UZAKDOĞUDA TEŞHİS

Tıpki batıdaki hekimler gibi, Uzakdoğulu hekimler de öncelikle hastanın sorununu teşhis ederek çalışmaya başlarlar. Ancak Uzakdoğulu hekimlerin sağlığa ve hastalık nedenlerine bakışı çok farklı olduğundan, batı tıbbından çok farklı yöntemler uygulayarak teşhis koyarlar.

Uzakdoğu'da uygulanan teşhis yöntemlerinin çoğu geleneksel Çin tıbbından -yani sağlıklı olmak için yin-yang uyumlu ve Qi/Chi adı verilen beden enerjisi dengeli olmalıdır prensibinden- kaynaklanır.

Chi'nin, bedende gözle görülmeyen ancak tüm iç organları ve bedendeki sistemleri birbirine bağlayan kanallardan (meridyen) aktığı düşünülür. Bu kanallar ağındaki herhangi bir tıkanıklık veya dengesizliğin fiziksel ve ruhsal rahatsızlığa neden olduğu söylenir. Oryantal tıpta teşhisin amacı meridyenler üzerindeki sorunlu noktaları ve tıkanıklıkları tespit etmektir.

Teşhis aşamasında, bazıları binlerce yıldır uygulanmakta olan, çok eski ve gelişmiş teknikler kullanılır. Hekim hastaya arazlarını sormanın yanı sıra, hastanın geçmişi, alışkanlıkları ve yaşam tarzı, duruşu, sesinin tonu, saçının rengi ve dokusu, nefes alışı, hatta kokusunu dahi inceleyerek, hastanın sağlık durumu hakkında gayet detaylı veriler toplar. Ancak en büyük ağırlık, dilden ve nabızdan teşhis koyma yöntemlerine verilir.

Nabızdan Teşhis

Çin tıbbında, iç organlara ve beden sistemlerine bağlı olduğu kabul edilen, en az 12 değişik nabız ölçülür.

Hekim hastanın bileğinin iç tarafındaki ana damar üzerine üç parmağıyla hafifçe bastırarak nabızları bulur. Değişik nabızlar daha fazla bastırılarak bulunur. Bu yöntem öbür bilekte de tekrarlanarak toplam 12 değişik nabız ölçüsü alınır. Bunlara ilave olarak 6 nabız daha ölçülerek vücudun enerji düzeyi de tespit edilebilir.

Her nabız ölçümü, 28 değişik tanım ve niteliğe göre değerlendirilir ('hızlı', 'kaygan', 'dolu', 'dağınık', 'boş', 'çırpıntılı' gibi). Bu değerlendirmelere ve her nabzın zayıflık ve kuvvetine göre, hekim enerji dengesizliklerinin yerlerini tespit eder ve nasıl tedavi edileceğine karar verir. Usta hekimler, gözlemleri ve aldıkları nabız ölçümleri ile hastanın geçmiş hastalıklarını, hatta gelecekte olabilecek sağlık sorunlarını dahi anlayabildiklerini söylerler.

 

Nabızların sağlık dışında başka faktörlerden de etkilendiği söylenir. Bu faktörler arasında günün saati, mevsim, asabiyet ve fiziksel zorlanma sayılabilir. Deneyimli bir hekim, bu faktörlerin farkında olup, hangisinin hastanın sağlığıyla bağlı olduğunu ayırt edebilir.

Dilden Teşhis

Hekimler dilin rengine, şekline, dil yüzeyine, ne kadar nemli veya kuru olduğuna, dil üzerinde çatlak veya pürüzlerin olup olmadığına ve dilde herhangi bir yara veya ülserin varlığına bakar.

Dilin değişik kısımları incelenerek değişik organlar hakkında bilgi toplanır. Örneğin, mavimsi mor bir dil ucu kalpte özel bir enerji seviyesi varlığına, dil kenarındaki diş izleri ise sindirim sorunlarına işarettir.

Dil yüzeyinde açık beyaz renk bir kaplama olması normal kabul edilir. Ancak kalın gri, sarı veya beyaz bir yüzey bazı rahatsızlıkların varlığına işaret eder. Sağlıklı bir dil, vücut sıvılarının sağlıklı dolaşım yaptığını gösterir şekilde hafif nemli olmalıdır. Eğer dil çok kuru veya çok ıslaksa, bir dengesizlik olduğu teşhisi konur.

Dengesizliğin tanımı için, dilin çatlamış, şiş, sert veya titrek oluşu gibi diğer faktörlerin yanı sıra hastadan edinilen tüm bilgilerin ışığında karar verilir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN