VEJETARYEN HASTALIKLAR

Dengeli bir şekilde sebze ve meyve ile beslenen vejetaryenler, sağlıklarını garanti altına alıyorlar. Üstelik yüksek tansiyon, kanser, damar tıkanıklığı ve şeker hastalığı riskini de azaltıyorlar, fakat yanlış yapılan vejetaryenlik diyeti birçok hastalıklara yol açıyor.

Beyaz veya kırmızı et yememe konusunda ısrarcı davrananlar, doğal olarak sebze yemeklerini tercih ediyorlar. Hemen her gün meyve ve sebzenin faydaları konusunda gazete veya dergilerde birçok haberler yazılıyor. Fakat sadece meyve ve sebzeyle beslenen vejetaryenlerin bu konu da çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü sağlıksız, bilinçsiz ve düzensiz bir şekilde uygulanan vejetaryenlik diyeti birçok hastalıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Ancak dengeli bir vejetaryenlik diyeti uygularsanız ömrünüz boyunca hiçbir şekilde et yemeseniz bile sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Hatta birçok hastalık taşıma riskini en aza indirgeyebilirsiniz.

 

Protein alımı şart


Vejetaryenlerin sağlıklı beslenmesi için günlük almaşı gereken belli başlı besin grupları vardır. Anıl Zayıflama Merkezi Diyet Uzmanı Aşkın Yüksel, vejetaryenlerin beslenme konusunda öncelikle şu bilgileri veriyor; "Vejetaryenler protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral içeren besinler tüketmelidir. Vejetaryen beslenmede en önemli açık protein eksikliğidir. Dolayı ile bu açığın kapanmasında kurubak-lagiller büyük rol oynar. Kurubaklagiller ve soya, adeta protein deposudur."

 

Yanlış beslenme anemi'ye yol açar


Uzman Aşkın Yüksel yanlış beslenen vejetaryenlerin birtakım rahatsızlıklara çok daha kolay yakalandıklarım özellikle vurguluyor ve bu konuda bilgilendirmeye devam ediyor;

"'Vejetaryenler bazı hastalıklara daha kolay yakalanırlar. Bunların basında ve en sık rastlananı ise aneminele'dir. Eğer düzensiz beslenen bir vejetaryenseniz mutlaka vücudunuzda demir eksikliği yer alır. Demir miktarı yeterli değilse de kansızlık adı verilen rahatsızlık oluşur. Ayrıca B 12 vitaminin yetmezliği sonunda anemi oluşur. Vejetaryen enerjiyi yetersiz alıyorsa zayıflık, halsizlik, düşük tansiyon gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

 

Sebzeye geçiş yolu


Bir etobur olmaktan vazgeçip vejetaryen olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar var. Etle birlikte gelen besinlere alışmış olan vücudunuzun eksiklik hissetmemesi için beslenme programınızda ani bir değişiklik yapmaktan kaçınmalısınız. Vejetaryen tip beslenmeye geçişin sonucu olarak lifli yiyeceklere yüklenmeniz ilk başlarda bağırsaklarla ilgili problemler yaşamanıza neden olabilir. Lifli besinlerin hazmı uzun zaman aldigından bu tür yiyeceklerle doyma duygusu daha kolay sağlanır. Sebzeler lif açısından oldukça zengindirler. Lifli gıdalar yeterli miktarda tüketilmediği takdirde kalp rahatsızlıkları, gut, şeker hastalığı gibi sorunların ortaya çıkma riski de artar.

 

Sağlıklı bir vejetaryen


Vejetaryenlerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli olan tüm besinlere diyetlerinde yer vermeleri gerekir. Sağlıklı yaşam için gerekli besinler alınmadığı takdirde vücudunuz çeşitli yollarla işlerin yolunda gitmediği haberini verecektir. Etyemezlerde en sık görülen rahatsızlıkların basında ise anemi (kansızlık) geliyor. Bitkisel besinlerin çoğunda demir bulunmasına rağmen, bu demirin vücudun kullanabileceği formda olmaması sebebiyle anemi şikayetleri ortaya çıkabilir. Anemiye karşı alınabilecek en etkin yöntem demir haplarıyla vücuda takviye yapmak. Demir ihtiyacınızı bezelye, maydanoz, fındık, brokoli ve kuru meyve yiyerek de sağlayabilirsiniz. Yumurta, süt, peynir gibi sadece hayvansal kaynaklı besinlerden alınabilen B 12 vitaminin! de hap şeklinde alabilirsiniz . Ayrıca vegan gibi çok sıkı vejetaryen olanlar, vücudu proteinsiz bırakmamak için yeterli miktarda soyalı ve tahıllı besinler almaya özen göstermeliler. Kalsiyum ihtiyacınızı ise tahin, badem ve süt ürünlerinden sağlayabilirsiniz.

Aneminin ilk belirtileri:

1. Kan şekerinin düşmesi

2. Tansiyon düşüklüğü

3. Yüz solgunluğu

4. Aşırı derecede üşüme

5. Açlığa dayanmama

Düzenli ve bilinçli bir şekilde beslenen vejetaryenlerde;

1. Yüksek tansiyon

2. Kanser

3. Damar Tıkanıklığı

4. Safra taşı oluşumu

5. Şeker hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıklar nadir görülebilir.

Hatta hayatları boyunca et yemeseler bile dengeli bir şekilde beslenmeleri kolestrol ve kalp hastalıkları taşıma riskinin en az seviyeye indirgiyebilir. Mısır gevreği ve fıstık ezmesi gibi mutlaka tüketmesi gereken yiyecekler grubundandır. Et yerine alternatif olarak sunulan, yüksek proteinli sebze ve besinler tüketmelidir.

Bitkisel yiyecekler bazı hastalıkların risklerini önemli ölçüde azalttığına dikkat çeken Yüksel "sebze ve meyveye dayalı beslenen kişilerin, diğerlerine oranla daha az kansere yakalanıyor" diyor.

1. Fındık, tahıl ve bazı tohumlar kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

2. Kiraz ve lavanta çiçeğinde bulunan "peril alkol" pankreas tümörlerini küçültür.

3. Turunçgillerin kabuklarında bulunan limonen göğüs kanserinin gelişmesini engeller.

4. soğan, sarımsak, brokoli, lahana, karnıbahar, domates, havuç, soya fasulyesi, bezelye baklagiller, tüm tahıllar, yeşil çay, kırmızı şarap, fındık, üzüm, turunçgiller ve kiraz sağlıklı bir beslenme de vezgeçilmezler arasında mutlaka yer almalıdır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN