TOPLA EGZERSİZ: RESIST A BALL

Spor yaparak vücudunuzu şekillendirebilir, sağlığınızı koruyabilir, terleme yoluyla toksinleri dışarıya atabilirsiniz. Ancak sırt ya da eklem ağrılarından yakınanlar her zaman diledikleri gibi spor yapamıyorlar. Ya hemen yoruluyor ya da ağrılardan dolayı rahatsızlık duyuyorlar. Topla egzersiz anlamına gelen Resist a Ball, hem Form tutmak hem de işyeri rahatsızlığı olarak bilinen sırt ve eklem ağrılarından kurtulmak için yapılan, zevkli bir spor. Üstelik
evde, işyerinde veya spor merkezinde rahatlıkla yapılabiliyor.

Topla egzersizi 30 yıl önce Alman bir fizyoterapist keşfetti. Amacı bel, sırt ve bacak ağrılarından şikayetçi olan hastalarını rahatlatmak ve onların spor yapmasını sağlamaktı. Bugün ise fizyoterapi uzmanları özürlü çocukların kaslarını geliştirmek amacıyla aynı egzersiz topunu kullanıyorlar. Fizyoterapi amaçlı kullanımdan sonra zevkli bir spora dönüşü ise 4 yıl önceye dayanıyor. Dört yıl önce Amerika`da iki kişi aerobik ile top egzersizlerini karıştırdılar ve daha eğlenceli ve hareketli yeni bir spor programı geliştirdiler. Sonunda Denge Topu veya Egzersiz Topu da denilen Resist a Ball`u keşfettiler. Vücudun dengesini geliştiren, beli ve eklemleri zorlamayan bu `Top`lu jimnastik, jimnastik topları, günümüzde birçok ülkede kullanılıyor.

Resist a ball ile kısa sürede bel, sırt ve eklem ağrılanndan kurtulabiliyorsunuz. Bu sporu sürekli yaptığınız takdirde kaslarınız güçleniyor ve vücudunuz Forma kavuşuyor. Hepsinden de önemlisi denge kurmayı öğreniyorsunuz.

İlk günlerde top üzerinde dengenizi korumakta zorlanabilirsiniz. Ancak birkaç gün sonra bu sorunu yenip, sadece vücut değil, ruh dengesini de kuruyorsunuz. Hillside City Club Resist a Ball Hocası Susie Robichaud, bu egzersizlerin aynı zamanda beyni dinlendirdiğini, stresi giderdiğini ve vücuda elastikiyet kazandırdığını belirtiyor. Şişli Etfal Fizik Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenerdem, bu egzersizlerin sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapılmasını tavsiye ediyor.

Masa başında çalışanlar için

Düzenli olarak jimnastik topuyla egzersiz yapan kişilerde şikayetlerin önemli ölçüde azaldığı belirtiliyor. Bu egzersizlerin süresi veya biçimi ise tanımlanan rahatsızlığa göre programlanıyor. Egzersize yeni başlayan kişiler, zor hareketlere geçmeden önce topu ve hareketi iyi tanımalılar. Bu aşamada Dumble (ağırlık) değil, daha büyük olan beyaz top kullanılmalı. Bu sayede vücudu yormadan yumuşak bir geçiş sağlanıyor. Önce ısınma hareketleri yapılıyor ve vücut egzersize hazırlanıyor. Resist a Ball`da ısınma hareketleri 15 dakika sürüyor. Ardından da stretching yapılıyor. 

Resist a Ball`un 5 temel figürü

l) Topun üzerine oturun ve bacaklarınızı aralayın. Ayak tabanlarınız yere basmalı. İki elinize de Dumble (ağırlık) alın. Kollarınızı aşağı yukarı hareket ettirin. Bu egzersiz göğüs ve kol kaslarınızı çalıştırıyor.

``
2) Sırt üstü yere uzanın ve topu bacaklarınızın arasına sıkıştırın. Bacaklarınızı yukarı kaldırın ve aşağı indirin. Dizlerinizi bükmemeye dikkat edin. Bu hareket hem bacakları hem de karını çalıştırıyor.

3) Belinizi topa rahatça dayayın. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Vücudunuzun üst bölümünü yavaşça yukarı kalırın ve aşağı indirin. Bu harekete topun üzerinde mekik yapmak deniyor. Bu egzersiz karın kaslarını güçlendiriyor ve göbeği eritiyor.

``
4) Yana dönünün ve karın bölgesini topa dayayın. Kolunuzla toptan destek alabilirsiniz. Aşağıda kalan bacağınızı bükün. Diğer bacağınızı ise aşağı yukarı hareket ettirin.

``
5) Sırt üstü yere uzanın. Ayaklarınızı topa dayayın. Kalça bölgenizi yukarı kaldırın ve aşağı indirin. Bu egzersiz karın ve popo kaslarını çalıştırıyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN