TUZLA İÇMELERİ

Kadıköy'e uzaklığı 32 kilometre olan ve 13 hastalığa iyi geldiği saptanan Tuzla Şifalı Suları, İstanbul yakınında olması nedeniyle çok rağbet görüyor.Tuzla Termal Tesisleri, İstanbul'da oturup da kaplıcaya gidemeyenler için ideal bir fırsat. Atatürk'ün de buradaki şifalı sulardan içmek için uğradığı Tarihi Tuzla Termal Tesisleri, sağlık merkezi olmasının yanı sıra sosyal tesis olma niteliğinde. 70 bin metrekarelik alana kurulu olan tesis, hem şifalı sulardan yararlanmak hem de tatil yapmak amacıyla gelenlere hizmet veriyor.

Kadıköy'e 32 kilometre uzaklıkta bulunan Tuzla ilçesindeki tesisler, tren istasyonuna ise 500 metre uzaklıkta bulunuyor.

 

Bugüne kadar 13 değişik iç hastalığa iyi geldiği saptanan şifalı sularda romatizmal hastalıklar, cilt, barsak, karaciğer, kadın ve böbrek hastalıkları, baş dönmesi, kabızlık gibi pek çok hastalıktan yakınan kişiler tedavi amacıyla geliyor.

 

Tesise gelenlere hastalıklarına göre doktor kontrolünde bir kür hazırlanıyor. Bu programda şifalı suların yanında tıbbi masaj, akupunktur gibi diğer alternatif tıp yöntemleri de uygulanıyor. Şehrin içinde, şehir yaşamından ve stresinden uzak bir ortamda kür yapma olanağı sunan ve tamamen çam ağaçlarıyla kaplı tesiste çocuklara oyun sahası, piknik alanı, zengin yemek çeşidi bulunan bahçe restoranı da bulunuyor.

Tuzla suyunun özellikleri Tuzla İçmeleri'nde biri 'Büyük', diğeri ' Küçük' adlarıyla bilinen iki su kaynağı vardır, içme suretiyle tedavide kullanılmaktadır.

 

Büyük içme safra yolları, taş, kum, mide, barsak tenyalarına faydalıdır. Pankreası düzenler, şeker ve gut hastalıklarına şifa sağlar. Küçük içme, Büyük içme ile aynı şifa niteliğindedir.

 

Ancak içimi daha kolaydır. Sinirsel rahatsızlıklara iyi gelir. Şişmanlığın giderilmesinde kolaylık sağlar.

Her iki içme de baş ağrıları, uykusuzluktan şikayet edenler için faydalı bir sudur. Su aç karnına yudum yudum ve dinlenerek içilmelidir.

 

DOĞANIN KUCAĞINDAN FIŞKIRAN ŞİFA KURŞUNLU KAPLICALARI

 

Kurşunlu Kaplıcaları'nı Salihli Belediyesi işletiyor. 12 ay boyunca hizmete açık olan kaplıca evleri müşterilere 10'ar günlük devreler halinde veriliyor. Tesisler kış aylarında yüzde 85, yaz aylarında ise yüzde 98'lik doluluk oranına ulaşıyor. Kurşunlu kaplıcalarında müşterilerin ihtiyaçlarım karşılayabilmeleri için market, kasap, fırın, manav, çay bahçesi, kafeterya ve restoran bulunuyor. Kaplıcalardan oda kiralamak isteyenler aylar önce rezervasyon yaptırmak zorunda.

 

Salihli Belediyesi Kurşunlu Kaplıcaları, şifalı sularıyla Türkiye'nin her yerinden insanların umut kapışı durumunda. Kaplıcalar, ayrıca Şart Harabeleri'ne gelen turistlerin uğrak yeri. Kaplıcalar, yöre halkı tarafından piknik alanı olarak kullanılıyor. Kurşunlu Kaplıcaları, şifanın yanı sıra huzur da dağıtıyor. Şirin bir dinlenme kampını andıran tesislerde 86 adet apart ev bulunuyor. Evlerin 20 adedi iki yataklı küçük ev tipinde, 50 adedi 3 yataklı, 16 adedi 5 yataklı villa tipinde modern konutlardır. Evlerin tümünde 98 derecelik sıcak termal suyunun bulunduğu küvetli banyo yer alıyor.

 

Kaplıcalarda ayrıca günü birlik termal tedavi tesisleri de bulunuyor. Bu tesislerde 2 adet erkek ve kadın genel havuz, 8 adet aileye mahsus jakuzili odalar, su masajlı havuzlar, 2 adet sauna bulunmaktadır. Ayrıca bu bölüm içinde kurulan fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesinde ultrason, tens, kısa dalga diatermi, enfraruj, interferansiyel, dradinami, galvano faradi, vaklim bacer, lumbo, servikal fraksiyon cihazları ve rehabilitasyon aletleri ile tedavi uygulamaktadır. Bu tesislerden gerek kaplıca müşterileri gerekse, dışarıdan gelen müşteriler günü birlik olarak faydalanabilirler.

 

Salihli Belediye Kurşunlu Kaplıcaları'nın iyi geldiği hastalıklar:

 

? Romatizma! hastalıklar

? Siyatik, lumbago, nevrit nevralji, bel fıtığı ve her türlü kireçlenme

? Kırık ve çıkıkların çabuk iyileştirilmesinde

? Çeşitli cilt hastalıkları

? Böbrek hastalıkları ile taş ve kumlarının dökülmesinde

 

Kaplıca içinde bulunan hem içme hem de banyo olarak kullanılabilen kükürtlü suyun faydalı olduğu konular:

 

Solunum yolu hastalıkları

Şeker hastalıkları

Mide rahatsızlıkları

Böbrek ve safra kesesi ağrıları

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN