TREKKING CENNETİ TÜRKİYE

GÜNÜBİRLİK YÜRÜYÜŞLER
Türkiye bir trekking cenneti. Her bölgeden yüzlerce trekking rotası çıkabilir. Ben size yürümeniz gereken birkaç yer önereceğim.

BALLIKAYALAR
Kocaeli Gebze'nin Tavşanlı köyündeki bu vadi, kayaya alışkın olamayanlar için zorlu bir parkur. Neredeyse tamamen kayalar üzerinde yürünüyor. Bazen yan geçişler de yapılıyor. Biri vadinin ortasında, biri de sonuna doğru iki küçük şelale de yürüyüşe büyük bir keyif katıyor. Vadinin girişindeki kaya duvarları ise kaya tırmanıcıların eğitim bölgesi.

ERİKLİ ŞELALESİ
Çınarcık'ın Teşvikiye köyünden başlayan parkurda dik yokuşlar ve iki şelale var. Orman içindeki yol da keyif verici. Antrenmanlı olmayanlar için yorucu bir parkur. Erikli yaylasından sonra zaman varsa Delmece yaylasına da yürünebilir.

SU DÜŞEN ŞELALESİ
Yalova'nın xÜvezpınar köyünde bulunan şelaleye yapılan yürüyüş oldukça kolay. Bir orman yolunda 2-3 saatlik bir yürüyüşle şelaleye varılıyor.

TERKOS GÖLÜ
Terkos gölü civarında iki önemli parkur var. Biri Ormanlı köyünden başlıyor. Köyden Karadeniz'e giden yolu takip edin. Sahile varmadan ormana giden sağdaki yolun başında aracınızı bırakın ve ormana giden yola girin. Dikkatli bakarsanız taşlaşmış bir ağaç bile bulmanız olası. Bu parkur için orman müdürlüğünden önceden izin almak gerekiyor. Balaban köyü ise Terkos gölünün kenarına kadar uzanan birçok patika ile kaplı. Özellikle bu mevsimde tüm dağa yavaş yavaş rengarenk çiçeklerle kaplanmak üzere.

İNCEĞİZ KÖYÜ
Çatalca'ya dört kilometre uzaklıkta olan köyün en ilgi çekici özelliği, hemen dışındaki kayalıklarda oyulmuş mağaralar. Kemal Sunal'ın birçok mağara sahnesi burada çekildiği için mağaralara yöre halkı Kemal Sunal Mağaraları diyor. Birkaç katlı olan mağaralar antik dönemde konut ve tapınak olarak kullanılmış. Mağaraların altından geçen yolu yürüyüp tam bir daire yaparak aynı yere varabilirsiniz. Parkur çok kolay. Doğa şu anda gelincik tarlasma dönüşmüş durumda.

DUPSİNA MAĞARASI
Kırklareli ili sınırları içinde. İğneada'ya çok yakın olan mağaraya Saray üzerinden gidiliyor. Turizme açılıncaya kadar yarasalarm önemli bir yaşam alanı olan mağara, içine yol yapılıp ışıklandırıldıktan sonra bu özelliğini kaybetti. Yarasalar mağarayı terk ettiler. Bu mevsimde mağaraya giden yolu kesen dereyi araçla geçmek zor olur. Bu nedenle dereden itibaren mağaraya kadar yürüyün. Mağara, alt ve üst mağara olarak ikiye ayrılıyor. Alt mağara çok uzun. Çok geniş bir girişi var. Ancak giriş tel örgüyle kapatılmış. Her şeye rağmen, her iki mağarada da görülecek çok önemli sarkıt ve dikitler var. Ulaşım çok zor değil. Demirköy'de mağara yolunu sorun. Yol sizi Sarpdere köyüne götürecektir.

UÇMAKDERE
Tekirdağ'dan sonra sahil yoluna girerek gidilir. En kolayı yolu sormak. Yol biraz bozuk, ancak jeolojik oluşumlar çok ilginç. Bir zamanların en önemli şarap üretim merkezi olan köy, şimdilerde dinginliği yaşıyor. Şarap üretim az da olsa hâlâ devam ediyor. Otantikliğini büyük ölçüde korumuş olan köyden tepelere doğru giden patikalarda yürüyüşler yapabilirsiniz.

RUMELİ FENERİ DEMİRCİKÖY
Bir yanınız orman, bir yanınız Karadeniz. Keyifli ve kolay bir yürüyüş rotası. Rumeli Feneri'ndeki itibaren yürümeye başlayabilirsiniz. Eğer aracınız varsa yolun sonundaki Golden Beach tesislerine kadar giderek yürüyüşe buradan başlayabilirsiniz. Tesislerin içinden geçerek hemen arkadaki yola girin. Deniz sürekli sağınızda kalsın. Ana yola dik gelen yollara girmeyin. Sürekli sağa giden yollan tercih edin. İki saat sonra Demirciköy'e bağlı güzel bir plaja geleceksiniz. Dönüş yine aynı parkurdan...

YUVACIK
Kocaeli'nin Yuvacık köyü civarında birçok yürüyüş parkuru bulunuyor. Bu parkurların bir kısmı orman içlerinde tepelerden geçerken, bir kısmı da dere içlerinde. Dere içinden geçen parkurlarda ıslanmayı göze almanız gerekiyor. Aytepe, Menekşe Yaylası, Serindere, Bıçkıdere en önemli parkurların başında geliyor.

MAŞUKİYE KELTEPE
Eskiden Sapanca üzerindeki Maşukiye'den Keltepe'ye kadar yürür, Kuzuyayla'da kamp kurardık. Yol çok düzeldiği için yaylaya kadar araçla çıkıp yürüyüşünüze buradan başlayabilirsiniz. Bu bölgede anıt kayın ağaçları bulunuyor.

ERFELEK ŞELALELERİ
Sinop'un Erfelek İlçesinin 15 kilometre güneyindeki Şamı köyü sınırlan içindeki Şamı şelaleleri 30 civarındaki irili ufaklı şelaleden oluşuyor. Dört yıl önce keşfedilen bu bölge önemli bir trekking parkuru. İlkbahar ve sonbaharda doğanın tüm renklerini görebilirsiniz.

YEDİGÖLLER
Bolu Yedigöller meşhurdur. Doğanın canlanmaya başladığı bugünler ise en keyifli yürüyüş zamanıdır. Göllerin etrafında tepelere doğru giden patikalarda keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

KIBRISÇIK YAYLALARI Bolu'nun Kıbrısçık ilçesinin orman içindeki Ahşap yaylalan her mevsim farklı manzaralanyla görülmeye değer. Bu günlerde yaylalarda orkideler tüm bölgeyi kaplamış durumda. Bölgedeki en çok bilinen yaylalar Kurtini ve Hattağız. Bu yaylalarda orman içindeki çeşitli parkurlarda birkaç saatten 10 saate kadar süren yürüyüşler yapabilirsiniz.

YENİCE ORMANLARI
Karabük'ün Yenice ilçesindeki ormanlar bir çok endemik türü ve ağacı barındırır. İlkbahar ve sonbaharda bitkilerin aldığı farklı renkler farklı güzellikler sunar. Orman içindeki yavl=_ir: kamp kurarak günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz.

ULUDAĞ
Yüksekliği 2550 metre olan Uludağ'da oteller bölgesinin ilerisindeki ormanın içinde kamp kurarak veya otellerde kalarak zirveye, buzul göllerine günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz.

NALLIHAN
Ankara'nın Beypazarı ve Nallıhan ilçeleri arasında kalan ideal bir trekking alanı. Davutoğlan köprüsünün tam. karşısındaki Kıztepe'ye uzanan yamaçlarda yürüyebilirsiniz. Doğanın yamaçlar üzerindeki renk oyunlarının en güzel gözlendiği yerlerden biri burası.

SOĞUKSU MİLLİ PARKI
Ankara'nın Kızılcahamam ilçesine bağlı bu milli park, çeşitli yürüyüş rotalan içeriyor. En ilginç rotası ise 10 milyon yıl önce taşlaşmış ağaçların bulunduğu parkur. Milli parkın dışında kalan Çamlıdere bölgesinde tepelerin eteklerinde yapacağınız bu yürüyüşlerle onlan görebilirsiniz. Birer doğal anıt olan bu oluşumların zarar görmemesi için örnek almayın ve alanlara da engel olun.

İSCEHİSAR
Afyon'un İscehisar ilçesi sınırları içinde kalan peribacalan pek bilinmez. Minik bir Kapadokya olan bu bölge Friglere de ev sahipliği yapmış.

GÖKÇEADA
Dünyanın dördüncü en sulak adası olan Gökçeada sadece sahillerinin güzel liği veya eski Rum köyleriyle bilinir. Oysa Gökçeada'da kalacağınız her gün için ayrı bir yürüyüş rotası yapabilirsiniz. Gireceğiniz bir ratika sizi bazen bir kaleve, bazen vıkılmava yüz tutmuş eski bir mahalleye, bazen de 30 metreden dökülen bir şelaleye götürebilir.

Antik izler arasında...

KESTANBOL
Çanakkale'nin geyikli ilçesine bağlı Kestanbol'un trekking rotalan, antik yerleşimleri de kapsıyor. Çığır dağının zirvesindeki Neandrea antik kentinden Kestanbol'a yürürken birçok antik yerleşim izleri de gözlenebiliyor. Bu parkurlar üzerinde bulunan bin yıllık antik granit ocaklarından çıkarılmış granit sütunlar da oldukça ilginç.

KAYNAKLAR
Buca'nın şirin bir köyü olan Kaynaklar, son yılların çok rağbet gösterilen trekking rotalarından biri. Köy, haftasonlan kaya tırmanıcılarını ve İzmir'den dingin bir haftasonu yaşamaya gelen yüzlerce doğaseveri ağırlıyor.

ÇİÇEKBABA DAĞI
Denizli'nin Beyağaç ilçesi sınırlan içindeki Çiçekbaba dağında kamp kurarak yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu dağ yaşları 1200'e kadar çıkan anıt karaçam ormanlarını da barındırıyor bünyesinde. Bu dağı yürüyerek birkaç günde aşıp Köyceğiz'e inebilirsiniz.

NARMAN KANYONU
Erzurum'un Narman ilçesi 12 kilometrekarelik muhteşem bir oluşumu barındırıyor. Gökyüzüne sihirli bir merdiven gibi yükselen kırmızı peribacalarının dünyada çok az benzeri var. Vadi içinde yürümeye başladınız mı, akşam olduğunu fark edemeyeceksiniz bile.

NEMRUT KALDERASI
Tatvan'da bulunan Nemrut volkanına araçla gidilebiliyor. Kraterin içinde yapacağınız bir trekking ilginç görüntülerle karşılaşmanıza neden olacak. Simsiyah volkan camlarından çok olmamak şartıyla bir küçük örnek alabilirsiniz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN