ÜÇ ADIMDA MUTLULUK

Dünyanın en temiz havalı ikinci noktası olan Yeşilyurt ciğerlerinizi, Afrodit Kaplıcaları teninizi temizleyecek. Yolu Uludağ'a düşenlere ise strese deva Cumalıkızık'a uğramalarını öneriyoruz.

 

Yurtdışı en azından bu bayramda planlarınız dahiline girmiyor. Belki dokuz günlük tatilin bir kısmını evinizde geçirmek, diğer yarısında ise birkaç günlük kaçamak yapmak istiyorsunuz. Havanın elverişsiz olabileceğini ya da bayram trafiğini düşününce doğal olarak yakın bir yere kapağı atmak daha cazip hale geliyor. İstanbul Deniz Otobüsleri sayesinde uzaklar yakın oldu. Mesela gemiden iniyorsunuz, arabayla iki saatlik bir yolculuktan sonra Kaz Dağı'ndasınız. Edremit Körfezi'nden dağlara çıkan her küçük yol, birbirinden güzel köylere ulaşıyor, ilk olarak temiz havası ile tanınan Yeşilyurt'a uğrayalım. Yüzde 55 oksijen oranıyla Alplerden sonra dünya sıralamasında ikinci. Doğal bir oksijen çadırı olan köyde geçirdiğiniz her gün zindeleştiğinizi, büyük şehrin kirini pasını üstünüzden attığınızı hissedeceksiniz. Yöreye özgü taş evler, daracık taş sokaklar, yaz kış yeşil çam ormanları kalbinizi hemen fethedecek. Evet doğru, bayramlarda seyranlarda çok tenha olmuyor ama gün içinde neredeyse herkes kendini patikalara attığı için, kalabalığın sizi rahatsız edeceğini düşünmüyoruz.

Yeşilyurt, Kaz Dağı'nda konaklama konusunda en çok seçeneğiniz olan yer. Oteller ya da pansiyonlar eski taş evlerin restorasyondan geçirilmiş hali. Ama en azından Kurban Bayramı'nda rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Bu mekanlarda konaklayanlara dağda yapılacak yürüyüşlerde rehber hizmeti veriliyor.

Kaplıcaya girin, Afrodit'leşin!

Köyden arabayla 15 dakikada Afrodit Kaplıcaları'na ulaşıyorsunuz. Adı üstünde, suya girenin güzelleştiği söyleniyor. Kaplıca bir tane büyük oda, birkaç tane de küçük odaya ayrılmış. İçeri ilk girdiğinizde görüntü biraz ürkütücü gelebilir. Çünkü suyun temas ettiği her yer kahverengi. Su berrak ama içinde yüksek miktarda demir var. Bu yüzden ardında pasa benzer bir tortu bırakıyor. Ama tarafımızdan denendi, hakikaten cildi pürüzsüz yapıyor ve bu hal bir-iki hafta devam ediyor.

Yeşilyurt köyünden 3 kilometre toprak yolla ulaşılan ve çam ormanları içinden 15 dakikalık yürüyüş gerektiren Zeus Altarı'na uğramalısınız. Edremit Körfezi ayaklarınızın altında, arka tarafta alabildiğine çam ormanları, sağ ve solda bezler bağlanmış dilek ağaçları. Buradan sadece beş dakikalık bir yolculukla da Kaz Dağı'nın belki de en şirin köyü Adatepe'ye ulaşıyorsunuz. Burada İstanbullu nüfusu, yerli nüfusundan daha fazla. Köye özgü taş evlerin sadece dörtte birinde Adatepeliler kalmış. Dışarıdan gelenler de yılın sadece birkaç ayı köye uğradıklarından burası oldukça ıssız.

Biz köy meydanındaki dev çınar ağacı ve altındaki sedire vurulduk ve kalmak için bu köyü tercih ettik. Çınara yakın olalım diyerek meydanın hemen yanındaki Eliz Pansiyon'u seçtik. Hayatta yatabileceğiniz en rahat yatak burada. Sabah doğal ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ise bir harika.

Hazır bu diyarlara gelmişken, evinizin yıllık zeytinyağı ihtiyacını karşılayın. Hemen her köyde teyzeler sızma zeytinyağı satıyorlar. Bu arada Adatepe Zeytinyağı Müzesi'ne uğrayın. Bir de satış mağazası var. Bizden söylemesi, sonra bu ürünleri İstanbul'un havalı şarküterilerinde görüp "Neden almadım" diye hayıflanabilirsiniz.

Kaz Dağı şifalı otların da yatağı. Ihlamur, adaçayı, rezene vs. almak için ideal. Kaz Dağı'nın zirvesi Sarıkız Tepesi olarak biliniyor. Muhtemelen bu mevsimde toprak yolları geçit vermiyordur. Ama Zeytinli Köyü'nden zirveye giden yolda Sutüven Şelalesi ve Hasanboğuldu Göleti var. Bu noktalara en yakın pansiyonlardan biri Zeytinbağı. Sahibi Erhan Şeker'in gurmelere layık yemekleri var.

Film platosu gibi

Şimdi ikinci önerimize geliyoruz. Belki de bayramda Uludağ'a gitmek üzere bir plan yapmışsınızdır bile. İsterseniz birkaç gününüzü de hazır Bursa'ya gitmişken, 700 yıllık Osmanlı Köyü Cumalıkızık'a ayırın. Buraya ulaşmak için Bursa-Ankara karayolu üzerinden "Bursa bitti" tabelasını görmeden önce Uludağ'a doğru sapan yola girmeniz ve yaklaşık üç kilometre gitmeniz gerekiyor. Bu köyde kalmak isterseniz iki seçeneğiniz var: Konak ya da Mavi Pansiyon. Uludağ'ın eteklerinde bir yamaca kurulmuş olan, 300 kadar evden oluşan bu köyün sokakları araba geçemeyecek kadar dar. Bu rengarenk boyanmış şirin evlerin hemen hepsi üç katlı. Ortalarında bir avlu var. Cumalıkızık o kadar bu çağa ait değil ki, kendinizi bir film platosunda hissedeceksiniz. Zaten halihazırda "Kınalı Kar" dizisine ev sahipliği yapıyor. Artık çok nadir kullanılan ekşi maya bu köyde hala ekmek yapmak için kullanılıyor ve nefis kahvaltıları bir başka leziz kılıyor. Kahvaltıdan sonra şöyle uzun bir yürüyüş yapın. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, yanınıza ihtiyacınızın iki katı film alın. Akşam üzeri, Bursa'ya inip bir iskender kebap çekin, sonra da Kervansaray Hamamı'na gidip bir güzel arının. Gece Cumalıkızık'ta dünyanın en rahat uykusunu çekin. Sabah yeniden doğacaksınız...

Nerede kalınır?

Yeşilyurt

Çetmihan: 0286 752 61 69

Ongen Country: 0286 752 24 34

Manici Kasrı: 0286 752 17 31

Adatepe

Eliz Pansiyon: 0286 752 65 88

Adatepe Pansiyon: 0286 752 66 15

Hünnap Han: 0286 752 65 93

Cumalıkızık

Konak Pansiyon: 0224 372 76 07

Mavi Boncuk:0224 373 09 55

Kaz Dağı, turizm şirketlerinin sıklıkla tur düzenlediği noktalardan. Eğer araba sürmeye ve plan yapmaya üşeniyorsanız, her şeyi onlara bırakın.

Arnika Turizm: 0212 245 15 93

GeziciYak: 0212 238 51 07

Deep Nature: 0212 243 68 85

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN