SUÇ GENİ BULUNDU

İngiliz bilimadamları, suç eğilimini belirleyen bir gen belirlediler. Suç geninin kontrol ettiği 'monoamine oxidase A (MAOA)' adlı enzimin gereğinden az salgılanması, küçüklükte görülen kötü muameleyle birleşince, ileri yaşlarda saldırganlığa sebep oluyor.

 

Londra King's College'de bir grup bilimadamı tarafından yürütülen araştırmalar, erken yaşlarda kötü muamele gören gençlerde sonraki yıllarda ortaya çıkan anti-sosyal davranışların, genetik yapılarından kaynaklanabileceğini ortaya koydu. Buna göre, kişinin çevresine karşı hassasiyetini, genetik yapısı belirliyor.

 

Bilimadamları, bu bulguların suçu engelleyebilecek ilaçların üretilebilme ihtimalini arttırdığını belirtiyor. Uzmanlar, küçüklüklerinde kötü muamele görmüş 154 genç üstünde araştırma yaptılar. Söz konusu geni taşıyan gençlerin, bu genin kontrol ettiği "monoamine oxidase A (MAOA)" adlı enzimin az salgılanması sonucu, daha saldırgan olabilecekleri anlaşıldı. MAOA enziminin görevi, saldırganlık gibi tepki durumlarında ortaya çıkan beyin salgılarını parçalayarak etkinliklerini azaltmak.

 

Araştırmacılar arasında yer alan Prof. Terrie Moffitt, "insanların üçte biri MAOA enziminin düşük oranlarda

bulunmasına neden olan genetik yapıya sahip ve biz araştırmanın ilk aşamasında genetik yapımızla suç arasında bir bağ bulamadık. Ancak, riskli genetik yapıya sahip bireylerin kötü muameleye maruz kalmış olmaları halinde, anti-sosyal davranış geliştirmeye daha eğilimli olduklarını keşfettik' dedi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN