TÜRK DOKTORLARI ÖTANAZİDEN YANA

Tıp çevrelerinde yıllardır tartışılan 'ötanazi' hakkına Türk doktorlar sıcak bakıyor. Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan ankette 132 doktorun yüzde 85'i ötanaziye 'evet' dedi. Ötanazi, bugün tüm dünyada yalnızca Hollanda'da serbest.

 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından yapılan bir anket, Türk doktorlarının ötanazi konusundaki görüşlerini gün ışığına çıkardı. Antalya'daki tıp fakültesi, devlet hastanesi, sağlık ocakları ve özel hastanelerde görev yapan 132 doktorun katıldığı ankette, yüzde 85 oranında 'ötanaziye evet' yanıtı geldi. Doktorların yüzde 12'si hastanın böyle bir karar verme hakkı 'olmadığını savunurken, yüzde 3'ü kararsız kaldı.

Antalya'daki doktorların büyük çoğunluğu hastaya bu hakkın tanınması gerektiği görüşünü savunurken, Türkiye'deki ilk ötanazi isteği de yine Antalya'da yaşanmıştı. 28 yaşındaki ziraat mühendisi Bahar Bilecen, 1995 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu felç olmuş ve Bilecen 1 Şubat 1995 tarihinde ötanazi isteyerek tıp dünyasında tartışmalara yol açmıştı. Bazı doktorlar, bu arzusunun yerine getirilmesini isterken, bazısı bunun yanlış olduğu yönünde birleşmişti. Ötanazi isteği yerine getirilmeyen Bahar Bilecen, özel uçakla tedavi için İstanbul'a götürüldükten bir gün sonra 23 Şubat'ta yaşamını yitirmişti.

Dünyanın muhtelif ülkelerinin ötanazi konusuna bakışı, bazı ayırımlar olsa da pek farklı değil. Ötanazi pek çok ülkede suç kabul ediliyor. Türkiye'de ötanaziyle ilgili herhangi bir özel hüküm ceza yasalarında yok. Ötanazi uygulayan kişinin yaptığı 'kasten adam ölürme veya intihara yardım' olarak kabul ediliyor. Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi de ötanazi uygulamasını yasaklıyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN