TÜRKİYE'NİN KANSER HARİTASI ÇIKARILIYOR

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi'nce Türkiye'nin "kanser haritası"nı çıkarma çalışmasının ilk aşaması tamamlandı. Çalışma sonucuna göre bir açıklama yapan Prof. Dr. Tuncer, Türkiye'de bazı kanserlerin yoğun olduğu bölgeler ve nedenleri hakkında şunları söyledi: "İç Anadolu'nun batı, Ege bölgesinin doğu kesimindeki doğal yeraltı sularında, akciğer ve mesane kanseri riski doğuran arsenik kirlenmesi var. Özellikle Ege'nin doğusunda, arsenikli su kullanan bazı ilçeler saptamıştık ve bu ilçelerde su rehabilitasyonunu gerçekleştirdik. Doğu Anadolu'da yemek alışkanlıkları nedeniyle, özellikle besinleri çok sıcak yemekten, mide kanseri açısından çok riskli bir bölge tespit ettik. Bazı termik santrallerin çevresi, hava kirliği nedeniyle akciğer kanseri riski taşıyor."

Sağlık Bakanlığı'nın kanserle savaş politikasının "kanseri önlemeye ve taramaya" yönelik olduğunu ifade eden Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer "Yapmamız gereken en önemli şey; bir kanser verisi ortaya çıkarmak. Bunun için kanser haritasına ihtiyaç var" diye konuştu. Prof. Dr. Tuncer, kanser haritası ile Türkiye'nin neresinde, hangi kanser türlerinin yoğunluk gösterdiğinin saptanacağını dile getirerek, bu konudaki çalışmaların son 1 yılda hızlandığını bildirdi. Bunun için ilk iş olarak kayıt sistemim yenileme çalışmalarına başladıklarını belirten Prof. Dr. Tuncer, "Kayıtlarını iyi tutmayan ve Sağlık Bakanlığı'na bildirmeyen hastanelerde onkolojik çalışmalara izin verilmeyecek" dedi. Vakaların 3'te 1'inin kayıtsız olduğuna işaret eden Prof. Dr. Tuncer, AB projeleri dahilinde Türkiye'nin "sağlıklı su" haritasını da çıkartacaklarını kaydetti.

Prof. Dr. Murat Tuncer, ayrıca Antakya, Çorum ve Tunceli'nin de aralarında bulunduğu 11 merkezde yoğun olarak "ailevi (genetik)kanserler" saptadıklarını, o yörelerde yapılan akraba evliliklerinin genetik kanserlerin yaygınlaşmasını sağladığını belirtti. Bu hızla 2020 yılında dünyada her yıl 20 milyon yeni kanser vakasının ortaya çıkacağım vurgulayarak, bunların yüzde 75'inin gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelerde meydana geleceğini söyleyen, Prof. Dr. Tuncer Türkiye'de sadece kanser ilaçlarının yan etkilerini ortadan kaldırabilmek için ayda 1.5 milyon dolar harcandığını belirtti. Prof. Dr. Tuncer "Bizim gözümüzü açmamız gerekiyor. Çünkü kanser, ekonomik boyutu da çok yüksek olan bir hastalık grubu. Çoğu ilaçlar ithal olduğu için ekonomimizden ciddi götürüleri var" dedi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN