SOĞAN 6 BİN YILDIR TEDAVİ EDİYOR

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Türk, mutfağın "olmazsa olmaz" sebzeleri arasında yer alan soğanın, 6000 yıldır alternatif tıpta çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanıldığını belirtti.

ABD'li ünlü bilimadamı Prof. Dr. Victor Gurewich'in, kalp hastalarına önerdiği tek şeyin "soğan yemek" olduğunu kaydeden Prof. Dr. Türk, soğanın, kandaki kolesterol oranını düşürdüğünün ve "iyi kolesterol" olarak bilinen HDL'yi yükselttiğinin araştırmalarla kanıtlandığını anlattı.

Prof. Dr. Türk, Gurewich'in, çiğ soğanın haşlanmış veya kızartılmış soğana oranla HDL'nin yükselmesinde daha etkili olduğunu, ancak haşlanmış soğanın da kalbe başka yararlarının bulunduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Haşlanmış soğanın kanı temizlediğini, kanın pıhtılaşmasını önlediğini, hatta pıhtılaşmış kanı tedavi ederek damar tıkanıklığına engel olduğunu anlatan Prof. Dr. Türk, bu yüzden doktorların hastalarına, günde yarım soğan yemeyi ya da soğan suyu içmeyi önerdiklerini söyledi.

 

Şeker hastalarına ideal

Soğanın, eskiden beri şeker hastalarını tedavi etmek için kullanıldığını, 1923 yılında yapılan bir araştırmada, soğanda kandaki şekeri azaltan maddelerin bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Türk, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda da soğanın hem tansiyonu hem de kan şekerini düşürdüğünün tespit edildiğini kaydetti.Prof. Dr. Türk'e göre soğan, aynı zamanda doğal bir antibiyotik. Rus bilimadamları, soğanın birçok bakteriyi en iyi şekilde yok eden sebze olduğunu, ağızda oluşan bir yaranın, soğan çiğnenmek suretiyle yok edilebileceğini öne sürüyor. Eskiden savaşlarda askerlerin yaralarını tedavi etmek için de kullanılan soğan, acıyı alıyor, uykusuzluğa iyi geliyor, sinirleri yatıştırıyor. Mikrobik hastalıklara karşı etkili olan soğanın, alternatif tıpta özellikle dizanteri gibi bağırsak hastalıklarını, öksürüğü ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi amacıyla da kullanıldığını belirten Prof. Türk Harvard Üniversitesi'nde hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmanın da, soğanın kanser üreten hücreleri yok ettiğini ortaya koyduğunu söyledi.

 

Hangi soğan?

Prof. Dr. Türk, "Hastalıklara karşı mucize bir besin" soğanın sağlığa faydalı olabilmesi için tüketimle ilgili şu önerilerde bulundu: "Sarı ve beyaz soğanı tercih edin. Rengi kırmızıya kaçan soğanların HDL kolesterolü üzerinde daha az etkili olduğu biliniyor. Kandaki pıhtılaşmanın önlenmesi açısından hem çiğ hem de haşlanmış soğan yiyebilirsiniz. Kanınızdaki, kalbe yararlı olan HDL'yi yükseltmek istiyorsanız, soğanı çiğ yemelisiniz."

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN