TANRILARDAN İNSANA SAĞLIK MEKANLARI

İnsan, sağlık için -korunma ya da tedavi amaçlı- doğanın kendisinden ve doğada yetişen ürünlerden yararlanmaya binlerce yıl önce başladı. Doğal sular, bitkiler, çamur... Bugün hâlâ ve hatta belki daha da yaygın olarak kullanılan, akla gelebilecek ne varsa insanın -ve mitolojide tanrıların- pek çok farklı amaçla kullandığı birer araç oldu. Dünyanın çok farklı bölgelerinde, bambaşka kültürlere sahip insanlar doğadan kendileri için yararlanırken efsaneler de yaratıldı. Anadolu da bu açıdan zengin kültürlere sahip bir coğrafya. Örneğin Bergama'da bulunan ve dünyanın ilk sağlık merkezlerinden biri kabul edilen Asklepion, yüzlerce yıl önce müzik-tiyatro-kutsal su ve çamur banyoları-terapi-telkin yöntemleri uygulanarak insanların sağlığına kavuştuğu bir yer. Yüzyıllar sonra, doğal tedavi yöntemlerinin yeniden yaygınlaştığı bu son yıllarda Asklepion da hareketlenmeye başladı. Son on yildir dünya grup psikoterapi kongresi burada toplanıyor. Psikodrama, yoga, meditasyon (hareket meditasyonu) vs. konularında dünyanın önde gelen uzmanları burada ders veriyorlar.

Asklepion, adını Apollon'un oğlu Asklepios'tan alıyor. Yunan mitolojisinde sağlık tanrısı Asklepios'un hikayesi şöyle:

"Apollon, Laphitheslerin kralı Phlegyas'ın kızı Koronis'e aşık olmuştu, ancak Koronis onun bu aşkına ihanet etti ve karnında Apollon'un çocuğunu taşıdığı halde Arkadialı Iskhys ile evlendi. Apollon bunu duyunca çok üzülmüş, öfkelenmişti. Kendisini aldatan sevgilisi ve kocası Iskhys'in öldürülmelerini istedi ve bu görevi kardeşi Artemis'e verdi. Artemis, onların cesetlerini odunların üzerine koydurdu ve yaktırdı. Koronis'in cesedi yarı yanmış yarı yanmamıştı ki Apollon geldi ve onu alevlerin arasından çıkardı. Karnını yardırınca canlı bir erkek çocuk ortaya çıktı, Apollon oğlunu kucağına aldı. Bu çocuk sonradan hekimlik tanrısı Asklepios oldu.

Asklepios, hekimliği Khrion adlı Kentauros (Yarı insan yarı at) bir bilginden öğrendi. Khrion ona hastaları iyi etmenin sırrını öğretmişti. Böylece Asklepios iyi olacaklarından umut kesilen hastaları bile iyileştirmeye başladı. Hastaları iyileştirerek ölümün önüne geçmesi ölüm diyarının tanrısı Hades'i kızdırdı ve onu Zeus'a şikayet etti. Tüm bunların yanında Asklepios Zeus'un atları tarafından parçalanan Hippolytos'u da diriltince Zeus hekimlik tanrısını cezalandırmaya karar verdi ve yıldırımını yollayarak emirlerine karşı çıkan kendi torununu öldürdü. Apollon, oğlunun babası Zeus tarafından öldürülmesine çok üzülmüştü ama babasına, baş tanrıya karşı gelemedi. Fakat içindeki acı onu Zeus'a yıldırım hazırlayan Kyklopsları öldürmeye itti. Bu yüzden baş tanrı Zeus bir süre için onu yeryüzüne sürdü.

Asklepion'da tedavi

Asklepion'a inanarak, buraya şifa bulmaya gelenlerin tedavisi, her şeyden önce temizlenmeye dayanıyordu. İyileşme amacı ile tanrıya dua edilip adak adandıktan sonra uykuya yatılıyor, görülen rüyanın yorumlanması ve telkin yoluyla tedavi uygulanıyordu. Şifalı kutsal su ve çamur banyoları, yararlı otlardan yapılan ilaçların yanı sıra müzik, düzenlenen törenler ve temsiller de tadavi yöntemlerindendi.

Bu yöntemler, özellikle de rüya ile ilgili bilgilerin çoğu, kazılar sonucu ele geçen adak taşları ve yazıtların okunması sonucu öğrenilmiştir. Asklepion'da, iyileşemeyecek ağır hastalar ve doğum yapacaklar asla içeriye alınmazdı. Uzak yerlerden bitkin ve yorgun gelen hastalar propylon avlusuna alınır, muayene edilir, teşhis konur, iyi olacak gibiyse Asklepion'a girmesine izin verilirdi. Hekimler hastaya "Yat, uyuyuncaya kadar dua et, Tanrı senin derdinin devasını sana bildirecektir. Ne görürsen, ne duyarsan bize anlat" diye telkin ederlerdi."

Sağlık Turizmi bölümümüzde; doğa sporları, doğa fotoğrafçılığı, doğa gezileri, alışılmışın dışında tatil olanakları, seyahat acenteleri-oteller rehberleri alt başlıklarıyla verilen bilgilere bakarken sağlık tanrısı Asklepios'tan bu yana sıhhat kaynağı olarak yararlanılan kaplıcalar, hem çok geniş hem de efsaneleriyle birlikte bulacaksınız.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN