SIK KULLANILAN DROGLAR:

ALTIN OTU (HERBA CETERACHİ) - DALAK OTU :

Anadolu?da kayalar ve duvarlar üzerinde bol miktarda yetişmektedir. Parlak, sarı, dökülmeyen çiçeklere sahiptir. Albümin, Nefrit, idrar tutukluğu, Üremi, Sistit ve basura karşı kullanılır.

AYNI SAFA (CALENDULA OFFİLİNALİS) - ŞAMDAN ÇİÇEĞİ :

Bileşikgiller familyasından, parlak portakal renginde, güzel çiçekli bir bitkidir. Uyarıcı, Astım, Öksürük, Kalp çarpıntısı, Uykusuzluk, iç daralması, Karaciğer, Safra kesesi, idrar sökme zorluğu, Kan temizleme, Bağırsak sertlikleri, Mikroplu hastalıklar, Ülser, Romatizma, Ay hali kanaması azlığı durumlarında kullanılır.

CİVAN PERÇEMİ (HERBA MİLLEFOLİİ) - AŞIL :

Yurdumuzda Kuzey ve Doğu Anadolu bölgelerinde bolca yetişmektedir. İdrar arttırıcı, iştah açıcı, Gaz söktürücü, Adet söktürücü, Basur, Yara iyileştirme, Kansızlık, Göğüs ağrıları, Anjin, Grip, Soğuk algınlığına karşı etkilidir.

EBE GÜMECİ (FOLİUM MALVAE) :

Yurdumuzun hemen her bölgesinde bolca yetişmektedir. Ebe gümeci; Koruyucu, Yumuşatıcı, Solunum ve Sindirim yolları tahriş ve iltihaplarında çok etkili bir drogdur.

ISIRGAN TOHUMU (FRUCTUS YRTİCAE PİCULİFERAE) :

Isırgan otunun yetişkin meyvalarıdır. Susama benzer, yeşil renkli bir tohumdur. Dioscorides döneminden beri sık kullanılan bir drogdur. Başlıca faydalı olduğu alanlar; Romatizmal ağrı dindirici, idrar artırıcı, Müshil, Kurt ve ateş düşürücü, Cinsel gücü artırıcı, Gut, Damar sertliği, Karaciğer, Pankreas, Safra kesesi salgıları ayarlanması olduğu gibi; yapısında bolca bulunan demirden dolayı alyuvarları sürekli yenileyerek yeni dokulara bol bol oksijen sağlanmasında, beyin nezlesinin tedavisinde çok etkisi görülmüştür. lsırgan tohumu ayrıca; emziren annelerin sütlerinin artırılmasında, adetlerin düzenli hale gelmesinde, kan temizlenmesinde ve egzamada başarıyla kullanılan bir drogdur. Ülkemizde kanser tedavisinde etkili ve kansere karşı koruyucu olduğuna inanılmakta ve kullanılmaktadır. Bu konuda bilimsel araştırmalar devam etmektedir.

KAKULE (FRUCTUS CARDAMOMİ) :

Genellikle güney Hindistan'da yetişen kıymetli bir drogdur. İştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, gaz söktürücü, ferahlatıcı ve afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Çin'de hemen her bitkisel karışıma girer ve her derde deva olduğuna inanılır.

KINA KINA (CORTEX CHİNAE) :

Kını kına ağacının kurumuş kabuklarıdır. Güney Amerika'da yetişmektedir. Kuvvet verici, iştah açıcı ve kan yapıcı bir drogdur. Bol miktarda kinin ihtiva ettiği için kan şuruplarının çoğunda kullanılmaktadır.

KUDRET NARI (FRUCTUS MOMORDİCAE CHARANTİAE) :

Yüzyıllardır, Mide ülseri, Bağırsak ülseri, Sindirim sistemindeki yaralar için kullanılan bir bitkidir. Cilt hastalıkları için; kesikler, iyileşmeyen yaralar ve egzamaya karşı da kullanılmaktadır. İlk zamanlar kavanozda zeytinyağı içinde on beş gün bekletildikten sonra, yağın içinde parçalanarak kullanılırdı. Tadı kötü olduğu için dahili kullanımı az miktardaydı. Günümüzün yüksek teknolojisi sayesinde kudret narı kurutularak toz haline getirildikten sonra, bal ile macun yapılıp (Tatlandırılarak) tüketimi çok kolay hale getirilmiştir. Kudret narının içeriğinde; Rezin, Müshil etkiye sahip olan bir bileşik (momordicin) vardır. Kobaylar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalara göre mide ülserine karşı başarılı bir drog olduğu ispatlanmıştır. Dahilen kullanımda günde üç defa 1 tatlı kaşığı kullanılmalıdır. Haricen (yağlı kudret narı) günde iki kez sorunlu bölgeye sürülerek uygulanır.

KINA (FOLİUM LAWSONİAE) :

Kına ağacı yapraklarının ince şekilde öğütülerek hem şifa yönüyle, hem de boyar madde (kına yakma) olarak çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Ülkemizde yetişmeyen kına ağacı genellikle Hindistan, Pakistan ve İran'da yetişmektedir. Bu ülkelerden yurdumuza ithalat yoluyla getirilmektedir. Son yıllarda ülkemize ithal edilen kınaların bir çoğunda yeşil boya bulunmaktadır. Boyasız kına, haki mat renktedir. Boyalı, parlak canlı yeşil olan kınalar kesinlikle dahilen kullanılmamalıdır. Boya riskinden dolayı tavsiye edilmez. Ancak naturel (boyasız) kına; ağız yaraları, kurt düşürme, sarılık, kolit ve gastrite karşı eskiden beri kullanılmaktadır. Ayrıca deri çatlakları, ayak terlemesi, dolama, cilt hastalıklarına karşı haricen kullanılır. Dermatofit mantarlarının üremesini engelleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Saçları, el ayak ve parmakları boyamada kullanılır. Saç besleyici özelliği bulunmaktadır. Bileşiminde reçineli bileşikler tanen ve naftakinon türevi boyar (başlıca lavson) bulunmaktadır. Dökme olarak satıldığı gibi, içine bir takım katkı maddeleri ilave edip renkli boyama özelliğine sahip setler halinde de satılmaktadır.

ARI SÜTÜ :

Arıların kraliçe arıyı beslemek için ürettikleri yutak altı bezlerinin salgılarından oluşmaktadır. Krem renginde ve krem kıvamındadır. Çok az miktarlarda üretildiği için kıymetli bir hayvansal drogdur. Çocukların gelişiminde çok faydalıdır. Cinsel gücü artırır. Kan dolaşımını, kolesterolü düzenler, zihni açar, damar sertliğine iyi gelir, yıpranmış hücrelere hayat verir, kandaki mikropların üremesini engeller.

POLEN :

Bal arılarının, çiçeklerin erkeklik organı başlıklarında, toz halinde bulunan yüzlerce canlı erkek hücrelerini alıp, kendi öz salgılarıyla harmanlayıp, arka ayak sepetçiklerinde depoladıkları çok özel bir yiyecektir. Binlerce çiçek özü taşır. B vitamini bakımından çok zengindir. Besleyici, enerji verici, metabolizma düzenleyicidir. Metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak, büyümeyi çabuklaştırır. Yorgunluğu giderir, zindelik verir. Kilo almaya yardımcıdır. Kandaki hemoglobin miktarını artırır. İçeriğindeki doğal antibiyotikler sayesinde virüslerden kaynaklanan hastalıklara karşı çok iyi bir koruyucudur. Kansızlığa iyi gelir, vücuda ve cilde canlılık verir.

ARISÜTÜ - BAL ? POLEN :

Arısütü, Bal, Polen birleştirilerek oluşturulan macunsu bir karışımdır. Bu üç mükemmel besleyici drogun tüm özelliklerini bir arada sunar.

SANDALOS SAKIZI (SANDARACA) :

Cupressacene ağacı türlerinden kendi kendine akma ve yaralama yolu ile elde edilen bir sakız türüdür. İçeriğinde %1 miktarında uçucu yağ bulunmaktadır. Bu yağ rezin, acı madde ve organik asitler taşımaktadır. Tütsü olarak kullanıldığı gibi zeytin yağındaki çözeltisi sandoloz yağı olarak romatizmaya karşı kullanılır. Çok eski yıllardan beri zayıflama amaçlı kullanılmaktadır. Hiçbir yan etkisi olmayan tamamen doğal güvenilir bir drogdur.

ACI YAVŞAN (HERBA POLİİ) - AKSEDEF OTU, MAYASIL OTU, SANCI OTU, ANA BABA KEKİĞİ, PER YAVŞAN, BODUR OT :

Acı yavşan Anadolu'muzda bolca yetişmekte ve 6 değişik türü bulunmaktadır. Bunlar dalak otu, kısamahmut, kırmızı çiçekli kısamahmut, sarı çiçekli kısa mahmut, dağ kısa mahmudu, tüylü

kısa mahmut, yer meşesi, yer palamutu, kumalı otu olarak da bilinmektedir. Bileşimlerinde tanen, acı madde, rezin, saponinler ve uçucu yağ içermektedir. Zehirli bileşikler taşımadığından tehlikesiz bir drogdur. Başlıca etkileri; iştah açıcı, uyarıcı, kuvvet verici, mide ağrılarını kesici etkilere sahiptir. Mide sorunları ve şeker hastalığına karşı sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca adet söktürücü, yara iyileştirici, olarak da kullanılmaktadır.

ALIÇ - (FRUCTUS CRATAEGl) - EKŞİMUŞMULA - YEMİŞEN -BEYAZDİKEN :

Alıç bitkisinin ülkemizde 20 kadar türü bulunmaktadır. Meyvaların kabız yapıcı ve idrar etkisi olduğu bilinmektedir. Esasen şifalı yönü yapraklarındadır. Avrupa'da üretilen bir çok hazır ilacın terkibine girmiştir. Başlıca etkilerini saymak gerekirse, sinir sistemini yatıştırmak, spazm azaltmak, kalp atışlarının hızını yavaşlatmak, tansiyon düşürmek, idrar söktürmektir. Zehirli bir bileşik taşımadığından kalp rahatsızlıklarında güvenle kullanılabilir. Kabız yapmak haricinde hiç bir bilinen yan etkisi yoktur.

AT KESTANESi (SEMEN HİPPOLASTANİ) :

At kestanesi ağacının meyveleridir. Tohumlarında şeker, nişasta, sabit yağ, flavon türevleri ve glikozitler ihtiva etmektedir. Başlıca etkileri; kabızlığı, kanamaları kesici, basur memelerini küçültücü, ateş düşürücü ve kılcal damarların çatlamasını durdurucudur. Tehlikesiz bir drogdur.

AYVA YAPRAĞI (FOLİUM CYDONAE) :

Ayva ağacının yapraklarıdır. Tehlikesiz bir bitkisel drogdur. Başlıca sinirsel sakinleşme, uykusuzluk, müzmin öksürük ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Bir su bardağına %3 olarak demleme şeklinde kullanılabilir.

BOY OTU TOHUMU (SEMEN FOENU ? GRAECİ) - ÇEMEN OTU :

Boy otu Orta ve Güneydoğu Anadolu'da tohumları için yetiştirilen bir bitkidir. Tohumların bileşiminde müshilaj, sabit yağ, fosforlu organik bileşikler (fitin), kolin, trigonellin ve hinroliz sonucu diosgenin veren bir saponin taşımaktadır. Cinsel arzu arttırıcı, balgam söktürücü, müshil, göğüs yumuşatıcı, şeker düşürücü olarak kullanılmaktadır. Tehlikesiz bir drog olmakla beraber tohumların öğütülmesi ile elde edilen toz (çemen unu) pastırma çemenin ham maddesidir.

CENTİYANE KÖKÜ (RADİX GENTİANAELUTEAE) CENTİYAN, DEFNEYEZİT, KANTARONU KEBİR, SARI CENTİYAN, SİVRİ KÖKÜ, GÜŞAD OTU :

Centiyane bitkisinin köklerinin son baharda toplanıp güneşte kurutulmuş kökleridir. Dağlarda yetişmektedir. Bileşiminde yağ, pektin, tanen ve acı glikozitler taşımaktadır. Tehlikesiz bir drogdur. Sindirim sistemini uyarır ve ifrazatı arttırır, iştah açar, ateş düşürür, yara iyileştirici olarak kullanılır. %2,5

oranında centiyane %97,5 su ile haşlama yapılıp içilebilir. Aynı çay ile yaralar yıkanabilir.

DUL AVRAT OTU KÖKÜ (RADİX LAPPAE) ULU AVRAT OTU :

Dul avrat otu bitkisinin kurutulmuş kökleridir. Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu' nun nemli ve gölgeli bölgelerinde yetişmektedir, içeriğinde uçucu yağ ve tanen bulunmaktadır. Bir bardak (su bardağı) kaynar su cezve üzerindeki ufak parçalara bölünmüş 10 gr. kökün üzerine dökülür ve çok kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatılıp, beş dakika dinlendirildikten sonra kullanılabilir. Genellikle şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır.

EĞİR KÖKÜ (RHİZOMA CALAMİ AROMATİCİ) HAZANBEL :

Dere ve durgun su kenarlarında yetişen eğir bitkisinin kökleridir. 1500'lü yıllarda ülkemizden Avrupa'ya ihraç edilmiştir. Anadolu'muzda Sapanca, Beyşehir, Yeniçağa ve Eğirdir göllerinde yetişmektedir. Bileşiminde % 1.5 ila % 3 arasında uçucu yağ bulunur. Bu yağda ögenol, asaran ve asamil alkol bulunur.

Terletici, gaz söktürücü, spazm giderici, romatizma tedavisi ve deri hastalıklarıyla birlikte en çok prostata karşı kullanılmaktadır. Tehlikesiz bir drogdur.

EĞRELTİ OTU (FOUGERE MALE) :

Eğrelti otu yurdumuzun hemen hemen her ormanlık bölgesinde yabani olarak yetişmektedir. Karpuz tezgahlarını süslemede kullanıldığı için karpuz otu olarakta bilinmektedir. Çayı insanı ferahlatır, kalp çarpıntısını düzene sokar, bağırsak parazitlerini dökmede kullanılmakla beraber eskiden kadınlar tarafından çay halinde doğum kontrolü için kullanılmaktaydı. Hamileler kesinlikle kullanmamalıdır.

GÜNLÜK :

Sigala ağacının sert sakız kıvamındaki reçinesidir. Başlıca; romatizma, ses güzelleştirme, astım, bronşit, öksürük, mide bulantısı kesme, mideyi kuvvetlendirme, balgam sökme, dişeti bakımında kullanılmaktadır. Sirke ile macun yapıldığında dolamalara karşı başarıyla tatbik edilir.

HAVLUCAN (PALANGA) :

Yurdumuza ithal olarak gelen ve çok sık kullanılan bitkisel bir drogdur. Başlıca romatizma, yel ağrısı, yatak ıslatma, bel gevşekliği, gaz çıkarma, mide üşütmesi, ağız kokuları ve cinsel gücü arttırmada kullanılmaktadır. Bilinen bir yan etkisi yoktur. Çay olarak kullanılmakla beraber bir çok macunun terkibinde hammadde olarak yer almaktadır.

HİNDİBA (CİCHORİUM - İNTYBUS) :

Hindiba insanlara çok faydalı bir drogdur. Bitkisel şifa aracı olarak kullanılmakla beraber bazı bölgelerimizde yemek olarak da kullanılmaktadır. Başlıca siyatik ağrıları, kalp kuvvetlendirici, harareti alıcı, boğaz ve bademcik şişmesi, bağırsak tıkanıklığı, daralan damarların genişletilmesi, kusmaya, mide kuvvetlendirmeye, sıtmaya, karaciğer tıkanıklıklarına, baş ağrısına , böbrek, dalak, karaciğer zaafiyetlerine karşı kullanılmaktadır. İçeriğinde zehirli bileşikler olmadığından güvenle kullanılabilir.

KAFUR - (CAMPHRE) :

Ülkemizde paketler halinde satılmaktadır. Genelikle piyasalarda bulunan sentetik kafur'dur. Başlıca yağ veya ispirto içinde eritilerek haricen romatizmalara, sürülerek uygulanır. Burun kanamaları, kalp kuvvetlendirme, ağız ağrıları, kanamalar ve zehirli haşeratı kovmada çok eski zamanlardan beri başarı ile kullanılmaktadır.

KEBABİYE - KUYRUKLU BİBER :

Yurdumuzda ithal edilip, kullanılan droglardandır. Çok fazla kullanılmamakla beraber ağız yaraları, diş etleri kuvvetlendirme, idrar yolu iltihapları, kum eritme, ses açma için kullanılmaktadır.

KEÇİ BOYNUZU - HARNUP - (CERATONİA SİLIGUA) :

Keçiboynuzu yurdumuzun özellikle güney bölgelerinde bolca yetişmekte ve çok faydalı bir bitkisel besindir. Bir çok yan ürün (harnup pekmezi, keçi boynuzu tozu) elde edilmektedir. Kalsiyum ve potasyum bakımından çok zengin bir besindir. Kemik rahatsızlıkları, menopoz ve öncesindeki kadınlar, gelişme çağındaki çocuklar için bulunmaz bir nimettir. Ayrıca şişmanlatma, kan yapma, fıtık, idrar söktürme, siğil tedavisi, şehvet arttırma, erkekliği arttırma, göğüs ağrıları, öksürük kesme, mide kuvvetlendirme, kanama kesmede çok faydalıdır. Bir rivayete göre Lokman Hekim bir gezi sırasında Toros'lar civarında çok miktarda harnupu görünce; "Bana burada gerek yok. "diyerek harnupu övmüştür.

KİTRE (GOMME ADRA GANTE) :

Eski zamanlardan beri dağlık bölgelerden toplanmaktadır. Bir zamanlar iyi bir ihraç ürünü olmasına rağmen uluslararası fiyatının düşmesinden dolayı eskisi kadar çok toplanmamaktadır. Öksürük, göğüs hastalıkları, bel soğukluğu ve böbrek hastalıklarına karşı kullanılmakla beraber tahriş olmuş mukozayı kaplayarak tahrişatı giderdiğinden; bugün hemen hemen her pastilin muhteviyatında bulunmaktadır. Tehlikesiz bir drogdur. Güvenle kullanılabilir.

MAZI (NOİX DE GALLE) :

Kolayca bulabileceğimiz bitkisel droglarımızdandır. Aşırı terleme, yara iyileştirme, dişeti ve diş sağlığı güçlendirme, egzama, bağırsak yaraları ve kolitte güvenle kullanılabilir.

MİSVAK AĞACI (SALVADORA PERSİCA) :

Müslüman toplumlar tarafından sıkça kullanılan bir bitkisel drogdur. Peygamber efendimiz tarafından diş temizlemede kullanılmıştır. Bugün de bir çok müslüman tarafından diş fırçası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yağı; romatizma, mafsal ağrıları ve rahim şişliklerine, tohumu ise; mide kuvvetlendirme ve iştah açmak için kullanılır. Ağacından çay yaparak, mide iltihaplanması, böbrek sancıları, idrar ve safra söktürmek için başarılı ve zararsız bir drogdur.

NERGİS ÇİÇEĞİ :

insan sağlığı açısından çok başarılı bir drogdur. çay olarak kullanıldığında (menekşe yağı ile) çok iyi bir balgam söktürücüdür. Rahim ve mesane ağrılarına karşı kullanılabilir. Cinsel organa suyu sürüldüğünde zevk arttırdığına dair rivayetler bulunmaktadır. Hamile bayanlar, düşük tehlikesi olduğundan, kesinlikle kullanmamalıdırlar.

SAFRAN (OCROCUS SATİVUS) :

Dünyada nadir bulunan çok kıymetli bir drogdur. Yurdumuzun Safranbolu bölgesinde çok az miktarda yetişmekle beraber İran, Azerbeycan, Endonezya ve İspanya' da yetiştirilmektedir. En kıymetlisi İran mahsulüdür. Kum düşürme, dalak şişliği, yel ağrıları, çıban patlatma, boğmaca ve öksürüğe karşı kullanıldığı gibi eski çağlarda hat sanatında kırmızı mürekkebin ham maddesi olarak da kullanılmıştır.

SARI SABIR (ALOES) :

Sarı sabır sıkça kullandığımız bitkisel bir drogdur. Vücuttaki pis kanların dışarı atılması, basura haricen, ağız burun ve makat yaralarının çabuk kapanmasını sağlamada kullanılır.

SERVİ AĞACI (CUPRESSUS SEMPERVİRENS) :

Servi kozalağı bir çam ağacı türü olan servi ağacının top şeklindeki kozalaklarıdır. Ülkemizin hemen her bölgesinde bolca yetişmekte olup, genellikle mezarlıklarda bulunmaktadır. Tıbbi olarak kozalakları kullanılmaktadır. Özellikle kuru öksürüğe karşı çok başarılıdır. Ayrıca kanamalar, nefes darlığı, diş eti iltihapları ve böbrek rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Kabız yapıcı etkiye sahiptir.

SİNAMEKİ (FEUİLLE DE SENE) :

Çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkisel drogdur. Peygamber efendimiz tarafından övüldüğü bilinmektedir. Şu ana kadar yapılan araştırmalara göre en etkili müshil yapıcıdır. Saç dökülmesi, egzama, damar tıkanıklığı, baş ağrısı, bacak ağrıları, sırt ağrıları ve birçok rahatsızlığa karşı kullanılır.

SİNİRLİ YAPRAK (PLANTAYO) :

Sinirli yaprak ülkemizin hemen her yerinde yabani olarak, çayırlık alanlarda yetişmektedir. Bir çok rahatsızlığa karşı kullanılır. Basur ve akciğer kanamaları, kolit (bağırsak iltihabı), verem, çıban, fistül, diş ağrısı ve iltihaplanmalarda kullanılabilir.

ŞAHTERE OTU (FUMARİA OFFİCİNALİS) :

Adından da anlaşılacağı gibi çok faydalı bir drogdur. Şahtere, sebzelerin şahı demektir. Sulak yerlerde yetişmektedir. Sıtma, yüksek ateş, zayıflama, uyuz egzama, karaciğer damarları açma, idrar söktürme, mide kuvvetlendirmek için çok faydalıdır.

ÜDİHİNDİ - (KUSTUL BAHR) :

Yurdumuzda yetişmemesine rağmen çok kullanılmaktadır ve kıymetlidir. Peygamber efendimizin övgüsünü de almıştır. İltihap temizleme, yüz lekelerinin silinmesi, yaralar, idrar söktürme, bağırsak kurdu döktürme, mide ülseri, baş ağrısı, kulak ağrısı, nezle, cinsel güç arttırma, mide ve karaciğer ağrısı, sıtma, siyatik, mafsal ağrısı, nefes darlığı, zatülcenb, müzmin öksürük, sarılık, bademcik sorunlarına karşı güvenle kullanılır.

 YARPUZ (M. PULEGİUM) :

Ülkemizde bolca bulunmakta, kedi nanesi ve yabani nane olarak da bilinmektedir. Zehirli hayvan sokmaları, (güvenmemekle beraber) baş ağrısı, düşük, diş eti sağlığı, idrar söktürücü, fil hastalığı, boğaz iltihapları, nefes darlığı, burun iltihapları, cüzzam, kurt dökme ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır. Hamileler kullanmamalıdır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN