ÜÇLÜ FİLTRE TESTİ

Eski Yunanda, Sokrat bilgiyi saklaması sebebi ile saygıdeğer bir ün yapmıştı.Bir gün bir tanıdık büyük filozafa rastladı ve dedi ki,
''Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?''
?Bir dakika bekle?, diye cevap verdi Sokrat. ?Bana birşey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor."
"Üçlü Filtre?"
''Doğru'' diye devam etti Sokrat. ?Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Bu ona  3 filtre testi dememin sebebi. Birinci filtre Gercek Filtresi. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?"
''Hayır,'' dedi adam. ''Aslında bunu sadece duydum ve ....?
''Tamam,'' dedi Sokrat, ?Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, İyilik Filtresini. Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi birşey mi??
''Hayır, tam tersi...''
''Öyleyse,''diye devam etti Sokrat, ?Onun hakkında bana  kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı: İşe yararlılık filtresi. Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı??
''Hayır, gerçekten değil.?
''Iyi,''  diye tamamladı Sokrat, ?eğer bana söyleyeceğin şey doğru değilse,iyi değilse ve işe yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki??

Bu Sokrat?ın iyi bir filozof olmasının ve büyük itibar, saygı görmesinin sebebiydi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN