TALASSOTERAPİ

Talassoterapi, etimolojik olarak Yunanca 'thalasso' (deniz) ve 'theraphy' (bakım) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Bu kavramın asıl yaratıcısı ünlü tıp adamı Hipokrat. Kos Dağı'nda doğan Hipokrat, deniz kürlerinin önemini ilk olarak tanımış ve kavramış kişilerden biridir. Ayrıca Talassoterapi'nin geçmişi Cicero'nun eski Mısır'da, rahipler tarafından, yakalandığı amansız hastalığın deniz suları ve iklimiyle tedavi edilmesinden bahsedildiği metinlere kadar uzanıyor.

Termalizme bir alternatif olarak ortaya çıkan ve şu anda Kuzey Afrika ve Fransa'da revaçta olan bu yöntemde, denizin derinliklerinden çekilen temiz deniz suyu 30 dereceye kadar ısıtılarak kullanılıyor. Bu sayede vücut, soğuk deniz suyundan alamadığı veya çok az miktarda alabildiği iyon ve katyonları emebiliyor. Talassoterapi denildiğinde akla ilk olarak su geliyor. Oysa Talassoterapi kürlerinde yosun da su kadar vazgeçilmez bir unsur.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon Uzmanı Doç Dr. Meral Kozakçıoğlu Talassoterapi'yi şöyle tanımlıyor:

"Fizik tedavi ve rehabilitasyonun uygulama şekillerinden biri olan hidroterapi, yani su terapisinde çeşitli yöntemler kullanılıyor. Bu uygulamada su duruma göre kaplıca suyu, mineralli su veya deniz suyu olabiliyor. Deniz suyu olduğu zaman ise buna "Thalassotherapy" diyoruz.

Bireysel ve Toplu Talassoterapi Türleri

Tek başına uygulanan kürler:

Balneoterapi : Bilgisayar aracılığı ile ısıtılmış deniz suyunda otomatik çoklu jet sistemi ile yapılan hidromasaj.

Hydrojet : Basıncı kontrollü deniz suyu ile uygulanan jet masaj sistemi

Algoterapi : Isıtılmış deniz suyu ve mikronize edilmiş yosun ile yapılan vücut sargılama tekniği.

Pressoterapi : Yüksek teknoloji ekipmanı ile yapılan ve kan dolaşımını düzenleyen kür.

Body styling : Kasları güçlendirerek vücut şeklini geliştirme yöntemi.

Toplu yapılabilecek kürler:

Aquagym: Kas sistemini iyileştirmek ve geliştirmek için ısıtılmış deniz suyu havuzlarında bir uzman gözetiminde yapılan egzersizler.

Aquatonic: Terapi havuzlarında sualtı jet sistemleri ile uygulanan vücuda enerji kazandırma amaçlı bir kür.

Slimming: Zayıflama kürleri.

Rheumatism: Romatizmal rahatsızlıklara karşı kürler

Light Legs: Varis ve bacak şekillendirme

Çeşitli eklem ağrılarında, eklem kısıtlamalarında, romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde de su tedavisinden ve Talassoterapi'den yararlanılıyor. Talassoterapi'nin, fizik tedavi ve romatizmal sorunları olan hastalarda başarılı olması için ekip çalışması ve diğer tedavi alanlarının beraber kullanılması gerekiyor. Ülkemizde çeşitli kaplıca merkezleri de, otellerle birlikte Talassoterapi turizmini harekete geçirdi. Talassoterapi'nin uygulandığı yerlerin Fransa'da bulunan "Institut de Thalassotherapie" kriterlerine uymaları gerekiyor. Buna göre bir tesisin Talassoterapi merkezi olarak tanımlanabilmesi için, deniz kıyısında konumlanması, denizden direkt olarak pompalanan deniz suyu kullanması ve tıbbi kontrollerden geçmesi gerekiyor. Bu merkezlerde uygulanan tedavinin uzman hekimler tarafından yaptırıldığından emin olmak gerekir.

Deniz suyu ile birlikte kullanılan yosun ekstrelerinin içinde yaklaşık 92 çeşit mineral bulunuyor. Talassoterapi yönteminde vücut, denizden absorbe edilen minerallerin (kalsiyum, magnezyum, iyot, potasyum, sodyum..) yüz katından fazlasını emebiliyor.

Kas ağrılarında, orta derece hipertansiyon sorunu olanlarda, kolit hastalarında, romatizmal hastaklıklarda ve kireçlenmelerde rahatlama sağlayan Talassoterapi, kullanılan suyun sıcaklığı nedeniyle bazı hastalıklar için uygun görülmüyor. Örneğin kalp yetmezliği, hipertansiyon problemi, alerjik astımı ve iyot alerjisi olanlara bu yöntemler önerilmiyor. Ayrıca ileri derecede varisi olanlara da uygulanmıyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN