SLOW FOOD: Tat alma hakkının savunucusu

Adının aksine dünyada hızla yayılan Slow Food hareketi, yiyecek kültürü hakkındaki bilinci yaymayı ve geliştirmeyi amaçlıyor, tarımsal mirasın koruyucusu olmak, işleme tekniklerini ve gıdayla ilgili gelenekleri savunmak için çalışmalar yapıyor. Sembolü, yavaşlığın timsali olan küçük ve temkinli sümüklüböcek; koklayıp tat almak için fazla sabırsız, az önce mideye indirdikleri şeyin ne olduğunu hatırlamak için fazla açgözlü olan insanların kargaşasına ve huzursuzluğuna karşı bir tılsım..

"HERKESİN 'tat alma hakkı' vardır ve her yiyecek, hücrelerinde tadıyla birlikte, ritüelleri ve eski üretim yöntemleriyle birlikte tarihini de barındırır." Bu kelimeler, 12 yıl önce Paris'te doğan ve tüm dünyada hızla yayılan bir hareketin felsefesinin temelini oluşturuyor. Hızlı yaşamın tekdüzeleştirici etkisine karşı koyarak yerel mutfakların zenginliğinin yeniden keşfi için çalışan ve "Fast Food" kültürüne karşı gelişen Slow Food hareketi, bugün 45 ülkedeki 65 bin üyesiyle birlikte yiyecek kültürü bilincini yaymak için çaba gösteriyor.

1989 yılında Paris'te başlayan Slow Food, 1995'te İsviçre'de, 1998'de Almanya'da ve 2000'de New York'ta artarda kurulan ofislerle kısa sürede uluslararası bir hareket oldu. Paris'te de yeni bir ofis açılmak üzere. Bugün 45 ülkede 560 yerel convivia* halinde organize olarak 65 bin üyeye ulaşan Slow Food hareketinin sadece İtalya'da 35 bin üyesi bulunuyor. Merkezi İtalya'nın kuzeyindeki Bra, Piedmont'da bulunan hareketin liderliğini Cario Petrini sürdürüyor.

Dünya çapındaki convivia, Slow Food hareketinin anahtarı ve yerel düzeyde hareketin felsefesini yorumluyor ve temsil ediyor. Her hareketin başında bulunan covivium lideri, üyelerin ve merkez ofisin katkısıyla yiyecek ve şarap etkinlikleri organize ediyor, dostluğu pekiştirip ürünlerin profilini geliştiriyor, yerel esnafı ve şarap imalatçılarını tanıtıyor. Ayrıca tatma kursları ve toplantıları düzenleyerek yiyecek ve şarap konusundaki gelişmelerle diğer bölgelerdeki ürün ve mutfak bilgilerini aktarıyor. Slow Food'un bütün faaliyetleri "tat alma hakkı" ilkesine dayanıyor. Slow Food üyeleri bir yandan yiyecek kültürü hakkındaki bilinci yaymayı ve geliştirmeyi (her ürün dünyanın çeşitli tatlarını, ritüelleri ve eski üretim yöntemlerini barındırır) amaçlarken, diğer yandan da tarımsal mirasın koruyucusu olmak, işleme tekniklerini ve gıdayla ilgili gelenekleri savunmak için çalışmalar yapıyor. Convivium lideri, tat alma konusunda eğitim çalışmaları sürdürüyor ve hızlı yaşamın tekdüzeleştirici etkisine karşı koyarak yerel mutfakların zenginliğinin ve aromalannın yeniden keşfi için çalışıyor.

Uluslararası hareketin sembolü, yavaşlığın timsali olan sümüklüböcek yani küçük, kozmopolit ve temkinli bir hayvan. Sümüklüböcek, modern dünyanın takıntısı olan hıza; koklayıp tat almak için fazla sabırsız, az önce mideye indirdikleri şeyin ne olduğunu hatırlamak için fazla açgözlü olan insanların kargaşasına ve huzursuzluğuna karşı bir tılsımı hatırlatıyor.

Hareketin yayın organı, Slow dergisi üç ayda bir, İtalyanca, Fransızca, İngilizce ve Almanca olarak yayımlanıyor. Yiyecek ve tüketim eğilimleri, şarap ve kültür, tat ve teknoloji gibi konuların bilim, tarih, sosyoloji, gazetecilik ve edebiyat gibi çeşitli bakış açılarından ele alındığı dergi, bütün üyelere gönderiliyor.

Slow Food hareketi Türkiye'de de giderek yaygınlaşıyor. Türkiye'ye 1960 yılında gelen Frank Marciano Bodrum'da aktif bir convivium'a sahip. Türk yemeklerine ve kültürüne oldukça hakim olan Marciano, sürekli olarak üyelere bilgi verici bir bülten dağıtıyor ve her ay tatma geceleri düzenliyor. Bu convivium Türkiye'nin her yerinden yeni üyelerin katılımına açık.

*'Convivia, eski Yunan dilinde dallar, şubeler anlamına geliyor.

SLOW FOOD ETKİNLİKLERİ

Tat geçidi: Bütün dünyadan nitelikli yiyeceklerin derlendiği ilk Slow Food Tat Geçidi 1996 yılında İtalya'nın Torino kentinde düzenlendi. Bu etkinliğin üçüncüsü, 2000 yılının Ekim ayında, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen 130 bin ziyaretçinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Tat Gemisi: Bu yeni Slow Food girişimi, unutulmuş tatları ve tehlike altındaki "hazineleri" keşfetmeyi, derlemeyi ve tanıtmayı hedefliyor. Kendilerine has niteliklerini yalıtılmışlıklarına; dik yamaçlar, susuzluk gibi zor şartlara uyum sağlama gerekliliğine borçlu olan etler, peynirler, tahıllar, sebzeler ve yerel ekmekler.

Uluslararası Slow Food Ödülü: Her yıl düzenlenen uluslararası bir etkinliktir. Geçen sene Türkiye'den üç aday önerildi; Rize'den nadir bir bal üreticisi Veli Gülas, Dalyan'dan havyar üreten Dalkyo kooperatifi ve Trakya'dan bir butik şarap imalatçısı Melen. Bay Gülas dünya çapında en büyük ödülü alan beş kişiden biri oldu. Dalkyo ise ikincilere verilen yedi ödülden birini aldı. Bu da Türkiye'deki ürünlerin benzersizliğinin onaylanması anlamına geliyor.

İletişim için: frank@efes.net.tr www.slowfood.com

YEREL SLOW FOOD : SEFERTASI HAREKETİ

Sefertası Hareketi, Siow Food'dan esinlenerek Mart 99'da gazeteci Ümit Sinan Topçuoğlu ve Karaköy Güllüoğlu'nun sahibi Nadir Güllü tarafından başlatıldı. Aşçılar Birliği Derneği, Diabet ve Beslenme Derneği, Gezginler Kulübü, Tüketiciyi Koruma Derneği gibi birçok kuruluşun desteğini alan hareket, evrensel bir fikri benimsemiş olsa da uluslarası bir organizasyon içinde yer almayı düşünmüyor. "Hızlı değil, hazlı hayat" sloganını kullanan hareketin öncelikli amacı; "fast food"un olumsuz etkilerine karşı toplumun uyarılması ve bu etkilerin azaltılması yönünde kamuoyu oluşturmak. Geleneksel olarak yöresel ve etnik yemekler sunan lokantaları, nicelikten çok niteliğe önem veren ve insan sağlığını gözeten gıda üreticilerini, mevsiminde ve doğal şartlarda yetişmiş sebze, meyve, tahıl satan yerleri ve ekolojik tarım yapan çiftlikleri "fast food'un olumsuz etkilerinden sakınmayı sağlayan sığınaklar" olarak kabul eden Sefertası Hareketi, bunların gelişmesini ve çoğalmasını teşvik etmeyi de amaçları arasında gösteriyor. Sefertası Hareketi, amaçlarını gerçekleştirmek ve kamuoyuna ulaşmak için Sefertası adlı bir dergi çıkarmanın yanı sıra, değişik semtlerde halka açık sokak etkinlikleri ve paneller düzenliyor.

Bilgi için: (0216) 3493024

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN