VARİSE KARŞI DALYAN ÇAMURU

Muğla?nın gözde tatil beldesi Dalyan'da bulunan çamur banyoları, varis oluşumunu önlediği gibi, bundan kaynaklanan ağrı, yorgunluk, kramp ve sinirsel gerginlikleri yok ediyor. Dalyan çamuru, ayrıca, içerdiği radon elementi sayesinde "gençlik suyu" özelliği taşıyor. Caretta deniz kaplumbağalarından sonra, çamur banyolarıyla da dünya çapında üne kavuşan Dalyan'da çamur ile ilgili tesisler Ali Çavuş Girmesi, Deli Girme ve Gel Girmesi civarında sıralanmıştır.

Dalyan çamur banyoları, 1985'te adeta yeniden keşfedildi. Turizmci İrfan Tezbiner, işletmesini üstlendiği çamur banyolarını, turizmdeki alternatif arayışlarına yepyeni bir ürün olarak sundu.

Dalyan 'daki çamur banyoları, sağlığa katkılarının duyulmasının ardından Köyceğiz, Sarıgerme, Göcek, Bodrum, Fethiye, Ölüdeniz ve Marmaris gibi önemli turizm merkezlerine tatile gelenler için uğrak yeri oldu.

 

Ünlüler çamura koşuyor

Başta varis olmak üzere pek çok rahatsızlığı gideren ve güzellik sağlayan çamur banyolarına her yıl binlerce kişi geliyor. Bu ziyaretçiler arasında ünlüler de yer alıyor, İngiltere Kraliçesi'nin kardeşi Prenses Margaret, beyaz perdenin ünlü ismi Dustin Hoffman, ünlü İngiliz müzisyen Sting, futbol sahalarının yıldızları Fransız Zidane ve Dugari hemen akla gelen isimler.

Uzmanlar, bol miktarda kükürt, demir, magnezyum elementi içeren Dalyan çamurunun, özellikle bacaklara ve kalçalara sürüldüğünde varis tehlikesini ortadan kaldırdığını belirtiyor.

 

Varis nedir?

Bacaklarda kötü görüntü oluşturduğu için özellikle deniz mevsiminde kadınların ve geçimlerini podyumlardan kazanan mankenlerin kabusu olan varis, genellikle venlerin (toplar damarların) deformasyonu ve genişlemesi sonucu ortaya çıkıyor. Uzmanlar, varis oluşumunu şöyle açıklıyor;

"Vücudumuzda kişiye göre 4 ila 5 litre arasında kan vardır. Bu kanın büyük bölümünün damarlarda birikmesiyle varis oluşur. Bu kan, temizlenmek için kalbe dönmediği için giderek pıhtılaşır ve mavi ile siyah arası bir renk alır. Zamanla damarların iyice genişlemesiyle bacaklarda daha fazla yer kaplar.

Varis, oluşturduğu çirkin görüntünün yanı sıra, damarlar ve dolaşım sistemi üzerinde de zararlı etkiye sahiptir. Kan dolaşımını engellediği için tüm organlarda kanın temizlenememesinden kaynaklanan sorunlar yaratır. Dolayısı ile genç yaşta aşırı kilo, hastalık ve yaşlılık şikayetleri başlar.??

Varisleri önleyecek veya yok edecek bir ilacın modern tıp tarafından henüz bulunamadığına dikkat çeken uzmanlar, bu sorunun doğal tedavisinin başında çamurun geldiğini belirtiyor. Uzmanlara göre, içersinde bol miktarda kükürt, magnezyum gibi sıkılaştırıcı elementler içeren Dalyan çamuru, vücuda sürüldükten sonra büzülerek damarlar üzerine basınç uygular. Böylece damarlara zarar vermeden (komplikasyona yol açmadan) genişleyen ve deforme olan damarların içindeki kanın, temizlenmek üzere kalbe pompalanmasına yardımcı olur. Bu nedenle çamur, varislerin artmasını ve oluşmasını önler. Ayrıca, varislere bağlı oluşan ağrı, yorgunluk, kramp ve sinirsel gerginliklerin önüne geçer.

Uzmanlar, varisle mücadelenin diğer doğal yöntemlerini ise şöyle sıralıyor:

? Karın venlerinde bekleyen kirli kanların temizlenmek üzere karın kasları ve diyafragma kasının yardımıyla pompalanmasını sağlamak amacıyla düzenli olarak mutlaka karın solunumu yapın.

? Karın solunumu eşliğinde ayak ve bacak kaslarını çalıştıran egzersizleri yapın.

? Aşırı sıcak su kullanımından kaçının. Sıcak banyolardan sonra mutlaka ayağa 30 ila 60 saniye arasında soğuk su uygulayın.

? Dinlenirken ayakları kalp hizasından yukarı kaldırın.

? Aşırı ilaç kullanımından kaçının.

? Kalp ve dolaşım bozukluğu hastalıklarını zamanında tedavi ettirin.

? Deniz suyundan faydalanın. Tuzlu olduğu için damarların sıkılaşmasını sağlar.

? Varisli bölgeye kesinlikle masaj yapmayın.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN