T?AI CHI CHUAN

T'ai Chi Chuan (bütün olma) sanatı açık havada yapılan bir dizi çok yavaş döngüsel hareketlerden oluşur. Amacı kişinin bedeni yanı sıra, zihinsel ve ruhsal durumuna odaklanmasını sağlamaktır.

Uygulayıcılarının görüşlerine göre, sezgiyle öğretilip sorumluluk bilinciyle uygulandığında, tüm bütüncül terapiler arasında belki de en çok yönlü, doğal ve etkin olanıdır. T'ai Chi son derece karmaşık, sabır, azim ve sadeleştirip uyarlama yeteneği gerektiren bir sanat şeklidir ve asla bir egzersiz sistemi olarak algılanmamalıdır.

T'ai Chi'nin özünde, duygusal ve/veya ruhsal sarsıntılar sonucu, enerjinin bedende çok hızlı veya yavaş hareket etmesi ya da bir noktada aşırı toplanması sonucu hastalıkların oluştuğu inancı vardır. Bu tarz dengesizlikler, yapılan hareketler esnasında zihni odaklayarak düzeltilebilir.

Çin kültürünün içinden gelen T'ai Chi batıda 20. yüzyılda yaygınlaşmıştır. Ancak Amerikan Başkanı Richard Nixon'ın 1972'de Çin'e ziyaretinden sonra popülerleşmiştir. Açık alanlarda topluca yapılan T'ai Chi tüm televizyon kanallarında gösterildikten birkaç yıl sonra, Atlantik Okyanusu'nun her iki tarafında park ve bahçelerde yapılmaya başlandı.

Ancak T'ai Chi kendi kendine öğrenilemez ve kesinlikle yetkili bir eğitmenden ders alınmalıdır.

Kaplanın sırtına binmek ve maymuna direnmek

Çin efsanelerine göre, T'ai Chi Chuan'ın başlangıcı 11. yüzyılda yaşamış Taocu filozof Chang San-feng'e uzanır. Savaş sanatlarının agresif yapısından rahatsız olan San-feng, ruhsal gelişime yol açacak daha yumuşak bir form arayışına girdi.

Derken bir gün, bir saksağan tarafından gagalanmakta olan bir yılanı izlerken, sürekli ve yavaş hareketlerle düşmanından kaçabilen yılanın kendini savunma tarzına hayran kaldı. Yılanın temiz döngüsel hareketleri yepyeni bir chuan (yumruk) tarzı geliştirmesine esas oluşturdu.

Buna, Taocu hekim Hua T'o tarafından 3. yüzyılda geliştirilen, değişik hayvanların kendine özgü özellikleri de katıldı. Bu özellikler arasında, dizginlenmesi ve yola getirilmesi gereken (egoyu simgeleyen) kaplan, karşı konması gereken (yaramazlık simgesi) maymun ve ayı, geyik, leylek gibi diğer hayvanlar vardı.

14. yüzyıla doğru bu chuan, gelişmiş şekliyle T'ai Chi Chuan (en üstün son yumruk) adını aldı ve tüm benliğin efendisi olmayı amaçlamaya başladı. Taocu rahipler tarafından tapınaklarında, nefes ve hareketleri birleştirerek, beden-zihin-ruh bütünlüğüne varma amacıyla uygulanmaya başlandı. Zamanla T'ai Chi herkesin yapabileceği bir meditasyon şekline dönüştü.

Çin felsefesinin birbirini tamamlayan iki yaşam kuvveti olan Yin ve Yang prensiplerine dayanan T'ai Chi, ilk kez 19. yüzyıl ortalarında halk kitleleri tarafından yapılmaya başlandı. Günümüzde milyonlarca, her yaş grubu ve cinsiyetinden Çinli, her sabah ve günbatımında açık alan ve parklarda T'ai Chi Chuan yapmaktadır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN