TÜPLÜ DALIŞ (Scuba Sporu)

Deniz kokusunu ciğerlerinize çektiğinizde kendinizi yeniden doğmuş gibi hissediyorsanız, denizin çağrısını duyanlardansanız... O zaman, tüplü dalış olan scuba sporu tam size göre.

Yer çekiminin olmadığı bir ortamda kendinizi yüzer değil de uçarken bulduğunuz scuba, belki de öğrenmesi en kolay sporlardan biri. Dışarıdan bakıldığında çok fazla detay ve malzeme varmış gibi gözükse de sizi soğuktan
koruyacak dalış kıyafeti, tüp, regilatör ve ahtapotun takılı olduğu ve suda yüzerliğinizi sağlayan yelek, ağırlık kemeri, gözlük ve palet kullanılan gerekli malzemeler. Bu malzemeleri rahatlıkla takıp sökmeyi öğrendikten
sonra teorik derslere katılıyorsunuz. Daha sonra sığ deniz veya havuzda dalış ekipmanınızla pratik yapıyorsunuz. Dünya üzerinde PADI ve CMAS olmak üzere iki farklı ekolün dalış okulları bulunuyor. Kursu tamamladığınızda PADI veya CMAS dalış brövesine sahip oluyorsunuz ve bu bröveyle dünyanın her hangi bir noktasında dalış yapabiliyorsunuz. Genelde dalış okulları kurs için ekipman kiralıyor, dalış turu düzenliyor ve dalış malzemesi satıyor.

Yeni dalmaya başlayanların suyun altında yüzerliklerini sağlamaları ve ekipmanlara alışmaları biraz zaman alıyor. Dalış sırasında dikkat etmeniz gereken konuları iyi çalışırsanız her dalış sizin için farklı bir macera olabilir. Bir kere sualtı ekipmanına alışınca artık suyun içinde kendinizi uçar gibi hissediyorsunuz. Yerçekiminin olmadığı bu ortam derinlere indikçe basıncın artması, çevrede gördüğünüz sualtı varlıkları sizi farklı bir dünyaya götürüyor. Dalışlarda acemiliği geride bırakanlar ise bu işin ikinci adımı olan su altı fotoğrafçılığına başlıyor.

Dünyanın en iyi sualtı fotoğrafçılarından biri olan National Geographic`in fotoğrafçısı David Doubilet`e göre dünyanın en iyi dalış noktaları ve sebepleri:

Milne Körfezi`ndeki resifler

Büyük Okyanus`un batısında Papua Yeni Gine`de bulunan körfezde dünyanın en zengin mercan resif sistemlerini besleyen sıcak akıntı alanı bulunuyor. Pasifik Okyanusu`nda doğal güzelliğini koruyan bu bölge, Endonezya ile aynı kuşakla yer alıyor.

Tasmanya

Avustralya`nın güneyindeki Tasman Denizi doğanın cömert davrandığı bölgelerden biri. Burada plankton açısından zengin soğuk sular, derin deniz canlılarını sığ sularda görmenize imkan veriyor.

Hopkins Adası

Avustralya`nın güneyinde bulunan ada etrafında, sakin karakterli deniz aslanlarıyla birlikte dalış yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Güney Afrika kıyıları

Burada denizlerin efsanevi köpekbalığı, büyük beyazları kendi ortamında görmenin heyecanını yaşayabilirsiniz. Ayrıca sardalyaların göç zamanı fok ve yunus gibi birçok deniz yaşayanı bu kıyılara akın ediyor.

Kızıl Deniz`in kuzeyi

Birçok kişi tarafından ziyaret edilse de zengin fotoğraf çekme imkanı yüzünden hala en tercih edilen dalış noktalarından biri.

Bali

Endonezya`nın kuzeydoğu açıklarında bulunan Bali adası, koyu renkli volkanik kumla kaplı ve rengarenk deniz canlıları için harika bir fon oluşturuyor. Burası su altı fotoğrafçılığına meraklı olanlar için ideal dalış
noktası.

North Sound Koyu

Grand Cayman`da bulunan bu koy berrak suyuyla meşhur. Cam gibi duru denizde vatozların gezintisi seyredenlere huzur veriyor. Gün batımında ışığın değişimini izlemek ise dalış sonrası farklı bir deneyim oluyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN