TAM PİRİNÇ VE TARİFLER

TAM PİRİNÇ

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan, halk arasında 'çeltik' olarak bilinen tam pirinç (esmer pirinç, kabuklu pirinç ya da diyet pirinç olarak da satılıyor) kepeği ve özü alınmadığı için sık sık kullanılması gereken temel tahıllardan biridir. Tam tahıllar, insan vücudunun ihtiyacı olan kompleks karbonhidratları, protein, yağ, vitamin ve mineralleri ideal oranlarda sağlar. Tahıllar ayrıca zengin bir lif, B vitamini, E vitamini ve fosfor kaynağıdır.

Diğer tahıllarda olduğu gibi pirinçte de asıl değerli kısım (protein, vitamin, yağ vs.) ve sindirime yardımcı olan lifli kısım, ince bir zar olan kepekte ve bu zarla nişastanın arasındaki özdedir. Yoğun bir nişasta dışında pek bir besin değeri taşımayan beyazlatılmış pirinç yerine tam pirinci sofralarınıza almanızı öneriyoruz. Tam pirinci, beyaz pirinç yerine yaptığınız tüm yemeklerde kullanabilirsiniz.

Pirincinizin kalitesini ölçmek için bir avuç pirinci iki gün nemli ortamda tutup çimlendirebilirsiniz. Pirinç çimleniyorsa canlı, değerli bir besin demektir. Çimlenmiyorsa özelliklerini kaybetmiştir.

İşte size tam pirinçle hazırlayabileceğiniz yemek tarifleri:

SADE TAM PİRİNÇ

1 ölçü tam pirinç için 1.5 ölçü suyu bir tencereye koyup az tuz ve zeytinyağı ilavesiyle kaynatın. İçine ayıklanmış pirinci koyup karıştırın, altını iyice kısıp tüm suyunu çekene kadar pişirip yarım saat dinlendirin.

Tam pirinç pilavını bu şekilde pişirdikten sonra yaratıcılığınızı kullanarak çeşitli soslarla (soya, köri, sebzeler vs.) fırında sıcak soğuk yemekler, çeşitli malzeme ve soslarla salatalar, köfteler ve pirinçli tatlılar hazırlayabilirsiniz.

TAM PİRİNÇTEN SAĞLIK ÇORBASI

250 gr. tam pirinç

1 lt. su

Tam pirinçleri tercihen sırsız çömlek tencerede, kısık ateşte yaklaşık 15 dakika (hafif renk değiştirene dek) devamlı karıştırarak kavurun. Daha sonra üstüne 1 lt. suyu ekleyerek pirinçler dağılana kadar kaynatın. Pişen pirinçleri suyu ile birlikte süzgece döküp, tahta bir kaşık veya havan sapı ile ezerek sadece posa kalana dek süzün. Süzdüğünüz beyaz sütü (süzgecin altına yapışan kısmı da alıp) temiz bir tencereye koyarak karıştırın. Homojen hale getirip bir taşım kaynatın.

Çorbayı bu şekliyle sade olarak sıcak veya soğuk tükettiğinizde, hatta 1-2 gün hiç başka bir şey yemeden yalnızca sağlık çorbanızla beslendiginizde, herhangi bir hastalık durumundan, fiziksel zayıflıktan çıkmanıza yardımcı olacak, vücudunuzu temizleyecek ve gereken gıdayı sizi yormadan almanızı sağlayacaktır. Dilerseniz aynı tarife çeşitli mevsimlik sebzeleri kavurarak, baharat ilavesi ile son kaynamadan önce katabilir, dört mevsim tüketebileceğiniz bir çorba elde etmiş olursunuz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN