SIĞACIK İZMİR?İN ARKA BAHÇESİ

Pırıl pırıl kumları, sörf için uygun berrak denizi, Akkum plajları, Dionysos Tapınağı ve her mevsim Ege'nin en güzel deniz ürünlerini sunan restoranlarıyla ünlü balıkçı kasabası Sığacık, İzmir'in arka bahçesi gibi. İzmir?liler kasabanın tarihi limanındaki mütevazı lokantalarda yenilen balıkların lezzetini iyi bilir.

 

Seferihisar ilcesine beş kilometre mesafedeki Sığacık, Ege'nin tarihi ve doğal dokusunun en iyi korunduğu yörelerinden biri. İonya döneminde doğa bilginleri ve şairlerin önemli merkezi, bugün daha çok günübirlik ziyaretçilerin ve yatçıların gözdesi. Kısıtlı imkanlara rağmen berrak suları, sakinliği ve tarihi dekoruyla yatçıların uğramadan geçmediği bir yer bu liman. Yat limanı şimdilik teknelere sadece elektrik ve su hizmeti verebiliyor. Çünkü inşasına başlanan modern yat limanı Sığacık Koyu doğal SÎT alanı olduğu için yaklaşık iki yıl önce durdurulmuştu. Ancak bu sorun geçtiğimiz aylarda çözüldü ve duba sistemli bir rıhtım yapılması koşuluyla çalışmalara yeniden başlandı. Antik dönemde Dionysos için yapılan en büyük tapınağın, Athena Kutsal Alanı ve harabelerin bulunduğu Teos antik kentine kasaba merkezinden bir kilometrelik yürüyüşle ulaşılıyor. Teos 12 ton kentinden biri. Hıristiyanlığı ilk kabul eden şehirlerden biri olarak İzmir'e bağlıyken burada beş aziz birden oturmuş ve Teos'u etkin bir din merkezi halinde getirmişler.

Sığacık'a varır varmaz Kanuni Sultan Süleyman zamanından kalma kale hemen dikkat çekiyor. 1521-1522 yıllarında kent bir sığınak olarak kullanıldığı zamanlarda Sığacık adını almış. Aslında kalenin geçmişi Selçuklular dönemine kadar uzanıyor. Şiddetli yer sarsıntılarıyla harap olunca önce Aydınoğulları daha sonra Osmanlılar zamanında tamir görmüş. Kalenin Ege denizindeki stratejik konumunu Kaptan-ı Derya Piri Reis fark etmiş. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman Teos harabelerinden taşlar getirterek kaleyi yaptırmış. Kale duvarları üzerinden görünen evlerin duvar ve pencerelerinde Teos'tan gelen bu taşlan görmek hala mümkün. Kale içindeki bitişik düzenli evlerin bazıları tek, bazıları iki katlı. Çoğunluğu kerpiçten, büyük bölümünün içinde iç avlu var. İki katlılarda cumbalar ve tahta panjurlar dikkati çekiyor. Evlerin içindeki merdivenler ve kapılar tamamen ahşap.

 

AKKUM PLAJI'NDA YÜRÜYÜŞ

Temizliği nedeniyle tercih edilen Akkum plajları, mütevazı tesisleriyle gün boyu tatilcilere açık. Özellikle sörfçüler tercih ediyor bu plajı. Kış mevsiminde de yürüyüş için ideal. Akkum plajlarına günübirlik gidilebileceği gibi, buradaki turistik tesislerde de konaklanabilir. Restoran ve barlarda hem eğlenebilir, hem de en taze deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Türkiye'nin en temiz kovlarından olan, mucizevi bir şekilde poyraz tutmayan ve dipten denize karışan tatlı kaynak suları nedeniyle diğer koylara oranla daha soğuk olan Ekmeksiz Plajı da bu yörede. Koyun yamaçlarında çam ormanlarıyla kaplı kamp ve piknik alanları mevsimin ılık günlerinde değerlendirilebilir. Doğa sizi her türlü gerginlikten uzak tutacak güçte burada.

 

ULAŞIM

İzmir-Seferihisar 45 km.

Seferihisar-Sığacık 5 km.

İstanbul-Seferihisar 599 km.

Bandırma-Seferihisar 310 km.

 

KONAKLAMA

Burg Pansiyon : 0232-745 7464

Sahil Pansiyon : 0232-745 7199

Dağ Motel : 0232-745 7235

 

YEME-İÇME

Burç Restoran : 0232-745 7305

Deniz Restoran : 0232-745 7030

Alem Kafe : 0232-745 7392

 

TEOS-EKMEKSİZ

İzmir, Seferihisar, Kuşadası turistik karayolunun 66?ncı kilometresindeki Sığacık Limanı mevkiinde bulunan deniz manzaralı dinlenme yeri, tarihi Teos harabelerine de yakın. Kamp yeri ile günübirlik kullanım için kır gazinosu, piknik masaları, ocaklar, çeşme, WC bulunan Teos-Ekmeksiz Ormaniçi Dinlenme Yeri 17 hektarlık alanda kurulu.

 

TEOS-ÇAMLIK

Teos antik kendi yakınındaki bu dinlenme yeri İzmir?e 50, Seferihisar?a 5 kilometre uzaklıkta. 10 hektarlık Kızılçam ormanı içinde kurulu. 1500 kişilik kapasiteye sahip. Büfe, çeşme, WC, piknik üniteleri ve otoparkı var.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN