SÜTÜN ALTERNATİFİ DEREOTU

İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oranın 208 olması, dereotunun sütün alternatifi olarak görülmesine neden oluyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Bölümü Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün alternatifinin dereotu olduğunu söyledi.
 
Adana Otizm Derneği`nin düzenlediği `Otizm Hastalığının Tedavisi ve Beslenme` konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün kalsiyum bakımından en zengin besin olmadığını belirterek, `Dereotu sütten daha fazla kalsiyum içeriyor. İnek sutunde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oran 208`dir. Ayrıca dereotu magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması bakımından da kemik sağlığına daha faydalıdır` dedi.
        

Prof. Dr. Aydın, dünyada en çok süt tüketen ülke olan ABD`de, yine dünyada en çok osteoporoz rahatsızlığının olduğunu bildirdi ve çocukların ve anne-babaların kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketilmesini önerdi.

 

İsveç`te yapılan bir çalısmada 50- 85 yaşlarındaki menopoz sonrası kadınlarda süt tüketimi  fazlalığının kırıkları azaltmadığının saptandığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:


`Benzer şekilde ABD`de hemşireler üzerinde yapılan araştırmada gerek süt, gerekse süt dışı  kalsiyum tüketimi fazlalığının kalça kırıklarını azaltmadığı tespit edilmiştir. Çocuklarınızın ve kendinizin kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketin. Dereotundaki magnezyum ve kalsiyum kemik gelişimi için oldukça önemli bir mineraldir.

Her memelinin sütü kendi yavrusunadır. 5- 6 milyon yıllık insanlık tarihinin sadece son 10 bin yılında insanlar başka memelilerin sütünü içmişlerdir. Kendi annelerinin sütünü ise sadece hayatlarının ilk 2 yılında emerler, daha sonraları hiç süt tüketmezlerdi. Fosil incelemeleri, taş devri insanlarının kalın ve kırığa dirençli sağlam kemiklerinin olduğunu göstermektedir. Bu devre ait kemik örneklerinde osteoporoz yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni de o devirde insanların sütten ziyade, daha çok yeşil sebze, ot türü yiyecekler tüketmesindendir.`

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN