılarını ardına kadar açıyor. Konumuz ?Ayurveda?yla zayıflamak? olunca, biz de teybimizi ayurveda uzmanlarına yönelttik. Ve aldığımız bilgiler ışığında Ayurveda'yla sağlıklı zayıflayabilmeniz için nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini tek tek derledik...

Yavaş, ama emin adımlarla...

Ayurveda'da şok diyet programları, sağlıkla ilgili çok özel ve acil problemler yoksa önerilmiyor. Şişmanlığa yol açan nedenler ortadan kaldırılmadıkça, hızla verilen kiloların bir süre sonra geri alınacağına dikkat çeken Doğal Tıp Derneği Başkanı Dr. Ender Saraç, "Şok diyetler aynı zamanda vücudun dengesini bozup, sürekli hücre yaşlanmasına neden olarak fizyolojide çöküntüye de yol açıyor" diyor. Bu nedenle ayurveda, zaman içinde basamak basamak kilo almaya yol açan nedenleri ortadan kaldırmayı, yaşama ve beslenme tarzında değişiklik yaparak daha sağlıklı kilo verdirmeyi amaçlıyor. Ayurveda?da sadece kilo kaybedilmesine değil, mevcut kilonun sağlıklı yapı taşlarından ve hücrelerden oluşmasına da özen gösteriliyor.

Beden tipine göre beslenmek

Ayurveda'yla zayıflama programının ilk ve en önemli aşamasını, beden tipinizin tespit edilmesi oluşturuyor. Çünkü yanlış beslenme sonucu; gaz, sindirim sisteminin geç boşalması ve mide yanması gibi pek çok sorun gelişebiliyor. Ardından, beden tipinize uygun beslenme teknikleri hakkında bilgi veriliyor. Örneğin; Vata beden tipine sahipseniz sulu ve sıcak çorbalar, tencere yemekleri ve sıcak bitki çayları tüketmeniz öneriliyor. Beslenme tarzı; metabolizmanızı hızlandıran ve toksin atmanızı sağlayan bitki çayları, baharatlar ve bitkisel ilaçlarla da destekleniyor. Bu zayıflama programında ?nefes alma teknikleri?, ?yoga?, ?meditasyon? ve ?masajlar? da önemli bir yer tutuyor. Bu yöntemlerin nasıl uygulandığına gelince...

Güneşe "selam" verin

Ayurveda'ya göre; kapasitemizi aşan sporlar, yarardan çok zarar getiriyor. Bu nedenle Ayurveda'da her beden tipinin kendi yapısına uygun hareket etmesi öneriliyor. Vata beden tipindekiler için hafif egzersizler; Pita beden tipindekiler için çok fazla efor gerektirmeyen sporlar; Kapha beden tipindekiler içinse çok efor gerektiren, ter attıran sporlar yarar sağlıyor. Her beden tipinin rahatlıkla uygulayabileceği (bel ve boyun fıtığı gibi herhangi bir omurga problemi yoksa) yoga'nın "güneşe selam" hareketi. Bu hareketler düzenli olarak yapıldığında, gün içinde yeterince kullanılmayan kas, kemik ile kirişlerin çalışmasını sağlıyor ve lenf dolaşımını canlandırıyor. Vücut hem inceliyor ve zayıflıyor hem de toksin atıyor.

Çay ve baharatsız olmaz!

Ayurveda'da zayıflamak için uygulanan diyetin önemli kollarından birini oluşturan şifalı çaylar, iştah azaltıyor, yağları eritiyor, daha fazla idrara çıkılmasına ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Örneğin; funda yaprağı, yağları eriten ve terleten etkiye sahip. Biberiye de yağları eritiyor ve dolaşımı canlandırıyor. Ihlamur ise yemek saatine doğru içildiğinde, iştah azaltıcı etki yaratıyor. Ancak sağlıklı zayıflamak için bu bitkilerin mutlaka uzmanlar tarafından önerilen miktarda kullanılması gerektiğine dikkat çeken Ender Saraç, "Çünkü bitkisel çayları ideal miktardan daha fazla tüketmek, yarar yerine ciddi boyutlarda olmasa da zarar getirebiliyor" diyor. Zencefil, zerdeçal, kırmızı pul biber, karanfil gibi baharatlar da tıpkı bitkisel çaylar gibi zayıflamak isteyenlere yardım ediyor. Baharatlar, metabolizmayı hızlandırıyor, ödem söktürüyor ve yağların erimesine yardımcı oluyor. 

Kokularla doyuma ulaşmak

Dr. Ender Saraç'a göre; burun yoluyla aldığımız uyanlar, yani kokular da elektriksel bir iletişimle iştah merkezi üzerinde önemli etkiler sağlıyor. Yani tat duygusunu doyurmak için, koku duyusunu da doyurmalısınız. İştahımızı açan vanilyanın, kakaonun, tarçının ve limonun aksine bazı kokular da iştahımızı kapıyor. Üstelik iştah kesici etkisi olan bu kokuların hepsi itici veya sevimsiz değil. Bu kokuların etkisi de yine beden tipine göre değişiyor. Üç beden tipine uygun olanlar ise yeşil elma, nane ve zerdeçal kokuları. Bu kokuları özellikle yemek saatine doğru sık sık koklamak, iştah merkezini sakinleştiriyor. Sadece kendileri doğal olarak koklanabileceği gibi, özel aroma yağı veya kokularından da yararlanılıyor.

Ellerin sihirli gücü devrede!

Ayurveda'da masajlar tamamen doğal ve elle uygulanıyor. Pancha Karma, marma terapi, refleksoloji ve shi-atsu, Ayurveda'nın en önemli masajlarını oluşturuyor. Aç karnına yapılan masajlar kan dolaşımını canlandırarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Masajlar, susam yağı ile bitki özleri karıştırılmış yağlarla, doğal madde karışımlarıyla ya da kuru bir ham ipek keseyle uygulanıyor. Masajı her gün kendi kendinize uygulayabilir ya da özel kliniklerden de yararlanabilirsiniz. Vata beden tipindekiler için ılık susam yağı masajı öneriliyor. Pittalar'a çok yüksek ısıtıcı ve sıcak olmayan maddelerle yapılan masaj; Kapha'lara ise kuru, ısıtıcı ve canlandırıcı masaj teknikleri tavsiye ediliyor.

Meditasyon, yoga, nefes teknikleri

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da stresle başa çıkmanız. Çünkü stres ağız yoluyla tatmin ihtiyacını ön plana çıkarıyor. Peki, stresten arınmak için ne yapılmalı? Bakın Ender Saraç bu sorumuza nasıl yanıt veriyor: "Yumuşak ve kısık sesli müzik dinlemek, sinir sisteminin üzerindeki gerilimi azaltıyor. Ayurveda'da tedavi ve dinlenme amacıyla Gandarva Veda müzikleri dinleniyor. Bu müziklerde kullanılan ney, arp, gitar ve keman gibi çalgıların sesleri sinir sistemini rahatlatıyor, mutluluk veriyor. Aşırı gerginleştiğinizde gözlerinizi kapatarak müzik dinleyin. Bu sırada Ayurveda'da ?pranayama? denilen nefes alıp verme tekniklerini de uygularsanız sinir sisteminin dengeli gelişmesin! sağlayabilirsiniz. Ayrıca meditasyon, nefes teknikleri, yoga egzersizleri ve aromatik kokulu masajlar da stresle mücadele etmenizde önemli rol oynuyor.

Su, ama nasıl?

Ayurveda'ya göre; sağlıklı zayıflamanın en önemli yolu, önceden yeterince kaynamış ve soğutulmuş su içmekten geçiyor. Alınması gereken sıvılar, beden tipinize göre değişiyor. Örneğin; Pitta beden tipine sahipseniz yazın çok sıcaklarda soğuk sıvı tüketebilirsiniz. Eğer diğer beden tipleri iseniz gün içinde bol miktarda bitki çayı tüketmenizde yarar var. Ancak beden tipi ne olursa olsun Ayurveda'da sıvılar yaz günleri dışında, ılık veya sıcak alınmalı. İsterseniz suya 7-8 damla limon ve az miktarda bal koyarak diyetinizi destekleyebilirsiniz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN