TÜRKİYE?NİN KAPLICALARINDA SAĞLIK VE GÜZELLİK TATİLİ

AFYON / Gazlıgöl

İçme tedavisi ile; ağrılı ve spazmlı böbrek hastalıkları, mide rahatsızlıkları, karaciğer, safra yolları ve bağırsağın spastik ağrıları, banyo tedavisi ile; romatizma, nevralji, nevrit, artroz, kadın hastalıkları ve saboreik deri hastalıkları tedavi ediliyor.

Sıcaklık 31-70 derece, debi 21t/sn

KONAKLAMA: Gazlıgöl Kaplıca İşletmesi 0272-273 6130

Tesis dört bloktan ve villalardan oluşuyor. A Blok'ta 32 daire var. Dairelerde tek oda, mutfak, tuvalet bulunuyor. B Bloktaki daireler ikişer oda, küvetli banyo, mutfak ve tuvalet var. 5 yataklı dairelerin ikisinde üç odalı ve televizyonlu. C Blok ve D Blokta 2 yataklı ve tuvaletli 10 adet daire var, yaz aylarında hizmete giriyor. Dubleks villalarda salon, 2 yatak odası, havuzlu banyo, mutfak, tuvalet/ televizyon, oturma grupları bulunuyor.

Banyolu dairelerin hepsinde termal su kullanılıyor. Kaplıca tedavisi için tesiste 5 adet genel kullanıma açık banyodan da yararlanılıyor. Tüm hamamlarda şifalı içme suyu bulunuyor. Ayrıca bir lokanta tesis dahilinde hizmette.

ULAŞIM: Afyon'un kuzeyindeki kaplıca, kent merkezine 25 kilometre uzaklıkta ve Afyon-Seyitgazi-Eskişehir yolunun 20. kilometresinde bulunuyor. Termal tesislere hem karayolu hem demiryoluyla ulaşım mümkün. Afyon Gazlıgöl arasında çalışan minibüslere binilirse 30 dakika sonra oradasınız.

AFYON / Ömör-Gecek

Romatizmal hastalıklar, kemik ve kireçlenme rahatsızlıları, ortopedik ameliyat sökelleri, kadın hastalıkları, bağışıklık, solunum yolu hastalıkları, sinir, kas yorgunlukları ve beslenme bozuklukları.

Sıcaklık 53-66 derece, debi 2,16 it/sn

KONAKLAMA: Oruçoğlu Termal Resort (*****) 0272-251 5050

Tesisin yatak kapasitesi 800. 330 odanın 12'si süit. Tüm odalarda termal su, duş ve banyo var. Telefonlu, uydu yayını ve mini bar olan odalar da var. Otel dahilinde bir kür merkezi, zayıflama ünitesi, solaryum, büyük termal havuz, jakuzi, su kaydırağı, havuz, sauna bulunuyor. Uzman doktor ve fizyoterapist denetimindeki fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde hot pack, ultrason, tens, kısa dalga diatermi, enfraruj, lazer, interferansiyel, whirpool, traksiyon, ultraviyole, parafin banyosu uygulamaları var.

Ayrıca sinema salonu, mini futbol, basketbol ve tenis sahaları, masa tenisi,çocuklara oyun odası, üç lokanta, iki bar, kafe, disko, bowling ve bilardo salonları, alışveriş merkezi ve kuaför bulunuyor.

Afrodit Termal Kür Merkezi'nde cilt bakımı, çamur terapi, köpük terapi, kırışıklıklar için bakım uygulamalarının yanı sıra aroma terapi de yapılıyor.

ULAŞIM: Afyon Kütahya karayolu üzerinde Afyon'a 14 kilometre mesafede bulunuyor. Afyon-Gecek arasında çalışan minibüsler termal tesislerin önünden geçiyor.

ANKARA / Kızılcahamam

Eklem iltihapları, kırık-çıkık sonrası kalan ağrılar ve hareketsizlik, kol ve bacak felçleri, romatizmalar, kadın hastalıkları, ağız içi ve deri hastalıklarının yanı sıra mantar hastalıkları da tedavi ediliyor.

Sıcaklık 50-51 derece, debi 2,8 It/sn

KONAKLAMA: Ab-ı Hayat Otel 0312-736 5620

Otel 205 yatak kapasiteli ve toplam 93 odalı. Odalarda uydu yayınlı televizyon, mini bar, telefon, termal su ve 24 saat oda hizmeti bulunuyor. Açık büfe lokanta, kapalı ve açık termal havuz, Türk hamamı masaj salonu, solaryum, güzellik salonu, fizik tedavi üniteleri, çocuk kulübü ve bar hizmetlerin içinde yer alıyor.

Patalya Termal Resort 0312 736 0200.

Toplam 320 yatak kapasiteli otelin 4 odası süit. Odalarda uydu yayınlı televizyon, mini bar, termal banyo var. Konferans ve toplantı salonu, sağlıklı yaşam merkezi, 3 toplantı salonu,

2 restoran, 2 bar, kafe, açık ve kapalı havuz, Türk hamamı, masaj salonu, sauna, kondisyon merkezi, solaryum var. Tesiste aroma terapi, bitki banyoları, selülit, varis ve antistres tedavileri, saç bakımı hizmetleri de sunuluyor.

ULAŞIM:Havaalanına uzaklığı 70 kilometre. Ankara-Bolu karayoluyla Kızılcahamam'a ulaşılıyor. Kızılcahamam'a belediye ve halk otobüsleriyle Ulus Opera Meydanındaki Kervansaray otoparkından her saat ulaşım var.

BALIKESiR / Gönen

Su buharının solunmasıyla müzmin alt ve üst solunum yolları iltihapları, sinüzit, alerji, burun içi iltihapları, müzmin larenjit ve farenjit, kronik bronşit, nefes darlığına sebep olan akciğer hastalıkları, bronş genişlemesi ve astım tedavi ediliyor. Mineralli suyun içilmesi,( mide ve

onikiparmak ülseri, hazımsızlık, safra kesesi tembelliği, kabızlık, kalın bağırsak spazmları, idrar yolu iltihaplanma) yararlı. Banyo uygulamaları ise iltihaplı eklem romatizması, bağırsak iltihaplanmasına bağlı romatizmalar, diz, kalça, boyun ve bel kireçlenmeleri, kadın hastalıkları, ameliyat sonrası nekahat dönemleri için yapılıyor.

Sıcaklık 78 derece, debi 15,34lt/sn.

KONAKLAMA: Gönen Termal Tesisleri. 0266-762 3605

Tarihi hamamların yanı sıra, 5 otel, açık yüzme havuzu, sauna, bar, disko, oyun, toplantı ve okuma salonları, voleybol, basketbol ve çim futbol sahaları bulunuyor. Yıldız Otel, Güneş Otel ve Park Otel tesislerin içinde yer alıyor. Otele 200 metre mesafede güzel, ağaçlar içinde bir park var.

ULAŞIM: İstanbul'dan otobüsle altı saat uzaklıkta. Deniz yolunu tercih edenler İstanbul'dan Bandırma'ya hızlı feribotla , yaklaşık iki saatte gidiyor. Gönen'e belediye ya da halk otobüsleri ve dolmuşla 50 dakikada ulaşım sağlanıyor. Tesisler Gönen'e 300 metre mesafede.

BOLU / Karacasu

Romatizma ve dolaşım, kalp, solunum yolu ve kadın hastalıkları, sindirim sistemi. böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, kemik ve kireçlenme sorunları, metabolizma bozukluklarına iyi geliyor.

Sıcaklık 44 derece, debi 14,5 lt/sn.

KONAKLAMA: Büyük Kaplıca, Bolu Termal Otel (***) hizmet veriyor. Otelin beş suit

77 odası var. Yatak kapasitesi 150. Odalarda uydu yayınlı televizyon, mini bar bulunuyor.

Lokanta, kahvaltı salonu, 250 kişilik seminer salonu, kır bahçesi, bar, pastane. Oyun, atari ve televizyon salonu, market kondisyon merkezi, 2 futbol sahası, 12 özel banyo, masaj odası, otopark bulunuyor. Büyük Kaplıca'nın hamamından da yararlanılabiliyor. Sağlık hizmetleri için fizyoterapist ve bir hemşire görev yapıyor.

ULAŞIM: Karacasu Kaplıcası, Bolu şehir merkezine beş kilometre mesafede, Karacasu mevkiinde. Seben-Kıbrısçık yolu üzerinde. Bolu merkezden termale taksiyle ya da şehir merkezinden hareket eden dolmuşlarla ulaşım mümkün.

BURSA / Çekirge

Romatizmal hastalıklar, ortopedi ameliyatları, kırık sekellerinin rehabilitasyonu, mide-bağırsak, idrar yolları, şeker ve gut hastalıklarına iyi gelen şifalı termal sular Vakıfbahçe, Zeynine ve Izgara?da kurulan tesislerde değerlendiriliyor.

Sıcaklık 34.5-49.5 derece, debi 20.18 lt/sn.

KONAKLAMA: Çelik Palas Otel (*****) 0224-233 3800. Toplam 173 odası var.

Odaların hepsinde mini bar, televizyon, CİNE 5, klima, banyo var. Türk hamamı ve termal havuz., iki lokanta, üç bar, sauna, solaryum, jimnastik salonu, masaj salonu bulunuyor. 24 saat oda servisi ve concierge hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Hotel Anatolia (****) 224- 233 9400.

Otel altısı suit 95 oda ve 200 yatak kapasiteli. Klima , uydu yayınlı televizyon, mini bar tüm odalarda var. Türk ve Fransız mutfağından çeşitler sunan 2 lokanta, kasrın içinde de bir İtalyan mutfağı bulunuyor.

BURSA / Çekirge

Çekirge'de bulunan Eski Kaplıca'nın, Roma devrinden bu yana kullanıldığı sanılıyor. Eski Kaplıca 1394 yılında Sultan I. Murat döneminde yaptırılmış. Soğukluk bölümleri 1511 yılında

II. Bayezid tarafından eklenmiş. Bugün, Eski Kaplıca'nın yerinde restore edilip aslına sadık kalınarak hizmete giren Kervansaray Hotel Termal Kaplıca ve Fizik Tedavi Merkezi var.

KONAKLAMA: Kervansaray Hotel Termal Kaplıca ve Fizik Tedavi Merkezi (*****)

0224-233 9300

Otelde bulunan 211 odanın 13'ü süit. Yatak sayısı 500. Odalarda uydu yayınlı televizyon, video yayını, mini bar var. Kadınlar ve erkekler için iki bölümü olan kaplıcanın fizik tedavi ve kür merkezinde uzman doktor ve sağlık elemanları görevli; tesisin termal su bulunan yüzme havuzları, jimnastik salonu, sauna vitamin bar, solaryum, sağlık kulübü ve spor üniteleri bulunuyor. Ayrıca 800 kişilik toplantı salonu, lokanta, iki bar müşterilere hizmet veriyor. Sağlık kulübünde uzmanların kür öncesi ve sonrası gerekli analizleri yaptığı biyokimya laboratuarı, röntgen odası, fizik tedavi merkezi, kaplıca kür tedavisini tamamlayan diğer birimler. Fizik tedavi, enfraruj, ultraviole, hatbeck, ultrason, diodinami, interfrekans, radar, kısa dalga diatermi, boyun ve bel fraksiyonu, parafin yöntemleriyle uygulanıyor.

ULAŞIM: İstanbul-Yalova üzerinden 243, Ankara-Eskişehir üzerinden 382, İzmir'den ise Manisa-Balıkesir yolu takip edilerek 323 kilometrelik yolla Bursa'ya ulaşılıyor. İstanbul'dan Topçular-Eskihisar arabalı vapuru ya da Yenikapı'dan deniz otobüsleriyle Yalova'ya, oradan da Bursa'ya ulaşmak mümkün.

İZMİR / Balçova

Romatizmalar, kireçlenmeler, siyatik, bel ve boyun fıtığı ağrıları, adale ve böbrek rahatsızlıkları, eklem rahatsızlıkları, ortopedik ameliyatların rehabilitasyonu, sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri var.

KONAKLAMA: Princess Hotel (*****)

0232-238 5151 300

Odanın 10'u süit. Bütün odalarda mini bar, müzik yayını, uydu yayınlı televizyon, CİNE 5, termal su bağlantılı havuzlar var. Hizmetler; havuz, Türk hamamı, sauna, cilt bakımı ve masaj üniteleri, fitness, yedi toplantı salonu, lokanta, bar ve disko bulunuyor. Tedavi Merkezi dört gruptan oluşuyor. Jakuzi, havuzlar, whirpool, su alfa masajları ve jet duş üniteleriyle kaplıca tedavisi; elektrikli ısıtma sistemiyle masaj, elektroterapi ve fizyoterapistlerin kontrolünde jel ve ultrason ile ağrıyan bölgeye elektrikle uygulanan fizik tedavi; parafin ve elektroterapi ardından uygulanan egzersizler. Çamur terapi, aroma terapi, parafin banyosu tesisin diğer hizmetleri.

İSTANBUL / Tuzla

İçme kürleri, kronik iltihaplar, ülser zemini, gut hastalıkları ve şişmanlıkta, karaciğer fonksiyonlarını düzenlemede yararlı, İnhalasyon kürleri üst solunum yolları hastalıklarında, banyo uygulaması ise romatizmal ve kadın hastalıkları, ortopedik ameliyatların nekahat devresinde yararlı oluyor.

Sıcaklık 20 derece.

KONAKLAMA: Konaklama Tuzla İçmeleri Kaplıca Kür Merkezi 0216-3955386

Tesis, otel ve bahçe içinde 15 bungalov tipi evden oluşuyor. Bungalovlar iki ya da

üç yataklı. Pansiyon hizmeti de var; 17 oda ve 35 yatak kapasiteli. Kaplıca içindeki otelin 28 odası ve 56 yatak kapasitesi var. Odalarda ısıtma sitemi, küvet ve televizyon bulunuyor. Otelin üç lokantası var. Banyo terapi bölümünde kapalı termal yüzme havuzu, 4 adet özel jakuzili kabin banyo, inhalasyon bölümü ve dinlenme odaları var. Bu ünitelerde akapunktur ve fizyoterapi uzmanı olan iki doktor dışında iki hemşire görevli.

ULAŞIM: Tuzla merkeze iki, Kadıköy'e 20 kilometre uzaklıkta. Topkapı Cevizlibağ'dan kalkan Tuzla otobüsleriyle, Haydarpaşa'dan kalkan banliyö trenleriyle ulaşım mümkün. Trenden İçmeler istasyonunda inerek kaplıcaya gitmek çok rahat.

AĞRI / Diyadin

Kaplıca, Yılanlı, Davut ve Köprü Çemiği olmak üzere üç kola ayrılıyor. Köprü Çermiği'ni, Murat Nehri'ne kadar sarkan travertenler oluşturuyor. Her üç çermiğin de böbrek, cilt hastalıkları ve romatizmalar üzerinde tedavi edici etkisi var.

KONAKLAMA: Turizm Müdürlüğü?ne danışalabilir: 0472-215 3730

ULAŞIM: Ağrı Doğubeyazıt'ta bir otelde kalıp günübirlik gidebileceğiniz kaplıcalar Diyadin'e yedi, Ağrı merkeze 70 kilometre mesafede yer alıyor. Ulaşım için Ağrı?ya da Doğubeyazıt ilçesinden her saatte araç bulunuyor.

DİYARBAKIR / Çermik

Romatizmal hastalıklar, nevrit, polinevrit, çocuk felci, kadın hastalıklarının tedavisinde yararlı oluyor. Ayrıca inhalasyon kürleri solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Kaplıca bölgesinde küçük oteller ve pansiyonlar var. Ayrıca Dicle Üniversitesi

(0412-461 2531) tarafından işletilen 120 yatak kapasiteli bir de otel bulunuyor.

KONAKLAMA: Turizm Müdürlüğü'ne başvurulabilir. 0412-221 7840.

ULAŞIM: Kaplıca Diyarbakır?a 90 kilometre uzaklıkta yer alan Çermik ilçesinde bulunuyor. Diyarbakır ilçe merkezinden kalkan otobüsler tercih edilebilir.

ERZURUM / Pasinler

Romatizma, böbrek taşı düşürme, siyatik, astım, cilt tedavisinde kullanılıyor. Kaplıca merkezinin Büyük ve Küçük Kaplıcalar tarihi mimarisine uygun olarak restore edilmiş. Kaplıcanın bulunduğu alanda otel, çay bahçeleri, oyun alanları var.

KONAKLAMA: Turizm Müdürlüğü'ne başvurulabilir. 0442-218 5697

ULAŞIM: Erzurum-Kars-Ağrı transit yolu üzerinde, Erzurum merkeze 38 kilometre uzakta bulunuyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN