TANRI GENİ TARTIŞMASI

Amerikalı Genetikçi Dr. Dean Hamer?ın, ?Tanrı?ya inanç genini"; belirledi iddiası, bilim ve din aleminde ciddi bir tartışmayı tetikledi. Hamer, Tanrı geninin beyindeki bazı kimyasalları kontrol ederek kişinin maneviyat boyutunu belirlediğini öne sürüyor. Ateistler, bu araştırmanın Tanrı inancının aslında biyokimyasal bir süreç olduğunu gösterdiğini savunurken, inançlı kişiler, bunun insanın DNA'sına gizlenmiş kutsal bir şifre olduğuna inanıyor.

İNANÇ GENLERDE

Washington'daki Ulusal Kanser ve Ulusal Sağlık Enstitüsü?nün araştırmacılarından olan Hamer, Tanrı Geni: İnanç nasıl genlerimize kodlanmış isimli kitabıyla bu tartışmayı başlattı. Time Dergisi de, son sayısında bu konuyu kapak yaptı. Hamer, genler ile din inanç arasında bağlantı olup olmadığını belirlemek üzere araştırmaya katılan 1001 ikiz kardeşe maneviyat seviyelerini ölçen bir test uyguladı.

Maneviyat seviyesi yüksek olan 106 ikizde ise davranışları belirlediği sanılan dokuz gen ile ilgili tarama yapıldı. Önce genetik yapıları aynı olan ";tek yumurta"; ikizleri incelendi. Sonra ise kardeşlerin genetik yapısı araştırıldı. Ve sonunda VMAT 2 isimli gene ulaşıldı. Söz konusu genlerinin moleküler yapısında cytonsine isimli nükleik asit ihtiva eden kişilerin, genlerinde daha büyük bir nükleik asit olan adenine içeren kardeşlerine oranla daha manevi bir yapıya sahip olduğu anlaşıldı. Söz konusu enzimler kişinin, kendinin ve evrenin farkında olmasını, hafıza ve algılama kapasitesini belirliyor. Araştırma sonucunda, aynı çevrede yetişseler bile kardeşlerin farklı genetik yapıları yüzünden manevi boyutlarının farklılaştığı anlaşıldı. Hamer?a göre, bu gen ve kimyasal yapısı, birebir geleneksel dini eğilimlerle ilgili değil. Daha çok insanin mistik bir güce inanmasıyla ilgili manevi seviyesini belirleyen biyokimyasal bir şifre. Maneviyatı yüksek kişiler, kendilerini aşarak, bir büyük bütünün bir parçası olarak algılıyorlar. Bu da hayata daha iyimser yaklaşma imkanı sağlıyor.

Ancak Hamer'a göre, Tanrı geni diye adlandırılan tek bir genle insanın dini inancının açıklanması doğru değil. Çevresel faktörlerin de etkili olduğuna işaret eden Hamer, ?maneviyatı etkileyen buna benzer 50 başka gen daha olabilir"; diyor. Şimdi Tanrı inancı olmayan kişiler, Tanrı geni ile aslında Tanrı olmadığının kanıtlandığını, bu inancın biyokimyasal programdan kaynaklandığını iddia edebilirler. Ancak, Tanrı inancı olanlar da aynı şekilde, bu tür genlerin büyük yaratıcının işareti olduğunu, bu sayede yüce bir gücün varlığının kanıtlandığını savunabilir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN